Tire ilçesinde, “Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı” projesi kapsamında, koyun ve keçilere elektronik küpe takılmaya başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı” projesi kapsamında, Tire ilçesinde koyun ve keçilere elektronik küpe takımına başlandı.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, koyun ve keçilerin elektronik olarak kimliklendirilmesi, kayıt sisteminin kurularak, hayvan hareketlerinin izlenmesi, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla hayata geçirilen “Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı” projesinin İzmir’deki ilk ayağının Tire’ye bağlı Hasançavuşlar Mahallesi’nde düzenlenen törenle başladığı bildirildi.

Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer’in da katıldığı törende, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, proje hakkında bilgi vererek, İzmir’de 593 bin küçükbaş hayvana “elektronik küpe” takılması hedeflendiğini kaydetti.

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer ise, konuşmasında, koyun ve keçilerin elektronik kimliklendirilmesi ve kaydının, sağlıklı ve güvenilir verilerin tutulmasını, hayvan hareketlerinin etkin olarak izlenmesini, hayvan hastalıkları ile mücadelenin desteklenmesini ve hayvancılık desteklemelerinin hedefine ulaşmasını sağlayacağını ifade etti.

AB’ye uyumlu, sağlıklı ve güvenilir verilere dayanan kayıt sisteminin güçlendirilmesini amaçlayan “Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı” projesi kapsamında, küpelenen havanların verilerinin bakanlık bünyesinde bulunan Koyun Keçi Kayıt Sistemi’ne aktarılacağı belirtilen açıklamada, projenin hayvanların ve hayvan hastalıklarının takibini kolaylaştıracağı, uygulama kolaylığı sağlayacağı, zamandan tasarruf ettireceği vurgulandı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın