Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye gıda ambargosunun kaldırılması yönünde henüz karar verilmediğini ve yolların hemen açılmayacağını söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye gıda ambargosunun kaldırılması yönünde henüz karar verilmediğini ve yolların hemen açılmayacağını söyledi.

Başbakan Medvedev, domates ve salatalık üretimi için Moskova çevresinde kurulan seraları gezdi. Medvedev’in ziyareti sırasında Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımların kalkmasıyla yerli üreticilerin sıkıntı yaşayabileceği dile getirildi.

Medvedev, “Henüz bir karar alınmadı. Türk yetkililerle görüşeceğiz. Ama bu hemen tüm yolları açacağız anlamına gelmiyor. Sadece turizm ile ilgili bir karar verildi.” dedi.

Seraları gezen Medvedev, yerli domates ve salatalıkların tadına baktı.

Tkaçev: “Acele davranmayacağız”

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev de yaptığı açıklamada Türk gıda ürünlerine uygulanan ambargoyu kaldırma konusunda aceleci davranmayacaklarını belirtti.

Tkaçev “(Türk) gıda ürünlerine pazarımızı açmakta aceleci davranmayacağız. Bunun anlaşılır sebepleri var. Hepsinden önce kendi tarım üreticilerimizi desteklememiz gerekiyor” dedi.

Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Yevgeniy Gromiko da Türkiye’den tarım ürünü ithalatının eski seviyelere dönmesine karşı olduğunu belirterek, “Turizmde evet, ulaşımda evet, enerjide evet. Fakat tarım ürünleri konusunda daha dikkatli olunmalı. Zira yerli tarım sektörünün geliştirilmesi yönünde bir karar almıştık” dedi.

Türkiye, sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya, 17 Türk tarım ürünlerine yasak getirmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e özür mesajı göndermesinin ardından iki ülke lideri bir de telefon görüşmesi yaptı. Daha sonra Putin, Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması için hükümete talimat verdi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın