2016 yılı içi küresel büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2,9 seviyesine indirdiğini açıklayan OECD, karamsar tablo çizdi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Geçici Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayınladı. Rapora göre küresel ekonomi, bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl ise yüzde 3,2 büyüyecek. Tahminler, 2008-2009 finansal krizinden bu yana en düşük büyüme oranlarına işaret ederken, örgüt buna neden olarak, “zayıf ticaret büyümesi ve mali sistemlerdeki çarpıklığın, ekonomik büyüme oranlarında olumsuz etki yarattığı” yorumunda bulundu.

Raporda, ABD’nin bu yıl yüzde 1,4, gelecek yıl ise yüzde 2,1 büyüyeceği, Euro Bölgesi’nin ise bu yıl yüzde 1,5, gelecek yıl ise 1,4 büyümesinin beklendiği belirtiliyor.

Çin’in bu yıl yüzde 6,5, gelecek yıl yüzde 6,2, Hindistan’ın yüzde 7,4, gelecek yıl yüzde 7,5 büyüyeceği tahmininde bulunan OECD, Brezilya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 3,3, gelecek yıl ise yüzde 3,6 oranında daralacağını öngördü.

Türkiye ile ilgili rakamlara yer verilmeyen geçici raporda, “olağan dışı düşük faiz oranların, mali piyasaları bozduğu ve hatta mali sistem için bir risk oluşmasına yol açtığı” uyarısında da bulunuldu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın