Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, tahıl tüccarlarının sabırsızlıkla beklediği WASDE (Dünya Tarımsal Arz ve Talep Tahminleri) Ağustos Raporu hakkında öngörülerde bulundu. Tahıl piyasasında dalgalanmanın düşük olduğunu belirten Hansen, bunun rapor sonuçlarına yönelik bir mutabakatın göstergesi olduğunu söyledi.

Ole Hansen
Ole Hansen

Yazın en büyük hasat raporu olan WASDE (Dünya Tarımsal Arz ve Talep Tahminleri) öncesinde tahıl piyasaları sessiz sedasız işlem görüyordu. Tahıl tüccarlarının sabırsızlıkla beklediği Ağustos aylık WASDE raporunun açıklanmasının hemen öncesinde, Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen konuya ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Bu seferki raporun sadece hava gözlemlerinin yanı sıra anketlerden elde edilen bahar hasat verimi verilerini de içerecek ilk rapor olacağını belirten Hansen, konuya ilişkin şunları söyledi: “Fonlar, geçen yedi haftada aralıksız satışın ardından düşüşe geçti. Bu süre zarfında mısırda net pozisyon, en yüksek 252,000 partiden en düşük noktaya geriledi ve 104,000 partiye düştü.”

Aynı esnada buğdayın da son 10 yılın en düşük değerlerine yakın fiyatlardan işlem gördüğünü belirten Hansen, “Neredeyse 2012 yılından bu yana ilk kez buğday uzun süreli bir düşüşe geçti. Gelişen küresel envanterlere genel bir göz atarsak, CBOT’nin (Şikago Ticaret Odası) buğdayda rekor bir kısa pozisyonu tetiklediğini görürüz” dedi.

WASDE raporunun önemine rağmen, dalgalanmanın istikrarlı bir şekilde işlem gördüğünü belirten ünlü analist, devamında şunları söyledi: “İstikrarlı işlemler ise raporun sonucuna yönelik güçlü bir fikir birliği olduğuna işaret ediyor. Aşağıdaki tabloda belirtilen mevcut beklentilerden herhangi bir sapma, özellikle de yukarıda bahsi geçen kısa pozisyon tehdidi göz önünde bulundurulduğunda ve verilerin düşük tarafta olması halinde, önemli bir kargaşayı tetikleyebilir.”

wasde

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın