Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, et fiyatlarının yüksek olmasından şikayet etti. Sektörün ana gıdasının et olduğunu belirten Köse, “Maalesef ete yetişemiyoruz. Hem kesemizi hem psikolojimizi bozuyor.” dedi.

Ramazan ayı içinde karkas etin kilogram fiyatında yaşanan 1 liralık artış (25,50 TL), perakende satışları da etkiledi. Yeni tarifeye göre dana et kıyma 40, döş 35, kuşbaşı 42, antrikot 57 ve bonfile 67 liraya yükseldi. Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, sektör ve tüketiciler olarak et fiyatlarına yetişemediklerini ifade etti. Lokantacıların en önemli ana gıda maddesinin et olduğunu belirten Köse, “Lokantaların olmazsa olmazı ettir. Ancak et fiyatlarına yetişemiyoruz. Bizim hem kesemizi hem de psikolojimizi bozuyor.” dedi.

Maliyet düştükçe kalite düşer

3 çeşit yemeği çok ucuza satan işletmeler olduğunu belirten Lokantacılar Odası Başkanı Köse, maliyet düştükçe kaliteden ödün verildiğini kaydetti. Köse, “Ne olduğu belirsiz üç çeşit yemeği 5 liraya satıyorlar. Sektörümüz tamamen ayak altında. Kaliteli malzeme ile ucuz ürün satmak mümkün değil. Bu nedenle tüketiciler, maliyetinin altında satılan gıdalara itibar etmesinler.” uyarısında bulundu.

Merdiven altı tatlıcılara dikkat

Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte tatlıya olan talebin arttığını belirten Köse, bazı esnafların kendi işini bırakarak tatlı sektörüne geçiş yaptığını söyledi. “Kayıt dışı işletmelerin önüne geçemediğimiz müddetçe canımız daha çok yanacak” diyen Köse şöyle devam etti; “Gıda sektörünün en önemli problemini ‘merdiven altı’ diye tabir edilen kaçak yollarla üretim yapan satıcılar oluşturmaktadır. Bu aylarda dondurma ve tatlı satışlarındaki artışı rant kaynağı olarak gören bazı esnaf kardeşlerimiz de kendi işlerini bir kenara bırakarak gıda sektörüne geçiş yapıyor. Hijyen şartlarından mahrum bir binanın bodrum katında, mahalle arasında tuttukları dükkanlarda sağlıksız, kaliteye önem vermeden ve kayıt dışı üretim yaparak insan sağlığını tehdit ediyorlar. Yılda bir ay yüzü gülecek olan tatlıcı ve dondurmacı esnafımızın gelirine ortak oluyorlar.”

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, alışveriş yapılan işletmenin ruhsat, ustalık ve işyeri hijyen belgelerine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın