Avrupa’da pek çok ülkede saptanan H5N8 virüsüne Fransa’nın kuzeyinde de rastlandı. Japonya’da da rastlanan virüsün iki kıtada yayılma eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Uzak Doğu’da Güney Kore’nin de yer aldığı birçok ülkede görülen salgın, son olarak Japonya’da yüksek bulaşıcı riskiyle ortaya çıktı. Japon sağlık yetkilileri, Niigata’daki çiftliklerde tespit edilen H5 virüsünün 40 tavuğu öldürmesi üzerine 310 hayvan itlaf edilmek üzere ayrıldı. Aomori’de ise ördeklerde kuş gribine rastlandı, 165 bin hayvanın itlaf edileceği bildirildi.

Fransa Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise ülkenin kuzeyinde rastlanan virüsün, su kuşlarının avlanmasında yararlanılan 20 yaban ördeğinde 26 Kasım’da Pas-de-Calais bölgesinde yer alan Marck kentinde tespit edildiği ve yerel yetkililerin bölgede sağlık güvenliği önlemlerini artırdığı belirtildi.

 

Avrupa Birliği’nin en büyük kanatlı hayvan üreticisi olan Fransa’nın güneybatı bölgesinde bu yılın başında yaşanan salgın nedeniyle kanatlı hayvan ihracatında sorunlar yaşanmıştı.

Son aylarda Hollanda, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerdeki yoğun kuş gribi salgınları nedeniyle, Fransa Tarım Bakanlığı ay başında pek çok ilave önlem almıştı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın