Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarda kalın bel ölçüsünün erkeklerde prostat kanserini tetiklediğini duyurdu.

Oxford Üniversitesi’nin bilimsel çalışmasına göre, belin 10 santimetre kalınlaşması kansere yakalanma oranını yüzde 13 artırıyor. Avrupa’da 140 bin erkek üzerinde yapıldığı bildirilen araştırmaya göre, bel kısmı 94 santimetreden geniş olan erkeklerin kansere yakalanma riski yüksek.

BBC’nin bildirdiğine göre, İsveç’te Avrupa Obezite Zirvesi’nde sunulan rapor 50 yaşlarında erkeklerin beden ölçüleri ve prostat kanseri arasındaki bağı 14 yıl boyunca inceledi.
Bu süre içinde 7 bin prostat kanseri vakasından 934’ü ölümcül çıktı.

Araştırmacılar daha büyük vücut kütle endeksine ve bel ölçüsüne sahip erkeklerin prostat kanserinin daha ağır ve saldırgan türüne yakalanma riski taşıdığını ortaya koydu.
Araştırmaya göre, 94 santimetre olan bir erkeğin prostat kanserine yakalanma olasılığı bel ölçüsü 84 santimetre olan başka bir erkekten yüzde 13 daha fazla.

Bilim insanları ayrıca yüksek vücut kütle endeksi ve geniş bel çevresi olan insanların prostat kanserinden ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu da buldu. Uzmanlar bunun sebebinin yağ hücrelerinde kansere neden olan hormonların olduğunu düşünüyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın