Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, basına yaptığı açıklamada Laos ve diğer bazı gelişmekte olan ülkelerin de Hangzhou kentinde düzenlenecek G-20 Zirvesi'ne davet edildiklerini ifade etti.

Bu yıl Laos’un da içinde bulunduğu bazı gelişmekte olan ülkelerin G-20 Hangzhou Zirvesi’ne davet edildiğini açıklayan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi; “Hangzhou Zirvesi, G-20 tarihinde en fazla gelişmekte olan ülkenin katılacakları bir zirve olacak.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing’de Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith’le görüştü. Türkçe yayın yapan Çin Radyosu’nda (CRIOnline) yer alan habere göre Dün Beijing’de bir araya gelen bakanlar, Çin-ASEAN Diyalog ve Ortaklık İlişkileri’nin oluşturulmasının 25. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek zirvenin başarıyla geçmesini sağlayıp Çin-ASEAN işbirliğini yeni bir evreye taşıyacaklarını ifade ettiler.

Wang Yi, basına yaptığı açıklamada Laos ve diğer bazı gelişmekte olan ülkelerin Hangzhou kentinde düzenlenecek G-20 Zirvesi’ne davet edildiklerini de ifade etti. Böylece zirvenin temsil kabiliyetinin ve kapsayıcılığının artacağını belirten Yi; “En büyük gelişmekte ülke olarak Çin, gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını koruma sorumluluğunu üstlenmeli. İşte bu amaçla Çin, ASEAN dönem başkanlığını yürüten Laos, Afrika Birliği dönem başkanı Çad, Afrika’nın Kalkınması İçin Yeni Ortaklık örgütünün dönem başkanı Senegal, gelişmekte olan ülkeleri temsil eden iki dev ülke Kazakistan ve Mısır’ı G-20 Hangzhou Zirvesi’ne davet etti. Hangzhou Zirvesi, G-20 tarihinde en fazla gelişmekte olan ülkenin katılacakları bir zirve olacak.” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın