Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayımlanan rapora göre, Avrupa’ya ithal edilen gıdalarda izin verilen seviyenin üzerinde tarımsal ilaç kalıntısı taşıyan gıda oranı yükselişte.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından hazırlanan “Avrupa Birliği Gıdalarda İlaç Kalıntısı Raporu”, Avrupa Birliği içerisinde satışa sunulan gıdalarda tarımsal ilaç kalıntı oranları ile ilgili verileri ortaya koyuyor.

EFSA raporuna göre Avrupa Birliği içerisinde üretilen gıdaların %97’sinin taşıdığı tarımsal ilaç kalıntı miktarı yasal sınırlar içerisinde. Hatta bu gıdaların yarısından fazlası (%53.6) hiç tarımsal ilaç kalıntısı taşımıyor.  Avrupa’da bebek gıdalarının da %91.8’inde tarımsal ilaç kalıntısına rastlanmadı.

Ancak Avrupa’da üretilen gıdaların %1.6’sında maksimum yasal limitlerin üzerinde tarımsal ilaç kalıntısına rastlandı. Avrupa’ya ithal edilen gıdalarda ise bu oran daha da yüksek. Avrupa’ya ithal edilen gıdaların %6.5’inde yasal limitlerin üzerinde veya yasaklı tarım ilaç kalıntısı bulunduğu belirlendi.  Yasal limitlerin üzerinde tarımsal ilaç kalıntısı taşıyan 3 bin 265 örnekten bin 253’ü ise Avrupa Birliği’nde yasaklı olan tarımsal ilaç kalıntısı taşıyor. Bir önceki yıl EFSA tarafından yayımlanan raporda ise ithal gıdalarda yasal limitlerin üzerinde tarımsal ilaç kalıntısına rastlanan ithal gıda oranı %5.7’ydi.

Rapor hakkında değerlendirmede bulunan EFSA tarımsal ilaç bölüm başkanı José Tarazona, Avrupa’da elde edilen son verilerin bir önceki yıl ile paralellik gösterdiğini ve Avrupa Birliği’nin gıdalarda tarımsal ilaç kalıntısı varlığını denetleyerek tüketicileri korumaya devam ettiğini belirtti.

EFSA tarafından yayımlanan raporda bu yıl ayrıca tarımsal ilaç kontrol programlarının nasıl daha etkili kılınabileceğine dair önerilere de yer veriliyor. EFSA tarafından yapılan öneriler arasında bal, çay ve hayvan yemleri gibi gıda ve yemlerin de tarımsal ilaç kalıntısı açısından incelenmesi teklifi yer alıyor. EFSA raporda ayrıca tarım ilaçlarının da Avrupa Birliği içerisinde daha etkili bir şekilde izlenmesi konusunda tekliflere de yer veriyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın