İngiltere ve Galler’de yürürlüğe giren yeni bir yasa, bebek formülleri ve bebek gıdaları ile ilgili kanun ihlallerini, ceza işlemi gerektiren suç kapsamına alıyor.

İngiliz hükümeti tarafından hazırlanan yeni bir yasal düzenleme ile artık İngiltere’de Avrupa Birliği bebek formülleri ve bebek gıdaları pazarlama yasası hükümlerini karşılamayan şirketler, ‘ceza gerektiren suç işlemiş’ olarak kabul edilecek ve bu şirketler para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

İngiltere’de sağlık ve güvenlik denetimi gerçekleştiren denetçilerin kanunlara uygunsuz bir işlem tespit etmeleri veya insan sağlığı için risk oluşturabilecek bir işlem tespit etmeleri halinde şirketlere bildirim yapılıyor. Artık denetçilerin bildiriminin ardından belirlenen süre içerisinde şirketlerin gerekli düzeltmeleri yapmamaları halinde şirketler sorumlu tutularak para cezasına çarptırılabilecek.

Özel gruplara yönelik gıdalar olarak değerlendirilen bebek formülleri, bebeklere yönelik gıdalar ve özel beslenme amaçlı gıdalar bu yeni yasa kapsamında yer alıyor.

İngiltere’de hem endüstri hem de sivil toplum örgütleri, bu gıdalara yönelik alınan yeni tedbirlerden dolayı memnuniyet duyduklarını açıkladılar.

Emzirmenin teşvik edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiren sivil toplum örgütü Baby Milk Action (BMA), bebek formülleri ve bebeklere yönelik gıdalar ile ilgili yasal düzenlemelerin Avrupa Birliği yasal düzenlemelerine paralel bir şekilde oluşturulmasından dolayı memnuniyet duyduklarını açıkladı.  Baby Milk Action; “Her ne kadar yasal düzenleme, Birleşmiş Milletler insan hakları örgütlerinin defalarca çağrısını yaptığı uluslararası asgari standartları karşılamasa da, Baby Milk Action olarak yaptığımız kampanyalar sonucu kaydedilen ilerlemeden dolayı memnuniyet duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Halka da açıklanmalı

Ancak bu önlemler konusunda hükümete daha fazlasını yapma çağrısında bulunan örgüt, gıda şirketlerine yapılacak olan bildirimlerin (pek çok ihlalin cezasız kalacağı gerekçesi ile) halka da açıklanması gerektiğini savunuyor.

Gelişmelerden memnuniyet duyduklarını açıklayan İngiltere Özel Besinler Derneği (BSNA) ise dairyreporter internet sitesine yaptığı açıklamada, üyelerinin yasalara uygun şekilde üretim yaptığını belirtti.

Dernek Başkanı Declan O’Brien yaptığı açıklamada, şirketlere yapılacak olan bildirimler sayesinde şirketlerin gerekli önlemleri almak ve düzeltmeleri yapmak için yeterli süreye sahip olacaklarını belirtiyor. Ancak bildirime rağmen gerekli adımların atılmaması durumunda ise O’Brien; “o zaman cezai yaptırımlar uygun bir şekilde uygulanacaktır. BSNA olarak yeni yasal düzenlemeyi tamamıyla destekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Brexit sonrası dönem

Baby Milk Action politika direktörü Patti Rundall konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu gelişmelerin özellikle “Brexit sonrası karmaşık dönemde” ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği’nin de aileler ve çocuklara yönelik koruyucu tedbirleri yeterli düzeyde uygulamadığı fikrini savunan Rundall yine de Avrupa Birliği’nde bebeklere yönelik gıdaların üretim ve pazarlanması konusunda “çok önemli yasal kontrollerin” yapıldığının hatırlanması gerektiğini kaydetti.

Rundall; “İngiltere pazarını Amerika, Çin veya herhangi bir başka yerden riskli ürünlere açmadan önce Hükümet, bu konudaki güvenlik önlemlerinin uygulanmasının ötesinde güçlendirileceğinin garantisini vermeli. Böylece İngiltere’nin obez bir ülke haline getirilmesinin ve pazarlama ile ailelerin yanlış yönlendirilmesinin önüne geçilebilir.” açıklamasında bulundu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın