Hükümet değişikliğinin ardından İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu, Brexit sonrası ekonomide zorlu bir dönem yaşanacağı gerekçesi ile şeker vergisinin ertelenmesi talebinde bulunmuştu. Ancak geçen hafta şeker vergisi ile ilgili detayları paylaşan ve vergi uygulamasını görüşe açan İngiltere’nin yeni hükümeti, bu konuda bir önceki hükümetin yolundan gideceğini de göstermiş oldu.

İngiliz hükümeti, ülkede uzun süredir tartışma konusu olan şekerli içeceklere yönelik vergi uygulama tasarısını görüşe açtı.  

İngiltere’de bu yılın Mart ayında gerçekleşen bütçe görüşmeleri sırasında dönemin Maliye Bakanı George Osborne obezite ile mücadele kapsamında ülkede şekerle tatlandırılmış içeceklere yönelik ek vergi uygulamasının getirileceğini ve bu uygulamanın 2018 Nisan ayı itibari ile hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Ancak Haziran ayında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde karar almasının ardından yaşanan hükümet değişikliği ile beraber şeker vergisi konusunun yeni hükümet tarafından ne şekilde ele alınacağı merak uyandırmıştı.

Hükümet değişikliğinin ardından İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu, Brexit sonrası ekonomide zorlu bir dönem yaşanacağı gerekçesi ile şeker vergisinin ertelenmesi talebinde bulunmuştu.

Ancak geçen hafta şeker vergisi ile ilgili detayları paylaşan ve vergi uygulamasını görüşe açan İngiltere’nin yeni hükümeti, bu konuda bir önceki hükümetin yolundan gideceğini de göstermiş oldu.

Endüstri “üzgün”

İngiltere’de şekerli içeceklere yönelik verginin, 100 mililitre içerisinde 5 gramdan fazla şeker içeren içeceklere uygulanması planlanıyor. 100 mililitrede 8 gramdan daha fazla şeker içeren içeceklere ise daha yüksek bir oranda vergi uygulanacak.

İngiltere Alkolsüz İçecekler Derneği Başkanı Gavin Partington; “Ülkemizin karşı karşıya olduğu ekonomik belirsizlik koşullarında, analistlerin binlerce kişinin işini kaybetmesine neden olacağı ve yine de obezite oranı üzerinde anlamlı bir etkisi olmayacağı tahmininde bulundukları bir uygulamayı hükümetin devam ettirme kararından dolayı üzgünüz.” açıklamasında bulundu.

Alkolsüz içecek endüstrisinin  “tüketicilerin şeker tüketimini azaltmak için izlenecek yolun öncüsü olduğunu” belirten Partington, 2012 yılından beri reformülasyona ve porsiyon miktarlarında küçülmeye gidildiğini ve bu yöntemlerle tüketicilerin içeceklerden şeker alım miktarını %16 oranında azalttıklarını açıkladı. Ayrıca endüstri geçen yıl 2020 yılına kadar gönüllü olarak içeceklerdeki kalori miktarını %20 oranında azaltma hedeflediğini açıklamıştı.

Hükümet tarafından yapılan açıklama bu vergi uygulamasının üreticileri içecekleri daha sağlıklı hale getirmek ve reformülasyon yapmak açısından teşvik edici olacağı yönünde.

Ancak kısa süre önce Oxford Economics tarafından yayımlanan bir rapora göre vergi uygulaması endüstrinin ekonomiye katkısını azaltacak ve 4,000 civarında kişinin işsiz kalmasına neden olacak.

Vergi kapsamında hangi içecekler yer alacak?

Geçen hafta başlatılan görüş toplama süreci sekiz hafta sürecek ve 13 Ekim 2016 tarihinde sona erecek.

Vergi uygulaması ile ilgili ilk açıklamaların ardından hangi içeceklerin vergi uygulaması kapsamında değerlendirileceği merak ediliyordu. Şimdi İngiltere hükümeti, hangi ürünlerin vergi kapsamında değerlendirileceği ve belli ürünlerin ne şekilde değerlendirilmesi gerektiği konularına topladığı görüşler doğrultusunda son şeklini verecek.

Hükümet ilave şeker içermeyen meyve sularını ve sütlü içecekleri vergi kapsamı dışında tutmayı amaçlıyor ancak toplanacak görüşler bu içeceklerin nasıl tanımlanacağı konusunda yol gösterici olacak. Özellikle sütlü içeceklerin besin değerleri göz önüne alınarak vergiden muaf tutulmasının planlanması, bu içeceklerden bazıları kayda değer miktarda ilave şeker içerdiğinden eleştirilere neden olmuştu. Şimdi hükümet en az %75 oranında süt içeren içecekleri vergi uygulamasından muaf tutmayı, daha az oranda süt içeren ve aynı zamanda 100 mililitrede 5 gramdan daha fazla şeker içeren sütlü içecekleri ise vergi kapsamında değerlendirmeyi planlıyor.

Soya, badem, pirinç ve hindistan cevizi sütü gibi bitkilerden üretilen sütlü içecekler ilave şeker içerebildikleri için verginin bu içeceklere uygulanması planlanıyor. Ancak bu içeceklerin çoğu genelde 100 mililitrede 5 gramdan daha az şeker içeriyorlar.

Küçük çaplı işletmelerin vergi uygulamasından muaf tutulması da planlanıyor ve bu amaçla “küçük çaplı işletme” tanımı konusunda da görüş toplanacak.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre toplanan görüşler doğrultusunda 2017 yılında bu konudaki yasal düzenleme son halini alacak ve İngiltere’de şekerli içeceklere yönelik vergi uygulamasına 2018 yılı Nisan ayında başlanacak.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın