Mondelēz Türkiye’nin de Global Refah Hedefleri doğrultusunda önemli ilerlemeler kaydettiği bildirilen ilerleme raporunda; Gebze’de kurulu fabrikanın bölgedeki diğer Mondelēz fabrikaları için örnek oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Rapora göre şirket, buğday sürdürülebilirliği programı olan ‘Harmony Wheat’ ile üretilen Batı Avrupa bisküvi hacminin yüzde 75’ine sahip oldu. 2015 yıl sonu itibarıyla ürünlerde kullanılan kakaonun yüzde 21’i ise sürdürülebilir kaynaklardan temin edildi.

Mondelēz International, 2015 Yılı İlerleme Raporunu açıkladı. Rapora ilişkin konuşan Mondelēz International Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Irene Rosenfeld, “Büyümemiz, doğrudan gezegenimizin refahı, ürünlerimizi üreten ve onlardan keyif alan insanların hayatları ve hizmet verdiğimiz topluluklarla ilişkilidir” dedi. Rosenfeld, 2015 sonuçlarının, küresel lider olma yolunda önemli aşama kaydedildiğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Önemli hedefler aşıldı

2015 Yılı İlerleme Raporu’na göre, şirket, üretim kaynaklı sera gazını ton başına yüzde 19 oranında azaltarak, yüzde 15 hedefini aştı. Üretimde kullanılan enerjiyi ise yüzde 11 oranında düşürdü. 48.500 ton ambalaj malzemesi bertaraf edilirken, 2015 hedefinin iki katından fazla gerçekleşme elde edildi. Tesise giren su kullanımı ise ton başına yüzde 17 oranında azaltıldı ve yüzde 15 olan hedef aşıldı. Mondelēz International’ın net atığı ise ton başına yüzde 70 oranında azaltıldı. Bu da yüzde 15 olan hedefin yaklaşık beş katını ifade ediyor.

Raporda şirketin, buğday sürdürülebilirliği programı olan ‘Harmony Wheat’ ile üretilen Batı Avrupa bisküvi hacminin yüzde 75’ine sahip olma hedefine ulaşırken, kakaonun tamamını sürdürülebilir kaynaklardan temin etme hedefini sürdürdüğü belirtildi. 2015 yıl sonu itibarıyla şirket tarafından kullanılan kakaonun yüzde 21’inin sürdürülebilir kaynaklardan temin edildiği de raporda yer alıyor.

Tam tahıl içeriğinde yüzde 25 artış

Şirket, ayrı ayrı ambalajlanmış porsiyon kontrolü seçeneklerini ve tam tahıl içeriğini yüzde 25 oranında artırma hedeflerine de ulaştı. Bisküvi gibi kilit kategorilerdeki sodyum ve doymuş yağ oranlarını düşürme hedefine doğru güçlü ilerleme kaydedildiği belirtilen raporda, 2020 yılına kadar bütün kilit kategorilerde bu oranlarda yüzde 10’luk bir düşüş sağlamak için çabaların devam ettiği vurgulanıyor.

Gebze Fabrikası, bölgedeki fabrikalar için örnek

Mondelēz Türkiye’nin de Global Refah Hedefleri doğrultusunda önemli ilerlemeler kaydettiği bildirilen ilerleme raporunda; Gebze’de kurulu fabrikanın bölgedeki diğer Mondelēz fabrikaları için örnek oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Sakız ve şeker üretimi yapılan Mondelez Türkiye tesislerinde gerçekleştirilen projeler sonucunda fabrikada; 2015 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 12 oranında su tasarrufu sağlanırken, atıklar yüzde 7 azaltıldığı ve sera gazı salımında ise yüzde 16 oranında düşüş kaydedildiği, tesisin ayrıca, enerji, su ve atık azaltımı, geri kazanımı konusunda yapılan iyileştirmeler sayesinde Türkiye’nin de içinde yer aldığı Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Çevre Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldüğü bilgisi de raporda yer alıyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın