İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İtalya’da süt ürünlerine zorunlu menşe etiketlemesi uygulanması getirmeyi planladıkları, Brüksel’in konu ile ilgili bilgilendirildiği açıklamasında bulundu.

İtalya tarafından hazırlanan taslak karar, üreticilerin; süt, peynir, tereyağı ve yoğurt gibi süt ürünlerinde kullandıkları hammaddelerin kaynağını belirtmesini zorunlu kılıyor. Taslak karara göre süt ürünlerinin işlendiği ve ambalajlandığı ülkelerin de ambalaj üzerinde ayrıca belirtilmesi gerekiyor.

matteo_renziİtalya Başbakanı Matteo Renzi geçen hafta Milan’da gerçekleştirilen bir toplantıda konu ile ilgili; “Bu süt ve işlenmiş ürünlerle ilgili bakanlıklar arası bir karar. Dokümanlar imzalandı ve Brüksel’e iletildi.” açıklamasında bulundu.

İtalya Tarım Bakanı Maurizio Martina, Avrupa’da krizle karşı karşıya olan üreticiler ve çiftçiler açısından bu kararın “tarihi bir adım” niteliğinde olduğunu belirtti. İtalya Çiftçi Derneği (Coldiretti) Başkanı Roberto Moncalvo da karar ile ilgili “çiftçiler ve tüketiciler açısından tarihi bir kazanım” değerlendirmesinde bulundu.

Moncalvo ayrıca İtalyan tüketicilerin yarısından fazlasının İtalya’da üretilen süt ve süt ürünleri için yüzde 20 oranında daha fazla miktarda ödeme yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Coldiretti internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, hükümetin aldığı bu karar İtalya süt ürünleri endüstrisinde 120 bin kişinin istihdamının korunmasını sağlayacak.

alpler_italya

Avrupa Komisyonu, üretim maliyetlerinin artacağı yönünde raporları dikkate alarak Avrupa genelinde menşei etiketleri konusunda yasal bir düzenleme getirmekten kaçınıyor ancak üye ülkeler ulusal önlemlerini alma haklarını kullanmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Avrupa Birliğinde tüketicilerin bilgilendirilmesine yönelik yasal düzenlemeler, üye ülkelerin belli gıda kategorileri için ilave zorunlu etiket uygulamaları getirmelerine izin veriyor. Ancak üye ülkeler tarafından gerçekleştirilecek bu uygulamaların, tüketicilerin ve kamu sağlığının korunmasına yönelik olmak gibi gerekçelere sahip olması gerekiyor.

İtalya tarafından hazırlanan taslak kararın uygulanmaya geçebilmesi için Komisyon tarafından da onaylanması gerekiyor. Ancak bu yılın Mart ayında Fransa’nın benzer bir talebine yeşil ışık yakan Komisyonun İtalya’nın talebini de onaylaması bekleniyor.

Made in Italy

İtalya tarafından hazırlanan taslak karar göre, aynı ülke içerisinde elde edilen, işlenen ve ambalajlanan gıdalar üzerinde “menşei: İtalya” gibi tek bir cümle yer alacak. Ancak ürünün farklı ülkelerde işlenmesi ve ambalajlanması durumunda ürün üzerinde “menşei: AB ülkeleri ve/veya AB dışında ülkeler” gibi bir ifade yer alabilecek. Coğrafi işaretli ürünler ise bu uygulama kapsamına alınmayacak.

2013 yılında Eurobarometer araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa Birliğinde tüketicilerin yüzde 90’ının gıdalarda kullanılan etlerin menşeinin etiket üzerinde yer almasını önemli bulduğunu, tüketicilerin yüzde 84’ünün ise süt ürünlerinde kullanılan sütün menşe bilgisine etiket üzerinde zorunlu olarak yer verilmesi gerektiği görüşünde olduğunu gösteriyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın