Assan Gıda, sezonun ilk domateslerinin Susurluk fabrikasına gelişini çiftçilerle birlikte kutladı. Yeni sezonun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Fabrikamızda üretim optimizasyonu ve genel iyileştirmeleri kapsayan 6 milyon euro yeni yatırımlarımızla otomasyonu artırmakla birlikte istihdamı da arttırmayı planlıyoruz” dedi.

Kibar Grubu şirketlerinden Assan Gıda, mevsimin ilk domateslerinin fabrikaya geldiği 26 Temmuz’da üretim sezonunu törenle açtı. Törene Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kibar Holding CEO’su Tamer Saka, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Kibar ve Serdar Koçtürk, Kibar Holding COO’su Haluk Kayabaşı ile Assan Gıda Genel Müdürü Hakan Koçoğlu, Assan Gıda Fabrikalar Direktörü Mustafa Erdoğan, firma yöneticileri ve çalışanları ile bölgeden pek çok çiftçi katıldı.

assan_domates

Assan Gıda’nın kuruluşundan bu yana her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiği törende, son 3 yıldır taahhütlerini eksiksiz yerine getiren çiftçiler de ödüllendirildi.

Burada konuşan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, verimli geçmesini ümit ettikleri yeni sezonu karşılamanın mutluluğu yaşadıklarını belirterek, yıl boyunca en kaliteli domateslerin üretilmesi için büyük emek veren çiftçilere ve çalışanlara teşekkür etti.

Çiftçinin desteklenmesinin sektörün en önemli konulardan biri olduğuna dikkat çeken Kibar, “Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde domates üreticilerini ve tarımı desteklemeyi görev kabul ediyoruz ve üretimin her aşamasını kontrol ederek çiftçilerimize eğitimler veriyoruz. Devletimiz de özellikle domateste iyi tarım uygulamalarında çiftçinin yanında. Assan Gıda olarak fideden, gübreye, sulama, zirai mücadeleye kadar üretimin her aşamasında çiftçimizi destekliyoruz.” dedi.

assan_calisan

Talebin yüzde 7’si Türkiye’den

Türkiye’nin endüstriyel domates üretiminde dünyada 5. sırada yer aldığını söyleyen Kibar, “Kaliforniya 12 milyon, Çin 6 milyon, İtalya ve İspanya 4-5 milyon, Türkiye 2.6 milyon ton ile bu ülkeleri izliyor. Bu payın önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. Dünya talebinin yüzde 7’sini karşılayan Türkiye, bu pazardaki en güçlü oyuncular arasındadır. Bu sebeple biz de önümüzdeki yıllara yönelik stratejiler geliştiriyoruz. Fabrikamızda üretim optimizasyonu ve genel iyileştirmeleri kapsayan 6 milyon euro’luk yeni yatırımlarımızla otomasyonu artırmakla birlikte istihdamı da artıracağız” diye konuştu.

Satışlarda yüzde 18 artış

2014’ten 2015’e satışlarını yüzde 18 artıran Assan Gıda halen ürünlerinin yüzde 50’sini ihraç ediyor. 2015 rakamlarıyla dünyada en fazla domates işleyen fabrikaları içinde 38. sırada yer alan Assan Gıda, dünyanın dört bir yanında 56 müşterisine, 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın