Şişmanlık ve hareketsizlik yüzünden, günümüzde erişkin tip diyabetin görülme yaşının çocukluk-ergenlik çağına kadar inmiş durumda olduğunu belirten Doç. Dr. Başak Karbek Bayraktar , “Haftanın en az 5 günü, düzenli olarak minimum 30 dk. orta yoğunlukta yapılan yürüyüş ve benzeri aktiviteler diyabet riskini %35-40 oranında azaltmaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Başak Karbek Bayraktar
Doç. Dr. Başak Karbek Bayraktar

Pre-diabetik olarak adlandırılan gizli şeker tanısı konmuş kişilerde 10 yıl içinde tip 2 diyabet gelişme riskinin yaklaşık olarak yüzde 50 olduğunu belirten Doç. Dr. Başak Karbek Bayraktar, buna karşılık basit yaşam tarzı değişiklikleri ile tip 2 diyabet riskinin yüzde 58’e varan oranlarda önlenebileceği veya ortaya çıkışının geciktirilebileceğini belirtti. Toplumda çok daha yaygın olarak görülen tip 2 diyabetin önlenmesine yönelik olarak çocukluk çağından itibaren tedbirler almanın mümkün olduğunu söyleyen Bayraktar;  “Haftanın en az 5 günü, düzenli olarak minimum 30 dk orta yoğunlukta yapılan yürüyüş ve benzeri aktiviteler diyabet riskini %35-40 oranında azaltmaktadır.” şeklinde konuştu.

Tip 2 diyabet ve uzun dönemli organ hasarlarını önlemek için bilgi veren Doç. Dr. Başak Karbek Bayraktar, hareketli olmanın yanı sıra alınması gereken diğer tedbirleri de şu şekilde sıraladı:

  • Boya uygun vücut ağırlığı hedeflenmeli ve bu ağırlığın korunmasına çalışılmalıdır.
  • Yeterli ve dengeli beslenmeli; günde en az 5 (beş) porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Günlük enerjinin %25-30’ u yağlardan sağlanmalı, enerjinin doymuş yağ asidinden gelen oranı %10’ un altında olmalıdır.
  • Şeker gibi basit karbonhidratlar günlük enerjinin ≤%10’ unu aşmamalı, basit karbonhidratlar yerine kurubaklagiller, tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir.
  • Günlük alınan tuz miktarı 5 gr’ı aşmamalıdır.
  • Sigara kullanılmamalı ve aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın