Türkiye ve Moldova arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması uyarınca Moldova menşeli bazı tarım ürünleri ithalatında uygulanacak tarife kontenjanları düzenlendi.

Bakanlar Kurulunun Moldova Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararı, 25 Ekim 2016 tarih ve 29868 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Kasım 2016 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olan karara göre, 31 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunda (G.T.İ.P), değişen miktarlarda  tarife kontenjanı açılırken, 26 pozisyondaki ürünlerde gümrük vergisi oranları sıfırlandı.

Karar uyarınca, pıhtılaştırılmış süt, krema, yoğurt ve kefir gibi ürünlerin ithalatına 100 ton, tereyağı 500 ton, peynir 300 ton, ayçiçeği tohumu 5 bin ton, kuş ve kümes hayvanlarının yumurtalarının ithalatına 250 bin adet, meyve suyu 500 ton tarife kontenjanı açıldı.

Söz konusu karar 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Öte yandan Bakanlar Kurulunun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı da 1 Kasım’da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 201/12/1995 tarihli ve 95/7606 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalat Rejimi Kararına ekli I, II ve III sayılı listelerde yer alan ve 25 ila 97’inci fasıllar arasında gümrük tarife istatistik pozisyonu (G.T.İ.P) ve tanımı belirtilen eşyadan Moldova Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında gümrük vergisi ve varsa tarım payı sıfır olarak uygulanacak.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın