Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen 4 yeni tohumluk buğday çeşidi, düzenlenen tarla günüyle tanıtıldı.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Seyyid Irmak
Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Seyyid Irmak

Enstitü Müdürü Seyyid Irmak, enstitü müdürlüğü binasında tanıtımını yapacakları buğday çeşitlerinden ikisinin ekmeklik, ikisinin ise makarnalık buğday olduğunu söyledi.

Enstitü olarak buğdayda öz kaynakları kullanarak geliştirdikleri buğday çeşitlerinin ülke tohumculuğunda kullanım oranının yüzde 95 olduğunu belirten Irmak, “Tohumculuk alanında son 10 yılda önemli mesafeler katettik. Enstitü olarak buğday çeşitliliği geliştirmede ve tohumluk üretiminde lider bir konumdayız. Altısı makarnalık, on beşi ekmeklik olmak üzere 21 tohumluk buğday çeşidimiz var. Bunlardan 13’ünün özel ve kamu sektörünce üretimini yaptırmayız. Bu 13 ürünün toplam tohumluk üretimindeki oranı yüzde 17’dir. Bizim hedefimiz ise bu oranı yüzde 25’e çıkarmak.” diye konuştu.

yeni_bugday

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Söğüt de buğdayın yaşam içinde vazgeçilmez bir yeri olduğunu ve yaşamın her alanında kullanıldığını ifade ederek, “Ülkemizde geçtiğimiz yıl 78 milyon 811 bin dekar alanda yapılan buğday ekiminden 22 milyon 692 bin 610 ton üretim gerçekleşti. Adana ise buğday üretiminin yüzde 4’lük kısmını karşılamaktadır. TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıl Adana’da buğday üretimi 730 bin 803 ton olmuştur. Ekim alanı azalmasına rağmen rekoltenin artması, bu enstitülerde gayretle çalışan müdüründen bilim adamlarına herkesin emeği sonucu olmuştur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, örnek tarlaları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Dört yeni tohumun kuraklığa, soğuğa ve buğdayda görülen hastalıklara karşı daha dirençli olduğu belirtildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın