Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiğini tespit ettiği 229 firmanın 355 parti ürününü ifşa etti. Et, süt ürünleri, bal ve bitkisel yağın ağırlıklı olduğu ifşa listesinde, bazı firma ve markaların daha evvel de listede yer almalarına rağmen ‘ısrar edercesine’ hileli gıda üretimine devam ettikleri görülüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et ve süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içeceğin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürünü internet sitesinden açıkladı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından bugün konuya ilişkin yayınlanan açıklamaya göre, 2016 yılı Ağustos ayı itibariyle 558 bin 492 gıda denetimi gerçekleştirildi. Bu denetimlerde 8 bin 551 adet idari para cezası uygulanırken, 69 firma hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Ayrıca taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürün Bakanlık internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü açıklamasında, ifşalara ilişkin ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana, 586 firmaya ait 1173 parti ürünün tüketicinin bilgisine arz edildiği de kaydedildi.

Taklit, tağşiş ve ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen tüm hileli gıda ürünlerini aşağıdaki linkte yer alan listede bulabilirsiniz:

GTHB_Ifsa_2016.1

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın