FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, 60’dan fazla ülkenin imzacı olduğu ve yasadışı balıkçılığı önlemeyi amaçlayan küresel anlaşmanın kararlı ve etkili uygulanması konusunda destek istedi.

ABD’nin başkentinde Our Ocean Konferansı’nda konuşan Grazino da Silva, FAO’nun aracı olduğu Yasadışı, Kayıt Dışı ve Düzenlenmemiş Balıkçılılığı Önlenme, Caydırma ve Ortadan Kaldırmaya Yönelik Liman Devleti Tedbirlerine Dair Uluslararası Anlaşma’ya taraf olan imzacılara teşekkür etti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı José Graziano da Silva
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı José Graziano da Silva

FAO Genel Direktörü anlaşmayı diğer ülkelerin de kabul etmesi konusunda davette bulunarak “Herkesin katılımına ihtiyacımız var. Diğer türlü, haydut balıkçı tekneleri kendi yollarını bulup yasal olmayan avcılık yaparak anlaşmayı kabul etmeyen ülkelerin pazarlarında satabilecekler.” diye ekledi

Konferansın açılış konuşmasını yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise 2014 yılında sadece 10 ülkenin anlaşmayı kabul ettiğini hatırlattı ve “Herkes bunun daha iyisinin yapılabileceğine karar verdi ve yaptı da; çünkü şu anda 60’dan fazla ülke anlaşmayı kabul etti ve bu çok önemli.” diye ekledi.

Haydut balıkçılık, sürdürülebilir balıkçılığı tehdit ediyor

Anlaşma çerçevesinde taraflar, kontrolleri altında olan limanların idaresinde yasal olmayan balıkçılığı tespit etmek, yanlış avlanan balıkların karaya yüklenip satılmasını önlemek ve ilkesiz balıkçılık yapan gemiler hakkındaki bilgileri küresel olarak paylaşmak gibi bir dizi önlemi uygulamakla yükümlüler.

Graziano da Silva, anlaşmanın uygulanmasında ülkeleri yardımcı araçlarla desteklemek için küresel bir program başlattı. Ülkelerin kendi bayrakları altında kayıtlı bulunan gemilerin yasadışı, kayıt dışı ve düzenlenmemiş balıkçılık yapmasını önleyen biz dizi eylemi içeren Bayrak Devleti Performansı üzerine Gönüllü İlkeler bunlardan birini oluşturuyor.

FAO, kendi kaynaklarını da seferber ederek bu küresel program için şu ana kadar 5 milyon dolar topladı.

FAO aynı zamanda ülkelerin balıkçılık faaliyetlerini izlemek, kontrol etmek ve gözetim altında tutma amacıyla yeni platformlar ve araştırma yöntemleri geliştirmek için Google’la işbirliği yapıyor.

Her sene yasadışı, kayıt dışı ve düzenlenmemiş balıkçılıktan yıllık 23 milyar dolar maliyeti olan 26 milyon ton avcılık yapılıyor. Bu tür balıkçılık aynı zamanda sürdürülebilir balıkçılığı ve sorumlu balık yönetimini de tehlikeye atıyor.

Küçük ölçekli balıkçılığın desteğe ihtiyacı var

Graziano da Silva, yüzde 97’si gelişmekte olan ülkelerde yaşayan ve 110 milyon insanın geçimlerini dayandırdığı küçük ölçekli balıkçılığa desteğin artması gerektiğini Our Ocean Konferansı’nda vurguladı.

FAO Genel Direktörü, “Bu topluluklar dünyanın en yoksul kesimleri arasında yer alıyor ve dışlanma riskleri gittikçe artıyor” dedi.

Genel Direktör, yoksulluğun sona erdirilmesinde küçük ölçekli balıkçı topluluklarının güçlendirilmesi, politika desteği sağlanması ve deneyimlerin paylaşılmasını amaçlayan FAO girişimi için donörlere de destek çağrısı yaptı. Bu girişim için şu ana kadar 2,5 milyon dolar toplanmış olmasına rağmen, desteğe hala ihtiyaç var.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın