İngiltere’de yapılan referandumda halkın 51.9’lik oy oranıyla, AB’den ayrılma kararının ardından Fransa ve Hollanda’dan da referandum çağrıları geldi.

İngiltere’nin, Avrupa Birliği’ndeki (AB) geleceği konusunda gerçekleştirilen referandumda oyların büyük bölümü sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre referandumda İngiliz halkı, AB’den ayrılma yönünde oy kullandı. 382 seçim bölgesinin 329’undan gelen sonuçlara göre; AB’den ayrılma yönünde kullananların oranı yüzde 51,7 çıkarken, ‘AB’de kalalım’ diyenlerin oranı ise yüzde 48,3’te kaldı.

ingiltere-eu

Resmi kesin sonuç: “51,9 ile AB’ye hayır”

İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmama oylamasının sonuçları kesinleşti. Buna göre, İngiltere’de halkın yüzde 51,9’u “AB’ye Hayır” dedi.

İngiliz BBC’nin referandumla ilgili verdiği son haberlere göre, dünkü oylamada 17 milyon 400 bin İngiliz, “hayır” oyu kullanırken, “evet” diyenlerin sayısı 16 milyon 100 binde kaldı.

cameron

Cameron: İstifa edeceğim

İngiltere Başbakanı David Cameron, resmi konutu önünde açıklama yaptı. Cameron, istifa edeceğini söyledi. David Cameron, referandum sonrası yaptığı açıklamasında, “AB’den ayrılmak benim tercih ettiğim bir yol değildi. Ayrılmayı da desteklemiyordum, ama şimdi ayrılma kararı geldi. Bundan sonra en iyi yolu seçmemiz gerekiyor. Bu ülkeyi seviyorum. Ülkemin iyi yerlere gelmesi için hizmet etmeye devam edeceğim.” dedi.

İngiltere’den sonra Fransa ve Hollanda’dan da referandum çağrısı

İngiltere’de yapılan referandumda halkın 51.9’lik oy oranıyla, AB’den ayrılma kararının ardından Fransa ve Hollanda’dan da referandum çağrıları geldi.

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen, AB’den ayrılma çağrısı yaptı. İngiltere’de ayrılma yönünde çıkan referandum sonucunu değerlendiren Le Pen, ülkesinde de referandum yapılmasını isteyerek, “Özgürlüğün zaferi! Şimdi biz de Fransa’da ve diğer AB ülkelerinde aynı referandumu yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hollanda da referandum çağrıları geldi. Hollanda’nın göçmen karşıtı lideri Geert Wilders, İngeltere’de ayrılma kararı çıkmasının ardından kendi ülkesinde de benzer referandumun yapılmasını istedi.

Almanya: “tam bir felaket”

İngiltere’de halkın yüzde 52’sinin “AB’ye Hayır” demesi Almanya’da şok etkisi oluşturdu.

Almanya’da büyük koalisyon ortağı SPD’nin Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, İngiltere’deki sonucu, twitter hesabından “Felaket” olarak duyurdu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün öğle saatlerinde İngiltere’deki yeni durumla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

İngiltere’den haberlerin “hayır” yönünde gelmeye başlamasının ardından Almanya’da finans çevrelerinde de büyük tedirginlik yaşanmaya başlandı.

borsa_ingiltere

İngiltere’nin ‘hayır’ kararı doları fırlattı

İngiltere‘nin Avrupa Birliği‘nden kopma kararı (Brexit) kurda dalgalanmalara neden oldu. Dolar 2,97 liraya geldi, Sterlin 4,03 liraya geriledi. Euro da 3,26 lirada kaldı.

İngiltere‘den gelen haberlere altın da tepki verdi. Ons fiyatı bin 315 doları, gram fiyatı 126 lirayı gördü.

Borsalar tepetaklak

İngiltere’deki referandumdan ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılması yönünde karar çıkması dünya borsalarını da vurdu.

İngiliz Sterlin’i 1985 yılından buyana en düşük düzeyine indi. Sterlin bu sabah yüzde 9’lara varan bir düşüş yaşayarak 1,3466 Dolar seviyesine kadar indi.

AB ortak para birimi Euro da Dolar karşısında yüzde 4,1 oranında değer kaybetti ve 1,0914 Dolar seviyesine düştü. Bu düşüşün Euro tarihinin en büyük değer kaybı olduğu belirtiliyor.

İngiltere’nin AB’ye hayır kararının Euro bölgesindeki yatırımcıyı tedirgin ettiği ve önümüzdeki dönemde Euro’dan kaçışın yaşanacağı açıklanıyor.

Tokyo Borsası, yüzde 7 değer kaybederken, Güney Kore Borsası da yüzde 3 değer kaybına uğradı.

Avustralya’da da borsa yüzde 3,1 oranında değer kaybetti. Çin Borsası, Shanghai’de yüzde 1,19 kayıpla güne başladı.

Altın fırladı

İngiltere’nin ayrılma kararının belli olmasından hemen sonra altın yüzde beşlik bir değer kazanımıyla Ağustos 2014’den buyana en yüksek seviyesine çıktı.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu Avrupa borsalarında bugünün ilerleyen saatlerinde düşüşler bekleniyor.

Borsa uzmanları İngiltere ve Fransa’da borsaların bugün yüzde 7’lik bir kayıpla güne başlayacağını tahmin ediyor.

Morgen Stanley adlı yatırım bankası, oylama sonuçlarının henüz belli olmadığı Perşembe akşamı ile bugün arasındaki kısa dönemde dünya genelindeki yatırım fonlarının yüzde 15 ile yüzde 20 arasında değer kaybedebileceğini belirtiyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın