Erzincan Tavuk Kombinası açılışı ve Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen hayvan dağıtım töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım; tarım ve hayvancılığın Türkiye için vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak; “Her şeyden vazgeçilir tarımdan, hayvancılıktan vazgeçilmez çünkü dünyada hala tarım ve hayvancılık en gelişmiş ülkelerde bile birinci sıradadır.” dedi.

Et ve Süt Kurumunun en büyük yatırımları arasında bulunan Erzincan Tavuk Kombinasının açılışı, Başbakan Yıldırım ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla gerçekleştirildi.

basbakan_erzincan_kombina

Törene; Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, GTHB Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram,  Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz, TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama, 3. Ordu Komutanı Orgeneral  İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bürokratları, kurumların temsilcileri, sektör temsilcileri ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinasının yıllık kapasitesinin 10 milyon ton olduğunu ifade eden Yıldırım, tesisin Ankara’nın doğusundaki beyaz et kesiminde tek ve en büyük kombina olduğunu belirtti.

Tesisin tam olarak çalışmaya başladığında en az 500 bin tavuk kesimi yapılabileceğine, böylece Erzincan içinde 200’den fazla tavuk çiftliğinin faaliyet göstereceğine dikkati çeken Yıldırım, 100’ün üzerinde kişinin de istihdam edileceğinin altını çizdi.

“Tarım, hayvancılık Türkiye için vazgeçilmezdir”

binali_yildirim_erzincan
Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet, açılışını yaptığı Erzincan Tavuk Kombinasında incelemelerde bulundu, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz’dan bilgi aldı.

İzmir’de Milli Tarım Projesini açıkladıklarını anımsatan Yıldırım, “Bu projenin özü şudur; tarım, hayvancılık Türkiye için vazgeçilmezdir. Her şeyden vazgeçilir tarımdan, hayvancılıktan vazgeçilmez çünkü dünyada hala tarım ve hayvancılık en gelişmiş ülkelerde bile birinci sıradadır. Can boğazdan gelir, insanların ihtiyacını görmek, onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için üretmek lazım, alın teri dökmek lazım, akıl teri dökmek lazım, toprağı suyla, bollukla, bereketle buluşturmak lazım.” diye konuştu.

Türkiye’de hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek, tarım ve hayvancılık sektörüne çok önem verdiklerini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde tarım ve hayvancılığa verdiğimiz destek tam 90 milyar lira, yanlış duymadınız 90 katrilyon, helali hoş olsun.

Bu ülke, bu millet, siz hemşehrilerimiz daha fazlasını hak ediyorsunuz çünkü siz 15 Temmuz gecesi alçaklara geçit vermediniz. 15 Temmuz gecesi o karanlık geceyi, ülkemizin geleceğini karartmak isteyenleri bu millet, Erzincanlılar, 79 milyon vatandaşımız meydanlara inerek, göğsünü siper ederek, canını ortaya koyarak alçaklara gereken dersi verdi, bayrağı yere düşürmediniz. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Bu toprakları bize vatan yapan ecdadımıza yakışır evlatlar olarak gereğini yaptınız. Sizlere hemşehriniz olarak, bir Erzincan evladı olarak teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin duruşu Türkiye’nin aydınlık geleceğinin habercisi oldu.”

Çelik: “Piliç eti olarak üretiminde dünyada 10’uncu sıradayız”

faruk_celik_erzincan
Hükümetin son 14 yılda, tarım kesimine 90 milyar liralık destek verdiğini hatırlatan Çelik, üretimi artırmak amacıyla söz konusu destekleri vermeye edeceklerini belirtti.

Kanatlı sektörünü yakından ilgilendiren modern bir tesisin hizmete açıldığına işaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de tesisin Erzincanlı vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Bakan Çelik, Türkiye’de kanatlı hayvan sayısının 316 milyon olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Piliç eti olarak üretiminde dünyada 10’uncu sıradayız, Avrupa Birliğinde ise üçüncüyüz. Erzincan’da kanatlı hayvan sayısı 450 bin. Çevredeki kümeslere baktığımız zaman 490 bin. Bu rakamlar son derece önemli ve bir yıllığına 6 milyon kesim için sözleşme yapılmış bulunuyor. Bu kadar potansiyelin olduğu bu alanda, böyle güzel bir tesisin, kombinanın Erzincan’a çok yakıştığını ifade etmek istiyorum.

Bir diğer konu ise hibe olarak, hükümet olarak çiftçiliği özendirmek, çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizin elinden tutmak için hibe programı çerçevesinde genç çiftçi kardeşimiz için 181 projeyi devreye koyarak, 181 hanede bir mutluluğa vesile olacağız. Erzincan’da büyükbaş olarak 618, küçükbaş olarak da 940 hayvanın ailelere, sahiplerine, çiftçilerimize dağıtım törenini gerçekleştirmiş olacağız. Amacımız, insanların doğdukları yerde doymasını sağlamaktır. Bizim derdimiz, mücadelemiz budur. Peygamber mesleği olan çiftçilik, hayvancılıkla insanlarımızın, gençlerimizin haşır neşir olmalarıdır, bu mesleği devam ettirmeleridir. İşte destek bizden emek sizden, bereket Allah’tan diyor, hayırlı olsun diyorum.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın