İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) bünyesinde yer alan 7 ihracatçı birliği, fındıktan su ürünlerine, hububat bakliyattan gemi ve mobilyaya birçok sektörde en başarılı ihracat yıldızı firmaları ödüllendirdi.

Törende konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Okyanusta dalga boyu daha yüksek olduğu için okyanustaki gemiler, sığ sularda yüzen gemilere nazaran daha güçlü, daha dirençli olur. 2023’e giden bu yolda, biz de ihracat gemimizi güçlendirmeliyiz.” dedi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2015 yılında sektörlerinde ihracat lideri 81 firmayı ödüllendirdi. 2015’te Almanya’dan Irak’a, ABD’den Japonya’ya kadar 200 ülkeye 5,8 milyar dolar ihracat yapan İİB bünyesindeki 6 ihracatçı birlik, 2016’da alternatif pazarlardan inovatif ürünlere kadar yeni hedeflere odaklandı. Fındıktan hububat, bakliyat ve kuru gıdaya, su ürünlerinden yaş meyve sebzeye, gemi ve yattan mobilya, kırtasiye ve orman ürünlerine kadar birçok sektörü bünyesinde barındıran İİB’nin ödül gecesi büyük yarışa sahne oldu.

iib_odul

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların her türlü zorluğa rağmen Türkiye ekonomisine katkıda bulunduğunu belirterek, 2023 hedeflerini hatırlattı. İhracat gemisinin dümenini 2023’e kırdıklarını vurgulayan Büyükekşi şunları söyledi: “Sadece iç pazara satış yapmak, gemileri sığ sularda yüzdürmeye benzer. İhracat yapmak ise gemileri okyanusta yüzdürmek gibidir. Okyanusta dalga boyu daha yüksek olduğu için okyanustaki gemiler, sığ sularda yüzen gemilere nazaran daha güçlü, daha dirençli olur. 2023’e giden bu yolda, biz de ihracat gemimizi güçlendirmeliyiz. Biz başarıyı yakalamak için yenileşmeye mecburuz. Yenileşmeye ise ancak Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma ile ulaşabiliriz.”

İİB Koordinatör Başkanı Başaran Bayrak da tüm ihracatçılar olarak özverili bir çalışma sonrasında başarıyı yakaladıklarına değindi. “İİB olarak 2015 yılını 28 bin üye firmamızla 5,8 milyar dolar ihracatla tamamladık” diye konuşan Bayrak, bilimsel ve teknolojik dönüşümünü tamamlamış, ulaşım ve lojistik altyapısı güçlü, katma değeri yüksek ve ileri teknolojili ürünleri hedefleyerek çalıştıklarını vurguladı.

“BALIKÇILIKTA AÇIK DENİZLERE DÜMEN KIRILDI”

Programda söz alan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Başkanı Ahmet Tuncay Sagun , ödüllerin ihracatçı için motivasyon olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Biz sektörümüzde emin adımlarla ilerliyoruz. Dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen en önemli rakiplerimizden Yunanistan’ın önüne geçtik. Afrika ülkelerine ihracatımızı yılın ilk çeyreğinde yüzde 25, ABD’ye ise yüzde 30 seviyesinde artırdık. Şimdi yeni hedefimiz açık denizlere dümen kırmak. Teknelerimiz Moritanya açıklarında avlanmaya başlıyor. Bunun da meyvesini önümüzdeki günlerde almayı bekliyoruz.”

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören de başarılı firmaları kutlayarak, “Sektörümüze benimsettiğimiz iyi tarım uygulamaları ile önümüzün açık olduğuna inanıyorum. Gelecek sezonlarda hem üreticimizin hem ihracatçımızın hem de sanayicimizin yüzünü güldürecek sonuçlar alacağız. İhracatta katma değeri en yüksek ürünlerden biri olan fındığı, çalışmalarımızla dünyada daha geniş kitlelerle tanıştıracağız.” şeklinde konuştu.

Törende konuşan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete ise şunları söyledi: “2016 yılının ilk çeyreğinde ihracatımızı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,4 artırmayı başardık. 2016 yılının devamında da birlik olarak ihracattaki artışımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Bölgemizdeki sorunlar nedeniyle Kuzey ve Güney Amerika ile Uzak Doğu pazarları giderek daha fazla önem kazandı. Biz de diğer ülkelerde kaybettiğimiz pazar payını bu coğrafyalarda telafi etmek için yeni stratejiler geliştiriyoruz.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın