Belçikalı gıda üreticileri ve perakendecileri gönüllü olarak Belçika Sağlık Bakanlığı ile imzaladıkları bir bildiri ile bir yıl içerisinde Belçikalıların kalori alımını %5 oranında azaltma taahhüdünde bulundular. Ancak bildiride kalori azaltımının ne şekilde gerçekleştirileceği ile ilgili bir bilgi yer almıyor.

Geçen hafta ‘Dengeli Beslenme Bildirisi’ni imzalayanlar arasında Belçika Sağlık Bakanı Maggie de Block ve Belçika gıda endüstrisi derneği FEVIA’nın yanı sıra gıda tedarikçileri ve distribütörlerinin de üyesi olduğu COMEOS derneği de bulunuyor. Bildiride ayrıca McDonald’s, Pizza Hut ve Lunch Garden gibi restoranlar ve yemek hizmeti sağlayan Sodexo şirketi de bulunuyor.

Bildiride kalori azaltımının ne şekilde gerçekleştirileceği ile ilgili bir bilgi yer almıyor. Belçika Sağlık Bakanlığı sözcüsü Els Cleemput yaptığı açıklamada, reformülasyon, porsiyon kontrolü veya fiyat promosyonlarına kısıtlama getirilmesi gibi yöntemlerden hangisinin kullanılacağının şirketlerin kendi takdirlerine bırakıldığını, şirketlerin kendi sektörleri açısından %5’lik hedefe ulaşmak için izleyecekleri yola kendilerinin karar vereceğini belirtti.

Örneğin yemek servisi hizmeti veren bir şirket büyük bir porsiyon patatesin yanında az miktarda sebze sunmak yerine sebze miktarını arttırabilir veya meyveli yoğurt üreten bir şirket ürünlerinde bulunan şekeri azaltmak amacıyla reformülasyona gidebilir.

‘Bunu konuşmak için ancak şimdi hazırız’

Bildiri geçen hafta imzalanmış olsa da, kalorilerin %5 oranında azaltma hedefi ile ilgili ölçümlerde 2012-2017 yılları temel alınacak.

Girişimin mali olarak tamamıyla endüstri tarafından destekleneceğini belirten Cleemput FoodNavigator internet sitesine yaptığı açıklamada; “Endüstrinin kamu kaynaklarına ihtiyacı bulunmuyor. Pazarın nasıl değiştiğini gördüler ve bu gelişim 2012 yılında başladı. Sadece bunu konuşmak için ancak şimdi hazır olabildik.” değerlendirmesinde bulunuyor.

FEVIA sözcüsü görüşmelerin 2012 yılında başladığını ve 2014 yılında “gerçek anlamda şekillenmeye” başladığını belirtiyor. “Bunun sürdürülen bir çalışma şekli olması için çaba harcıyoruz, bu nedenle çoktan daha fazla miktarda kalori azaltımı yönünde bir taahhütte bulunduk.”

Şimdiye kadar Belçika gıda sektöründen alkolsüz içecek üreticileri ürünlerinde bulunan şeker miktarını 2020 yılına kadar %10 oranında, süt ürünleri üreticileri ise ortalama %8 oranında azaltma taahhüdünde bulundular.

Cleemput; “Her iki organizasyon üyeleri, endüstri ve distribütörler, bu sözleşmeye uyma taahhüdünde bulundular ve kendi kendilerini izleyecekler hem de hükümet tarafından izlenecekler. Üretimlerinin nasıl değiştiği hakkında bilgi verecekler ve biz de bu beyanların geçerliliğini denetleyeceğiz, ürünlerin gerçekten değişip değişmediğini anlamak için laboratuvar analizleri gerçekleştireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Toplanan veriler, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan ve hem endüstri hem de hükümet tarafından desteklenerek Belçika gıdaları ile ilgili besin bilgilerine sahip olan Nubel tarafından yönetilen veri tabanında saklanacak. Analizler ise Belçika Gıda Zinciri Güvenliği Federal Ajansı (FASFC) tarafından gerçekleştirilecek.

Önemli bir adım mı boş vaat mi?

Ancak gelişmeler Belçika’da her kesimin memnuniyetini kazanmış değil. Belçika tüketici örgütü Test Achats’dan diyetisyen Stephanie Bonnewyn, la Libre Belgique gazetesine yaptığı açıklamada, beyanların geçerliliğinin bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenmediği sürece güvenilirliğinin olmayacağını belirtiyor. Bonnewyn ayrıca %5 oranının yeterli olmadığı görüşünde, ayrıca şirketlerin ürünlerini reformüle etmeyip tüketicilere daha fazla ürün çeşidi sunması da bir diğer risk.

Bonnewyn; “Endüstrinin reformülasyon yapmayıp pazara daha fazla light ürün sürmesi bizim istediğimiz bir şey değil. Örneğin esas limonata markalarında bulunan şekere veya belli cipslerdeki yağa dokunmayıp sıfır kalorili limonatalar ya da yağsız cipsler üreterek kendi ürünlerinin dünya genelinde kalori içeriğini iyileştirdiklerini söyleyebilecekler.” açıklamasında bulunuyor.

Delhaize grubu sözcüsü Roel Dekelver ise bildirinin “gerçekten önemli bir adım” olduğunu belirtiyor.

Dekelver; “Bu sadece pazarlama değil, tüketicilerimizin sağlığı açısından kendimizi gerçekten sorumlu hissediyoruz. Uzun vadeli strateji açısından, klasik ürünlerimizi daha sağlıklı şekilde sunmaya çalışıyoruz ancak aynı zamanda doğal tatlandırıcılar içeren alternatifleri de sunacağız.” açıklamasında bulunuyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın