Çocuklara çevre ve geri dönüşüm bilinci kazandırılması amacıyla İstanbul Çatalca’da başlayan PAGÇEV etkinlikleri Küçükçekmece, Esenler, Bursa’nın Mudanya İlçesine bağlı Akköy ve Balıkesir’in Edremit İlçesindeki okullar ile devam etti.

Ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu PAGÇEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi), bu yılki Çevre Haftası çalışmalarında; çocukların atıkların geri dönüşümü sayesinde çevreye ve ülke ekonomisine yaratılan değer konusunda bilgilenmelerini sağlayan etkinlikler düzenledi.

Çocuklara çevre ve geri dönüşüm bilinci kazandırılması amacıyla İstanbul Çatalca’da başlayan etkinlikler Küçükçekmece, Esenler, Bursa’nın Mudanya İlçesine bağlı Akköy ve Balıkesir’in Edremit İlçesindeki okullar ile devam etti.

pagcevÇatalca’da yapılan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Çatalca meydanına kurulan atölyelerde çocuklarla birlikte çevre ve geri dönüşüm konulu resimler yapıldı. Ayrıca ev hanımlarına kaynağında ayrı toplama ile ilgili bilgiler verildi. PAGÇEV standını ziyaret eden Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, geri dönüşümün arttırılması için yapılan çalışmaları desteklediklerini açıkladı.

PAGÇEV, Küçükçekmece Belediyesi’nin öğrenciler arasında düzenlediği geri dönüşüm ve çevre konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencileri ödüllendirdiği Çevre Haftası etkinliklerine de destek verdi. Okuluna belirli oranda atık getiren çocuklara tablet hediye edildi. Etkinlikte, Belediye temizlik çalışanlarından oluşan Akmercan Çöpçüler Korosu sayesinde katılımcılar bilgilenmenin yanında keyifli vakit de geçirdiler.

İstanbul Geri Dönüşüm ve PAGÇEV işbirliğinde Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte de ilkokul öğrencileri ve öğretmenlerine çevre ve ambalaj atıkları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Verilen eğitim sonrasında çocuklar, HEROP ile birlikte atık toplayarak bunları geri dönüşüme kazandırdı.

Bursa Mudanya’ya bağlı Akköy’de köy okulunu ziyaret eden PAGÇEV ekibi; anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencilerine çevre ve geri dönüşüm ile ilgili bilgiler verdi. PAGÇEV ve Ekolojik Çevre işbirliğinde Balıkesir Edremit’teki pilot okulda gerçekleştirilen etkinliğe ise 500 öğrenci katıldı. Ambalaj atıklarının ayrı toplanmasının öneminin vurgulandığı interaktif eğitimi çocuklar ilgiyle izledi.

Etkinliklerin sonunda PAGÇEV tarafından çocuklara günün anısı olarak şapka, t-shirt, rüzgar gülü ve balondan oluşan hediyeler verildi.

PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz
PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz

Atık toplama çalışmalarının yanı sıra geri dönüşümü tüm ülke geneline yaymak üzere çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz, “Özellikle çocukların çevre ve geri dönüşüm bilincini erken yaşlarda edinmelerinin geleceğimiz açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle gerek 2015 gerekse 2016 yılı çalışmalarımızda çocukların ambalaj atıklarının bilinçli kullanımı ve geri dönüştürülmesi sayesinde sadece bugün değil geleceklerine yatırım yaptıklarını ortaya koyan bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verdik. 5 Haziran Çevre Haftası dolayısıyla Türkiye’nin farklı illerinde pek çok etkinliği hayata geçirdik, yapılan çalışmalara destek olduk. Ambalaj atıklarının doğru şekilde toplanması, ülke ekonomisi ve çevreye kazandırılması için hayata geçirdiğimiz projeler tüm hızıyla devam edecek” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın