TBMM CHP Grup Toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şekerpancarı ve şekerpancarı üreticileri üzerine oyunlar oynandığına değinerek, şekerpancarı üretimine sonuna kadar destek vereceklerini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclisteki grup toplantısında konuştu. Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarısı ile arttırılmak istenen nişasta bazlı şeker kotasını eleştiren Kılıçdaroğlu; “Kanun teklifinde, nişasta bazlı şekerde kotaların kaldırılacağını biliyoruz.” dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Değerli arkadaşlarım, Eylül’ün son haftasında Turhal’daydım, Tokat Turhal. Turhal’a gidişimizin nedeni şeker fabrikasına sahip çıkmak, çalışan şeker işçilerine sahip çıkmak, şekerpancarını üreten çiftçilere sahip çıkmak.

Hep diyorlar ya “Osmanlı, Osmanlı, Osmanlı…” Eyvallah, Osmanlı büyük bir devletti, büyük bir imparatorluktu ama Osmanlının batışını hiç hatırlamıyorlar. Osmanlı şeker üretemeyen bir imparatorluktu. Cumhuriyetin kuruluşundan hemen altı ay sonra ilk şeker fabrikasının temeli atıldı, 1934’de de Turhal Şeker Fabrikası üretime geçti. Şu anda şeker üretiminde dünyada beşinci ülkeyiz. Hani diyoruz ya “Cumhuriyet neden çok önemlidir?” Şeker üretemeyen bir devletten, bir imparatorluktan şeker üretiminde dünyanın beşinci ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’ne geldik. Bu nedenle bu gerçekleri bilmek zorundayız. Gittik oraya, tabii şekerpancarı ve şekerpancarı üreticileri üzerine oyunlar oynanıyor. Bunların hepsinin farkındayız. Nişasta bazlı şekerin ne hâle getirildiğini gayet iyi biliyoruz. Nişasta bazlı şeker kullanımında oranların ne kadar yükseltildiğini biliyoruz, gelecek olan kanun teklifinde kotaların, nişasta bazlı şekerde kotaların kaldırılacağını biliyoruz. Bütün bunları şeker üreticilerine hatırlatmak ve bu konudaki politikalarımızı onlara anlatmak için gittim.

CHP iktidarında hiçbir şeker fabrikası özelleştirilmeyecek, her işçimiz gayet güzel işinin başında çalışacak.

1998 yılından beri 3 bin 300 geçici işçi çalışıyor şeker fabrikalarında. Onlara yine sözüm söz, CHP iktidarında 1998 yılından bu yana kadro bekleyen 3 bin 300 işçimize kadro vereceğiz, kadrolu, sendikalı çalışacaklar. Şekerpancarı üretimine sonuna kadar destek vereceğiz.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın