Organ bağışçısı 3 bini aşan Konya Şeker, elde ettiği bu başarıdan dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci kez sertifika ile onurlandırıldı.

Kurum bünyesinde başlattığı organ bağışı kampanyasını tüm iştirakleriyle destekleyen Konya Şeker’deki organ bağışçısı sayısı 3 bini geçti.

Konya Şeker organ bağışında elde ettiği bu başarıdan dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci kez sertifika ile onurlandırıldı. Organ bağışındaki hassasiyeti ilk olarak 2012 yılında yine Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirilen Konya Şeker’e Bakanlık tarafından 4 yıl sonra ikinci kez sertifika verildi. Konya Şeker Ailesinin organ bağışı konusunda gösterdiği kurumsal duyarlılık nedeniyle düzenlenen tören, Konya Şeker merkez kampüsündeki konferans salonunda gerçekleştirildi.

“Organ bağışı candan cana sadakadır”

Programda konuşan İl Müftü Yardımcısı Muharrem Biçer, insanın insana faydasının olması kadar değerli bir şeyin olamayacağını ifade ederek, organ bağışının candan cana sadaka olduğunu belirtti.

Recep Konuk: “Hassasiyetimiz bu ülkeye duyduğumuz sevgidendir”

konya_seker_organ_bagisiAK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Şeker ailesinin gerek kan bağışı gerekse organ bağışı kampanyası vesilesiyle sergilediği hassasiyet ve her arkadaşımızın gönülden katılımı, bu ailenin bu ülkeye ve bu ülkenin insanına duyduğu sevgisinin göstergesidir” dedi.

Başkan Recep Konuk, konuşmasında “Organ Bağışı Haftasının, hayata tutunmak için umut ışığı bekleyen kardeşlerimizin ve ailelerinin hayatlarının aydınlanmasına, umutlarının artmasına vesile olmasını, her konuda cömertliğini gösteren milletimizin kendi karakterine yakışır, hasletlerine yakışır şekilde organ bağışı konusunda da hassasiyetini sergilemesine vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

2007’den beri 3 bini aşan gönüllü bağışçı

Konya Şeker ailesi olarak her yıl Organ Bağışı Haftasını, mesuliyetlerini yerine getirmiş olmanın iç huzuruyla kutladıklarını dile getiren Başkan Recep Konuk, “kurumumuz bünyesinde 2007 yılında başlattığımız organ bağışı kampanyasında bu sene itibarıyla 3 bini aşan gönüllü bağışçıya ulaştık. Her fani bir gün ölümü tadacak. O gün geldiğinde hayata tutunmak isteyen bir kardeşine umut ışığı yakmak için benden sonrası tufan, dememe erdemini sergileyen tüm arkadaşlarımı sergiledikleri hassasiyet, gösterdikleri cesaret ve Konya Şeker’in sergilediği gayreti, iktisadi sahadan sosyal sahaya da taşıyan ve Konya Şekerlilik duruşuna organ bağışı konusunda da sahip çıkan tüm çalışanlarımızı kutluyorum. Şu anda burada olan veya kampanya dönemi nedeniyle işlerinin başında oldukları için burada bulunamayan kardeşlerimin hepsine teşekkür ediyorum. Örnek oldular, örnek alınacak bir tutum sergilediler” şeklinde konuştu.

 

30 bin acil böbrek bekleyen var

Konuk organ bağışı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Mesela sadece böbrek nakli bekleyen kardeşlerimizin sayısı 26 bin, toplamda ise 200 bin kardeşimiz organ yetmezliği nedeniyle nakil bekliyor. Bu 200 bin kardeşimizden 30 bini ise acil statüde, yani hayati tehlikeleri yüksek. Üstelik de her geçen yıl organ bağışı bekleyen kardeşlerimizin arasına binlercesi katılıyor. Buna karşılık gerçekleşen organ nakli sayısı ise her yıl birkaç yüz nakilde kalıyor. Bunların birçoğu da maalesef hayatta olanlardan hastalara nakil şeklinde gerçekleşiyor. Ve yine maalesef birçok nakil ya yakın akrabadan, hısımdan ya da eş dost çevresinden yapılıyor. Yani hayata tutunmak için organ nakline ihtiyaç duyan ailelerimiz kendi dertlerine kendileri merhem olmaya çalışıyor.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın