Prof. Dr. İlber Ortaylı zeytinyağı tadım etkinliğine katıldı.

Tarih Profesörü İlber Ortaylı, bu yıl birincisi ilan edilen Dünya Zeytin Günü kutlamaları kapsamında İzmir’in Urla ilçesinde düzenlenen zeytinyağı paneli ve tadım etkinliğine katıldı.   

Dünya Zeytin Günü kutlamaları kapsamında Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından organizasyonu yapılan, Aydın Ticaret Borsası tarafından desteklenen “Bir Zeytin Dalı Yeter” Etkinliği Urla’da gerçekleşti.

zeytin_tadim_paneli

Etkinliklere Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı. Zeytinin canlılığına dikkati çeken Ortaylı; “Zeytin üreyen bir bitkidir. Öldü sanırsınız, dibinden fidesi yetişir. O yüzden ölümsüzdür. Zeytin insanı çok dinlendiren, huzura sevk eden bir ağaçtır. O yüzden tanrıçaların sembolü olmuştur. Barış zeytinle ifade edilir. Nitekim Atina’da mabedin önünde ölümsüz ağaç vardır, devamlı yenilenen bir ağaçtır. Hatta bir efsane var. Güya Persliler Atina’yı yaktıkları zaman onu da yaktılar. Ama o yeniden yaşadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de çok çeşitli ve kaliteli zeytinin yetiştiğini anlatan Ortaylı, şöyle devam etti:

“Bu topraklar ve mikroklima itibarıyla Ege Bölgesi Akdeniz’e kadar çok değişik ve güzel türler var. sağlık açısından da çok faydalı. Birisi yer, başındaki kepeğe iyi gelir, insanların kapalı bölgelerinde oluşan alerjik yaralara iyi gelir, kiminin midesine faydalıdır, kiminin de bağırsaklarına.”

İlber Ortaylı daha sonra Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli tarafından gerçekleştirilen zeytinyağı tadım etkinliğine katıldı.

Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli düzenledi

Kutlama programı çervesinde gerçekleştirilen organizasyonda, Aydın Ticaret Borsası Uluslararası Zeytin Konseyi (International Olive Council / IOC ) tarafından akredite olan Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli Başkanı Burcu Keser, tadım uzmanları Yusuf Küçük ve Aysun Uğur tarafından, tüketicilere kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verildi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, tadım etkinliği ile ilgili şu bilgileri verdi:

“1. Dünya Zeytin Günü Etkinlikleri kapsamında amacımız Zeytin ve zeytinyağına dikkatleri çekmektir. Ülkemiz zeytin üreticisi ülkeler arasında yer almasına karşın, tüketim aşamasında maalesef hala gerilerdeyiz.  Aydın Ticaret Borsası olarak yaptığımız Zeytinyağı Pazar Payının Arttırılması projelerimiz ile Zeytinyağı” tanıtımına ağırlık verdik. Amacımız kişi başına düşen zeytinyağı tüketiminin arttırılmasıdır. Ziyaretçilerimize kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verilerek,  sağlıklı ve bilinçli tüketicilerin artmasına katkı sağlamaya çalışılmıştır.”

Zeytinyağı Pazar Payının Arttırılması Projesi

Aydın Ticaret Borsası tarafından başvurusu yapılarak, İstanbul Ticaret Borsası, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği,  Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ve AYTB Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. ortaklığındaki, KOSGEB Başkanlığı tarafından desteklenmeye uygun görüldü.

24 ay sürecek olan projenin 13 aylık süreci tamamlandı. Zeytinyağı tüketimi az olan 13 il de (Samsun, Edirne, Tekirdağ, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Sivas, Erzincan, Giresun, Elazığ, Kütahya) tadım ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildi.

Projenin 2. ayağında, Kasım ayından itibaren her ay olmak üzere Nisan ayına kadar tanıtım etkinlikleriyle birlikte eğitim etkinliklerine başlandı. İlk eğitim olan “Satış – Pazarlama Eğitimi” 28-29 Kasım 2016 tarihlerinde, ikinci eğitim olan “Dış Ticaret Eğitimi” ise 15-16 Aralık tarihlerinde Aydın Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleşecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın