Şeker Kurumu, Eylül ayında yaptığı numune analizlerinde 17 ton şekerin kaçak yollarla temin edildiğini tespit etti.

Şeker Kurumu, Eylül ayında, Kuruma kaçak şüphesiyle gönderilen 3 adet şeker numunesinin yaptırılan analizleri sonucunda, 17 ton şekerin yasal olmayan yollardan temin edildiğini tespit etti.

Şeker kurumu 2016 yılı Eylül Ayı Bültenini yayınladı. Bültende, C şekeri tahsisatları, ihraç ön izinleri, ithalat uygunluk belgeleri ile işletme kayıt belgesi için uygunluk yazısına ilişkin bilgilere yer verildi.

Kaçak ve Kayıt Dışı Şekerle Mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda; Eylül ayında, Kuruma kaçak şüphesiyle gönderilen 3 adet şeker numunesinin yaptırılan analizleri sonucunda 17 ton şekerin yasal olmayan yollardan temin edildiği tespit edildiği bildirildi.

Bültende Kurumun Eylül ayına ilişkin diğer faaliyetleri hakkında şu bilgilere yer verildi:

2 bin 485 ton C şekeri karşılığı 55 adet Tahsisat Belgesi

Eylül ayında Kurum, şekerli mamul ihracatını belgelemiş olan imalatçı-ihracatçılara, şekeri ucuz fiyatla temin edebilmeleri için 2 bin 485 ton C şekeri karşılığı 55 adet Tahsisat Belgesi düzenledi.

Yine Eylül ayında, pancar şekeri için 6 adet belge karşılığı 20 ton, nişasta bazlı şeker için ise 270 adet belge karşılığı 17 bin 644 ton olmak üzere toplam 276 adet ön izin belgesi elektronik ortamda onaylanarak, 17 bin 664 ton şekerin ihracatı için ön izin verildi.

200 ton yüksek yoğunluklu tatlandırıcının ithalatı için İthalat Uygunluk Belgesi düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik hükümleri gereğince, 2 adet şeker üretimi – paketlemesi yapan firmaya İşletme Kayıt Belgesi için Uygunluk Yazısı düzenlenirken; Kurumun İzleme/denetleme faaliyetleri çerçevesinde Eylül ayı içerisinde 4 adet şeker üreticisi şirket nezdinde inceleme ve denetim işlemi gerçekleştirildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın