Aralarında Cargill, Mars ve Nestle’nin de bulunduğu şirketler, kakao çiftçilerinin iklim değişikliği tehdidi karşısında adaptasyonlarına yardımcı olmak amacıyla yeni bir girişime imza attılar.

Kamu ve özel sektör arasında işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen Dünya Kakao Vakfı (WCF), ekonomik kalkınma organizasyonu ACDI/VOCA ve Amerika Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ile sektörün önde gelen çikolata ve kakao şirketlerini bir araya getiriyor.

WCF tarafından “kakao zinciri boyunca çok sayıda paydaşın yer aldığı eşi benzeri olmayan bir girişim” olarak tanımlanan program ile kakao çiftçileri, kakao üretimi gerçekleştiren ülkelerin ulusal ekonomileri ve dünya çapında kakao ve çikolata endüstrisi açısından tehdit oluşturan iklim değişikliği konusunda çözümler geliştirilmesi amaçlanıyor.

WCF tarafından yapılan açıklamaya göre, kakao üretimi yapılan bölgelerde geçim kaynaklarının korunabilmesi ve kakao tedariğinin sağlanabilmesi için pek çok bölgede ekin ve ekim stratejilerinde veya yönetim uygulamalarında değişikliğe gidilmesi gerekebilir.

kakao_latin

Özel sektör desteklenecek

USAID ve ACDI/VOCA iklimin kakao üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik ortak bir stratejinin oluşturulması ve çiftçilerin değişen iklime adaptasyonuna yardımcı olacak inovasyonların geliştirilmesi amacıyla, özel sektör ortaklarını destekleyecek. Geliştirilmesi planlanan inovasyonlar arasında; iklim değişikliğine dirençli bitkilerin araştırılması ve geliştirilmesi, tarım uygulamalarının geliştirilmesi ve yeni tarımsal ormancılık modellerinin oluşturulması yer alıyor.

Program kapsamında aynı zamanda kakao yetiştirilen bölgelerde ormanların tahrip edilmesi konusunda da çalışmalar yürütülecek ve Uluslararası Tropik Tarım Merkezi (CIAT) gibi uzman kuruluşlarla birlikte çalışmalar gerçekleştirilecek.

İklim değişikliğinin kakao üretiminin %70’inden fazlasını karşılayan Batı Afrika’daki kakao üretimi üzerinde ciddi etkiler olması ve bu etkilerin çoğunun 2030 yılından önce görülmesi bekleniyor.

Ortak yatırım planları

CIAT Çiftçilerin Pazarla Buluşturulması Bölüm Lideri Mark Lundy; “Bugün dikimi yapılan kakaoların yaşamları boyunca değişen yağış koşullarının yanı sıra daha yüksek sıcaklıklara da adaptasyon sağlaması gerekiyor. Bu girişim ise, kakao için yapılan iklim ile ilgili öngörülerin özel sektörün karar alma mekanizması içerisinde yer almasını sağlayacağı için ve kakao sektörünün daha dirençli kılınabilmesi için ortak yatırım planlarına öncelik verdiğinden kritik bir öneme sahip.” açıklamasında bulunuyor.

Bu girişim ile güçlü bir özel sektör platformunun temellerinin atıldığını belirten WCF Başkanı Tim McCoy yaptığı açıklamada; “Kakao sektöründe sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için iklime uyumlu kakaoya yatırım yapmak önemli bir adım ve bu sayede endüstrimiz iklim değişikliğinin gerçeklerine karşılık verebilecek bir konumda olacak.” değerlendirmesinde bulunuyor.

WCF tarafından başlatılan bu girişime ortak olan şirketler arasında; Barry Callebaut, Cargill, Ecom Agrotrade, Hershey, Lindt & Sprüngli, Mars, Nestlé, Olam International Ltd, ve Touton yer alıyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın