Gazipaşalı 8 kadın çiftçinin kıyasıya rekabet ettiği yarışmada toplam 15 soru soruldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi ve kültür yarışmasının Gazipaşa etabı tamamlandı. Kıyasıya bir rekabetin yer aldığı yarışmada Ayşe Ergün isimli yarışmacı 1’nci olarak 1500 liranın sahibi oldu.

Kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak ve aynı zamanda sosyalleşmeleri için bir ortam oluşturmak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi ve kültür yarışmasının Gazipaşa etabı Gazipaşa Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

gazipasa_kadin_ciftciler_1

8 kadın çiftçi yarıştı

Gazipaşalı 8 kadın çiftçinin kıyasıya rekabet ettiği yarışmada toplam 15 soru soruldu. Yarışmacı Naziye Bayraktar, Ayşe Ergün, Sultan Kaplan, Ümmü Akyol, Selma Yılmaz, Havva Uçan, Nurgül Mercan ve Perihan Şimşek’in sergiledikleri performans, Kültür Merkezi’ni dolduran Gazipaşalıları kendilerine hayran bıraktı.

Yarışmada 15’nci sorunun ardından Ayşe Ergün, Ümmü Akyol ve Sultan Kaplan’ın eşitliği bozulmadı. 3 yedek soruda da eşitlik bozulmazken, altın sorulara geçildi. Bu bölümde de kısaya bir rekabet yaşandı. Ayşe Ergün, verdiği doğru cevapla 1’nciliği elde ederken, Ümmü Akyol ve Sultan Kaplan 2’ncilik için yarışmaya devam etti. Bu bölümde ise Ümmü Akyol 2’nci Sultan Kaplan ise 3’ncü oldu.

Gazipaşa etabının 1’ncisi Ayşe Ergün’ ü eşi ve çocukları ile birlikte tüm salon ayakta alkışladı. Ergün, yaptığı konuşmada, “Daha öncede bu tür yarışmalara katıldım. Geçtiğimiz günlerde bir yarışmada dereceye girerek İspanya’ya gitmeye hak kazandım. Orada, onların üretimlerini inceleme fırsatı bulacağım. Özellikle biyolojik mücadele konusunda bilgi edineceğim. 3 dönüm seramız var, orayla ilgileniyorum. Tüm bilgi birikimimi burada kazandım” dedi.

Ödül töreni

Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ un Gazipaşa etabında 1’nci olan Ayşe Ergün’ün 1500 liralık hediye çekini AK Parti Gazipaşa İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Emine Avcı, 2’nci olan Ümmü Akyol’un 750 Liralık hediye çekini Gazipaşa Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya verirken, 3’ncü olan Sultan Kaplan’ın 500 Liralık hediye çekini ise Gazipaşa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazan Durak Özçelik verdi.

İl birincisine 15 bin lira ödül

İlk olarak kendi ilçelerinde birinci olmak için yarışan kadın çiftçiler, ilçe finallerinde birinci olduktan sonra Antalya’da gerçekleştirilecek yarı finale ve ardından il finaline katılacaklar. Gazipaşa’yı da Antalya’da yapılacak olan Yarı Final’de Ayşe Ergün temsil edecek. Antalya birincisi olmak için de ter dökecek olan finalist kadın çiftçilerden 1’nciye 15 Bin lira, 2’nciye 10 Bin lira, üçüncüye ise 7 Bin 500 lira para ödülü verilecek. Yarışmanın finali 15 Ekim 2016 tarihinde EXPO 2016 Antalya sergi alanında gerçekleştirilecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın