Hatay’ın doyumsuz lezzetlerini İstanbul’da keşfetmek isteyenler, 5-9 Ekim tarihleri arasında Yenikapı’da düzenlenecek 6. Hatay Günleri’nde buluşuyor. Künefeden narenciyeye, tepsi kebabından, kömbeye kadar şehrin meşhur mutfağından seçkin tatların meraklılarına sunulacağı tanıtım günlerinde, Yenikapı adeta küçük bir Hatay’a dönüşecek.

hataygunleri

Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini geniş kitlelere aktarabilmek amacıyla bu yıl 6. kez İstanbul’da düzenlenecek Hatay Günleri, 5 Ekim tarihinde Yenikapı’da kapılarını açıyor. 77 tepsi künefenin ücretsiz olarak dağıtılacağı etkinlikte birbirinden özel lezzetlerin yanı sıra Antakya’ya özgü folklorik kına gecesi, dünyada sadece Antakya’da yapılan özel Aba Güreşleri gösterisi, mozaik yapımı, ipek dokuma gibi etkinlikler de tanıtım günlerine renk katacak.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş: "Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmak, bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacaktır."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş: “Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmak, bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacaktır.”

Hatay’ın lezzetleri markalaşıyor

İstanbul’da yapılan tanıtımın önemine değinen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, tanıtım günlerinin kültürel turizmin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Hatay’ın geleneksel mutfağının dünyada da popüler olması için gerekli adımların kararlılıkla atılması gerektiğini ifade eden Lütfü Savaş, yapılan tanıtım faaliyetlerinin ülke çapında önemli katkılar sağladığını, bu çalışmaların ülke sınırları dışında da devam edeceğini dile getirdi. Savaş, sözlerine söyle devam etti: “Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmak, bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacaktır. Doğru iletişim metotları kullanılarak yürütülecek çalışmalarla Hatay’ın gurme turizmi için önemli bir çekim noktası haline geleceğine inanıyorum.”

5-9 Ekim tarihlerinde Hatay Valiliği ve HATAYDER işbirliğiyle düzenlenecek Hatay Günleri, Yenikapı’daki etkinlik alanında gerçekleştirilecek. 5 gün sürecek etkinliği 900 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın