Leröy Seafood Group, Norveç’in en eski ve büyük balıkçılık şirketlerinden Havfisk ve Norway Seafoods Group firmalarını satın aldı.

LeroyNorveç’in köklü firmalarından Havfisk için hisse başına 12,92 TL, Norway Seafoods Group için ise 0,355 TL ödeyen Leröy, toplamda 1 milyar 136 milyon TL değerinde bir satın alma gerçekleştirdi. Deniz ürünleri endüstrisinin en büyük satın almalarından biri olarak nitelenen bu gelişmeyle şirket, iş hacmini %40 artırdı.

Norveç’in en büyük troll şirketi olan Havfisk, ülkenin %11 lik cod, mezgit, seyit balığı gibi beyaz etli balık kotasına sahip. Şirketin modern filosunda en yenisini 2018 yılı başında teslim alacağı 10 yeni troll gemisi bulunuyor. 2015 yılının balık yakalama hacmi 58 bin 200 ton, cirosu ise 401 milyon TL seviyelerinde seyrediyor. 400 civarında çalışanı olan şirketin, troll işletme ruhsatlı 5 işletmesi bulunuyor.

Norway Seafoods Group ise Avrupa’nın en büyük beyaz etli balık satış ve dağıtım şirketi olarak biliniyor. Sekizi Norveç’te biri Danimarka’da olmak üzere 9 birinci sınıf işleme tesisi bünyesinde yer alıyor. Norveç’in en geniş beyaz etli balık kaynağı olan firma, geçtiğimiz yıl 600’den fazla gemiden 70 bin ton beyaz etli balık tedarik ederek, yılı 702 milyon TL ciro ile kapadı.

Norveç sularından dünya mutfaklarına uzanan bu dev satın alma ile Leröy’ün global cirosunun 4 milyar 970 milyon TL seviyelerini aşması bekleniyor. Havfisk ve Norway Seafoods Group’u bünyesine katmasıyla, şirket, 100.000 ton ilave iş hacmine ulaşırken, Norveç ve Danimarka’da modern ve teknolojik donanımlı birçok yeni tesisin de sahibi oldu. Leröy, bu dev adımla ağını genişleterek Avrupa pazarındaki en önemli beyaz etli balık tedarikçisi olmayı hedeflediğini açıkladı.

Leröy, dünyanın 70 ülkesinde günde 3,5 milyon porsiyon balık ve deniz ürününü tüketiciyle buluşturuyor. Yıllık somon üretimi 200 bin ton civarı olan Leröy’ün İzmit Kartepe eteklerinde balık işleme tesisi bulunuyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın