Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Buna göre sabit fiyatlarla endeks, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 3,4 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,1 artış kaydetti.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 6,0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 17,3’e geldi. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 8,4 artış, posta veya internet üzerinden satışlarda ise yüzde 16,6 azalış görüldü. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4 arttı.

Sabit fiyatlarla Perakende Satış Hacmi Endeksi, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,1 azaldı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 artış; gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı; otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,3 azalış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,8 azalırken; elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 arttı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 1 artış; tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 0,7 azalış gerçekleşti. Posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 3,6 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciroya bakıldığında 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,5 azaldı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın