Japonlar, Ege’nin tatlarını beğendi. Türkiye’nin önemli gıda ürünlerinin Japonya ve Güney Kore’de tanıtılması adına Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından hayata geçirilen Turquality Projesi’nin tadım etkinliği yapıldı. Tokyo’da ürünler davetlilere tattırıldı.

ege_japon_1

Japonların Mitsuname adlı tatlılarına kattığı kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzümler davetlilerden tam not aldı.

EİB Başkanı Sabri Ünlütürk, tarım ve gıda sektörlerinin dünya için stratejik değerinin arttığını vurguladı. Ünlütürk, şöyle devam etti:

“Türkiye, 60 milyar dolar ile Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7’nci büyük üreticisi. Ülkemizin tarım ve gıda ürünleri ihracatının yüzde 15’i ilimiz İzmir’den yapılıyor. Bölgemiz Ege’de üretilen üzüm, incir, pamuk, kuru meyve, zeytinyağı, hububat, yaş meyve, aromatik bitkiler ve tütün dünyanın en iyileri içinde yer alıyor. Ayrıca kayısı, greyfurt, limon, turşu, kuru domates, buğday, bulgur gibi Japonlardan ilgi görecek ürünlerde de bölgemiz kaliteli üretim yapıyor.“

ege_japon_2

Ünlütürk, Japonya’nın 1 trilyon dolara varan ithalatında Türkiye’nin payının çok gerilerde olduğunu belirtti. İlaveten Türkiye-Japonya ortak yapımı Ertuğrul filminin ülkelerin gönül bağını ve ticaretini arttıracağını sözlerine ekledi.

Tokyo Büyükelçi Müsteşarı Deha Erpek ise Türkiye- Japonya ticaretinin 3,5 milyar dolar olduğunu ama bu rakamın aşılabileceğini ifade etti. Erpek, Türkiye’nin önemli tatlarının Japonlara sunulması gerektiğini dile getirdi.

ege_jpn

Turquality Projesi; Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği tarafından yürütülüyor. Proje dâhilinde kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru domates, zeytinyağı, defne, kekik, adaçayı, makarna, bulgur, susam, buğday tanıtımı yapılıyor. Bu ürünler Şef Akihiko Murata’nın tariflerine giriyor.

Proje ürünlerin web ortamından sunulmasını da temel alıyor. Bu çerçevede www.discoverturkishfood.com Japon dilinde yayında.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın