İngiltere’de sadece bir yılda 300 bine yakın kişinin kansere yakalandığı bildirildi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayınlanan son raporda, 2014 yılında İngiltere’de kansere yakalananların sayısının 296 bin 863 olduğu açıklandı. Ülkede önceki yıla oranla hastalığa yakalananların sayısının 4 bin arttığı belirtildi. ONS’nin açıkladığı verilerde, ülkede kansere yakalanan erkeklerin sayısının kadınlara oranla biraz daha fazla olduğu görüldü.

En sık görülen kanser tiplerinin sıralandığı raporda; hastalığa yakalananların yüzde 15’inin meme, yüzde 13,4’ünün prostat, yüzde 12,6’sının akciğer, yüzde 11,5’inin ise kalınbağırsak kanseri olduğu belirtildi.

Öte yandan yaş ilerledikçe kanser riskinin arttığına dikkat çekilen raporda, hastalığa yakalananlardan yüzde 12’sinin 70 yaş üzeri vatandaşlar olduğu vurgulandı.

Raporda 2014 yılında kansere yakalanan kadınlardan yüzde 31,6 oranıyla 46 bin 417’sine meme kanseri tanısının konulduğu kaydedildi. Erkeklerde ise en sık görülen kanser tipinin yüzde 26,3 oranıyla 39 bin 741 kişi ile prostat olduğu belirtildi.

Kadın ve erkeklerde ikinci en sık görülen kanser tipinin ise akciğer kanseri olduğu ifade edildi. Gırtlak ve akciğer kanserlerinin de yüzde 80’inin sigara içmeden kaynaklandığı aktarıldı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın