Türkiye’nin yıllık sağlık harcamalarının 100 milyar liraya ulaştığını, ilaç ithalatının ise 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, sağlık harcamalarının azalması ve daha sağlıklı bir nesil için balık tüketiminin artmasının şart olduğunu söyledi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan

Türkiye’de 8 kg. seviyesinde olan kişibaşı yıllık balık tüketiminin dünya genelinde 16 kg., Avrupa’da ise ortalama 22 kg. olduğuna dikkat çeken Kızıltan, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balık çeşitliliğimiz çok fazla. Balık hem protein içeriği ve hem de omega-3 yağ içermesi nedeniyle önemlidir. Omega-3 yağının damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ve felç gibi hastalıkları önlediği araştırmalarla ortaya konulmuş durumda. Vücut direncini arttırıyor. Daha sağlıklı bir yaşam için ‘Haftada iki öğün balık yaşam boyu sağlık’ sloganımızı uygulamaya davet ediyoruz.” dedi.

‘Haftada iki gün balık’

“Balık demek omega-3 demek, omega-3 demek; sağlıklı beyin gelişimi demek. Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da haftada 2 kere balık yemelerini tavsiye ediyoruz.” diyen Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun okullarda düzenlediği “Balık-Ekmek Şenlikleri” ile çocuk yaşta balık tüketiminin arttırılması için çaba gösterdiğini aktardı.

Haftada iki kez balık yenmesinin bebeklerde otizm, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltabileceğinin kanıtlandığını anlatan Kızıltan, balık tüketiminin diğer faydalarını ise şöyle sıraladı:

“Vücut direncinizi artırmak için, haftada 2 defa omega-3’ten zengin, sağlıklı protein kaynağı “balık” tüketin. Balık; içerdiği değerli protein, vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin rengini düzenler ve saçlarınızı canlandırır. Omega-3 retina, beyin ve sperm hücrelerinin tam olarak çalışmalarını sağlar. İyi kolesterolü (HDL) arttırır. Yetersizliğinde; görme bozuklukları, depresyon; konsantrasyon, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabiliyor. Enfarktüs geçirdikten sonra, balık yemeye başlayan erkeklerdeki ölüm oranı ise yüzde 29 azalıyor. Haftada 2 kez balık kalbinizi korur. Yenilebildiği takdirde balığın kılçıkları, kafası ve kuyruğu kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte ve kemik erimesinde (Osteoporoz) çok faydalıdır. Balık, içerisinde yüksek oranda bulunan A vitamini güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın