Malkara Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Yaylagöne Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan “Ninemin Kileri” projesi kapsamında hazırlanan imalathane düzenlenen törenle açıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Yaylagöneli kadınların imal edeceği ve satışa sunacakları salça, tarhana, makarna ve benzeri ürünlerin üretileceği Ninemin Kileri projesi kapsamında hazırlanan imalathanenin açılışında, kendilerine böyle bir proje geldiğinde, eski değerlerin, adetlerin unutulmaması için destek verdiklerini kaydetti.

Yörenin güzel ürünlerinin tanıtılması ve Türkiye çapında satışa sunulması amacıyla projeyi desteklediklerini belirten Şahin, “Kendi köylerinde ürettikleri ürünleri satmak isteyen, dernek kurarak bir araya gelen vatandaşlarımıza destek sağladık. Şu anda imalathanemizi hazırladık. Burada ürünlerin imal edilmesi, paketlenmesi ve yol boylarında ve Malkara ile Tekirdağ’da yöresel ürünlerin satışa sunulabileceği yerler açma adına başkanlarımızdan söz istiyorum.” dedi.

nine_kiler

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Arslan Yaylagöne mahallesinin yapmış olduğu projeyle kırsal turizm anlamında önemli bir adım attıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılması ve ülke genelinde yayılması amacıyla kırsal turizmi başlattık. Bizler bu proje kapsamında Sarıpolat ve Elmalı Mahallelerimizde pazarlar faaliyete geçirdik. 8 köyümüzde biz bu projeyi başlatmıştık. Fakat Yaylagöne Mahallemiz yapmış olduğu çalışmalarla bizden öne geçti. Kendi dinamikleriyle yapmış oldukları çalışmalarla bu köy hızla gelişti, bizim önümüze geçti ve bizde bu köyümüzü projemiz içerisine aldık. Artık büyük ve küçük ölçekli kentlerde yaşayan vatandaşlar kendilerini ilk fırsatta ikili ilişkilerin daha fazla olduğu yerlere atma eğilimindeler.”

Konuşmaların ardından Yaylagöne Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneğine desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’a, SS.269 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cem Özkan’a, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’e plaket verildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın