Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, kamuoyunda hibrit ve GDO’nun birbiri ile karıştırıldığını belirterek, hibritin doğal olduğunu ve hibritten elde edilen ürünlerin tüketilmesinde insan sağlığı açısından hiçbir zararın olmadığını söyledi.

TÜRKTOB, tohumculuk sektörü hakkındaki yanlış bilgileri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla “Türkiye’de tohumculuk sektörü ve buğdayla ilgili gerçek dışı iddialar” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

JW Marriott Otel’de düzenlenen basın toplantısına TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Vehbi Eser, Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bağcı ve Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Köksel katıldı. Tohumculuk sektörü ile ilgili istatistik değerleri paylaşan TÜRKTOB Başkanı, 2002 yılında 17 milyon dolar olan tohumculuk ihracatının geçen yıl verilerine göre 150 milyon dolar seviyesine ulaştığını, tohumculuk sektörünün Rusya krizinden dolayı son olarak 115 milyon dolar seviyesinde kaldığını kaydetti.

Sektörde tohumculukla ilgili bazı yanlış bilgilerin olduğunu anlatan Gençer, “Özellikle tohumculukla ilgili bir konu açıldığı zaman İsrail’e bağlılık ya da ithalat ve dışarıya bağlılık gibi yanlış bir algı var. Aynı zamanda hibrit ve GDO’nun birbirine karıştırılması ve hibrit ve GDO’ların çok sağlıksız ve yanlış algılandığı gibi konular da var. Son dönemlerde maalesef özellikle buğday ve ekmekle ilgili de çok yanlış ithamlar var.” diye konuştu.

Gençer şunları kaydetti: “Türk toplumunun olmazsa olmazı buğdaydır. 8 bin yıl önce kültüre alınmış bir bitkinin ve artık Anadolu’da tüm insanların neredeyse olmazsa olmazı ekmeğin üzerinden siyaset yapılması, reyting çalışmaları ve rant kazanılması için bazı kişilerin bu konuya ekmeğin dahil etmesi biz tohumculuk sektörü ve tarım sektörünü üzen bir konu. Hibrit ve GDO maalesef ülkemizde birbirine karıştırılıyor. GDO bizim ülkemizde çalışması olmayan, üretimi olmayan, kanunla ülkemize girişi yasak olan bir konu. GDO ile ilgili birisi bir şey söylüyorsa ya bilmediğinden konuşuyor veya art niyetli olduğu için konuşuyor.”

Asıl konuşulması gereken konunun hibrit olduğunu dile getiren Gençer, “Üzülerek söylüyorum ki kamuoyunda hibriti GDO ile karıştıranlar var. Belki bu bilgiyi biz yeterli kamuoyuyla paylaşamadığımız için bizim eksikliğimiz. Hibritin kelime anlamı ‘melez’. Yani aynı akraba bitkilerin farklı anne farklı babanın özelliklerinin bir araya getirilmesi sonucunda elde edilen yeni bireylere biz hibrit diyoruz. Biz tohumcular böcekler ya da arıların insafına bırakmadan pazarın istediği özelliklere sahip hibriti oluşturmak için o özellikleri bir araya getiriyoruz. Bu tamamen doğal yöntemlerle yapılıyor. Gen transferi gibi farklı bir çalışma söz konusu değil. Hibrit eşittir doğaldır. Hibritten elde edilen ürünlerin tüketilmesinde insan sağlığı açısından bir zarar söz konusu değildir.” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın