Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, bu sene hububat rekoltesinde yüzde 40 düşüş olduğunu açıkladı.

Geçen yıl Aksaray’da hububat rekoltesinin yaklaşık 650 bin ton civarında olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, “Bu yılki beklentimiz ise 450 bin ton civarı. Bu sene yaklaşık yüzde 30-40 rekolte düşüklüğü var. Bu nedenle de üreticilerimiz ciddi sıkıntıya düştü. İnşallah hükümetimiz bu konu ile ilgili harekete geçip çiftçilerimize gerekli yardım ve desteği yapar.” dedi.

Aksaray’da 2016 yılı hasat bayramı, Kutlu köyü bölgesindeki bir arpa tarlasında düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Aksaray'da hasat bayramiPrograma, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ve çok sayıda davetli katıldı. Burada konuşma yapan Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, bu yıl rekoltenin yüzde 40 oranlarında düştüğünü belirterek, “Aksaray’ımız İç Anadolu Bölgesi’nin en kurak illerinden biri. Özellikle bu bölge ciddi anlamda sıkıntılı. Bu bölgenin ekinlerinde ciddi anlamda kuraklık etkisi var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de üreticilerimiz bu tarz kuraklık yaşamazlar. Geçen yıl ilimizdeki hububat rekoltesi yaklaşık 650 bin ton civarındandı. Bu yılki beklentimiz ise 450 bin ton civarı. Bu sene yaklaşık yüzde 30-40 rekolte düşüklüğü var. Bu nedenle de üreticilerimiz ciddi sıkıntıya düştü. İnşallah hükümetimiz bu konu ile ilgili harekete geçip çiftçilerimize gerekli yardım ve desteği yapar.” dedi.

Anız yakmaların tekrar başladığını hatırlatan Başkan Koçak, anız yakılmasının toprağı öldürdüğünü belirterek, “Biz ekini biçtikten sonra çiftçilerimiz tarlayı sürebilmesi için anızı yakıyor. Anız yakılması geleceğimizin yanmasıdır. Çünkü toprakta bir canlı. Toprağın içinde bir sürü böcek var, kurt var, bir sürü canlı toprakta yaşıyor. Bunların toprağa can verdiğini unutmamak lazım. Ben üreticilerimizden rica ediyorum. Ekini biçtikten sonra anız yakmayalım. Eğer anızı yakarsak geleceğimizi yakarız. Çocuklarımızın geleceğini yakarız. Torunlarımızın geleceğini yakarız. Hükümetimiz eski arabalara teşvik verip trafikten çekiyordu. Hükümetimizden bizlerde eski biçerdöverleri destek vererek çekmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Aksaray Valisi Aykut Pekmez, 2016 yılının ilk hasadını yapmak için toplanıldığını belirterek, “Köylümüzün, çiftçimizin, el emeğinin ve alın terinin inşallah karşılığını almaya başlayacak. Elbette arpa, buğday, belki insanlık tarihi kadar eski ürünlerdir. Onlardan elde edilen ekmekte, elbette her nimet önemli ama ekmek hem dinimizde hem de toplumumuzda önemi fazla. Ekmeği maalesef tüketirken israf ediyoruz. Ne kadar meşakkatli, ne kadar zorlu üretimden geçtiğini görürsek, inşallah tüketirken de onlara riayet ederiz. Ben hem Aksaray’ımızda, hem de ülkemizde bu yılki hasadımızın fazla olmasını, bol kazançlı olmasını diliyorum. Aksaray’da sulama konusunda sıkıntılarımız olmasına rağmen birçok üründe ülke genelinde ilk sıralarda yer alıyoruz. İnşallah bu tür sıkıntıları da elimizden geldiği kadar ortadan kaldırarak bu ürünlerin hem Aksaray’ımıza, hem de ülkemize daha faydalı olmasını sağlayacağız.” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın