Gıda emtia pazarlarının istikrarını yılsonuna kadar koruyacağı öngörüsüne yer verilen FAO Küresel Gıda Pazarları raporuna göre, dünya genelinde et ve et ürünleri üretimindeki durağanlık 2016 sonuna kadar devam edecek. Dünya süt üretiminin ise %1,6 artışla yılsonuna kadar 816 milyon tona ulaşması bekleniyor.

fao_reportBirleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yılda iki kez yayımlanan Küresel Gıda Pazarları Raporu Food Outlook, küresel gıda pazarına genel bir bakış sunuyor.

FAO Ticaret ve Pazar Bölümü tarafından hazırlanan raporda genel gıda ürünlerinin; üretim, tüketim, ticaret, stok ve fiyatları ile ilgili kapsamlı bir değerlendirmeye ve kısa dönemli tahminlere yer veriliyor. Ayrıca yılda iki kez yayımlanan raporda küresel gıda ve yem pazarlarını etkileyen gelişmelere de yer alıyor.

Raporda, genel olarak gıda emtia pazarlarının istikrarını yılsonuna kadar koruyacağı öngörüsüne yer veriliyor. Hatta bu istikrarın 2016/17 döneminde de devam edeceği tahmin ediliyor. Gıda ithalat hacminde dünya genelinde büyüme beklenirken, uluslararası gıda fiyatlarının düşüş sergileyeceği tahmin ediliyor.

Et ve et ürünleri

Raporda, Türkiye’nin toplam et üretiminin (beyaz + kırmızı) 2016 yılında 2015 yılına göre 20 bin ton artışla 3 milyon 258 bin tona ulaşacağı öngörüsüne yer verilirken; süt üretiminin yüzde 1,5’lik artışla 20 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde et üretiminde durağanlığın 2016 yılı boyunca devam etmesi ve %0,3’lük artışla 320,7 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.  Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Avrupa Birliği, Hindistan ve Rusya Federasyonu’nda üretimde artış beklenirken, tahminler Çin, Avustralya ve Güney Afrika’da üretimin azalacağı yönünde.

Küresel et ticaretinin 2016 yılında %2,8’lik artışla 30,6 milyon tona ulaşması bekleniyor. Beyaz et ticaretinin ise %3,5 oranında artışla 2016 yılında 12,7 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Uluslararası fiyatların düşük oluşu ve yurt içi tüketimdeki artış, dünya genelinde pek çok pazarda ithalat talebinde artışa neden olurken, Brezilya, Amerika ve Tayland’ın bu artan talebi karşılayacak ana tedarikçiler olması bekleniyor.

Raporda, Türkiye’nin toplam et üretiminin (beyaz + kırmızı) ise 2016 yılında 2015 yılına göre 20 bin ton artışla 3 milyon 258 bin tona ulaşacağı öngörüsüne yer veriliyor.

Süt ve süt ürünleri

2016 yılında dünya süt üretiminin %1,6 artışla 816 milyon tona ulaşması bekleniyor. Avrupa, Asya ve Amerika’da üretimde artış beklenirken Afrika ve Okyanusya kıtalarında üretimin sabit kalacağı veya düşüş sergileyeceği tahmin ediliyor.

2016 yılında Türkiye’nin toplam süt ve süt ürünleri üretiminin ise 2015 yılına kıyasla %1,5’lik artışla 20 milyon tona ulaşması bekleniyor.

2014 yılı başında uluslararası süt fiyatlarının en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından fiyatlarda sert bir düşüş yaşanmıştı. 2016 yılı ilk yarısında ihracat stokunun talebin üzerinde oluşu, ihracatçı pek çok ülkede stoklarda yığılmaya neden olmuştu.

2016 yılı Ocak ve Mayıs ayları arasında tereyağı ve peynir fiyatları, süt tozu fiyatından daha büyük bir düşüş sergilemiş olsa da 2014 yılından beri fiyatı en çok düşen süt ürünleri sıralamasında süt tozu ilk sırada yer alıyor.

Süt ürünleri uluslararası fiyatlarının genel olarak düşük seyretmesinin, dünya genelinde talepte artışa neden olacağı tahmin ediliyor.  Süt ürünleri ticaretinin 2016 yılında %1,5 oranında artış sergileyerek 73,2 milyon ton süte eşdeğer miktarda gerçekleşeceği öngörülüyor. Avrupa Birliği’nin süt ürünleri ihracatını %4,1 oranında arttırarak süt ürünleri ihracatçıları arasında ilk sırada yer alabileceği tahmin ediliyor.

Su ürünleri

Dünya genelinde güçlü bir taleple karşı karşıya olan balık ve diğer su ürünleri üretiminin, 2015 yılına göre 4 milyon tonluk artışla, 2016 yılında dünya genelinde 175 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Geçmiş yıllar da göz önüne alındığında, üretimdeki bu artışın tamamıyla yetiştiricilik ile karşılanacağı değerlendirmesi yapılıyor.

fishingg

Yapılan en son tahminler, uluslararası balık ve su ürünleri ticaretinin hacmen bir artış beklenmediği yönünde. Ancak pek çok su ürününün dünya genelinde fiyatlarındaki düşüş, ürünlerin ihracat değerinin 2015 yılına kıyasla %1 oranında düşmesine neden olabilir.

Dünya genelinde direkt tüketime yönelik balık talebinin 2015 yılına göre %2,8’lik artışla 2016 yılında 153,6 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bu artışın balık tüketimine yansıması sonucunda 2016 yılında yıllık kişi başı balık tüketiminin 20,6 kilogram düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın