Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik ilkeleri, kuraklık, iklim değişikliği, çevre, çevrenin korunması, karbon salımı, karbon ayak izi, su ayak izi

Beyşehir Gölü Milli Parkı, ziyaretçilerini bekliyor…

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olan ve ülkemizin 2. büyük milli parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkı ziyaretçilerini bekliyor. Güneşin en güzel yüzü olan milli parkı geçen yıl yaklaşık yarım milyon kişi ziyaret etti.

Batı Karadeniz’in gizli kalmış cenneti

Türkiye’nin en büyük blok ormanları olan Yenice ormanları sabahları kuşandığı kalın sis perdesiyle, güneye bakan yamaçlarında sandal ve çam ağaçlarıyla, kuzey tarafında ise sarı-beyaz ıhlamur ağaçlarıyla gerçekten çok etkileyici.

Günde ortalama 11 orman yangını çıkıyor

Orman Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında yer alan bilgilere göre son günlerde ortalama 11 yangın çıkıyor. Antalya, Muğla, İzmir, Manisa ve Hatay illeri orman yangını sıralamasında ilk beş sırayı teşkil ediyor, 33 ildeki yangınların %50’si bu illerde gerçekleşiyor.

Kazdağı’nda planlanan termik santralın ÇED kararı mahkemeye taşındı

TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası, Çırpılar Termik Santralı projesi için çıkan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olumlu kararına itiraz ederek dava açtı.

Bakanlıktan Gediz Nehri ile ilgili açıklama

Bugüne kadar yürütülen çalışmalarla; Gediz Nehri’nin temizlenmesi konusunda büyük bir aşama kaydedildiğini açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı, temizleme çalışmalarının kapsamlı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı

TEMA Vakfı, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde EkoSiyaset 2018 Belgesi’ni hazırlayarak seçime katılan tüm siyasi partilerle paylaştı. Çevre ile ilgili konuların herkesi ilgilendirdiğine önemle vurgu yapan TEMA Vakfı, tüm siyasi partilere doğayı korumak üzere politikalar üretmeleri için çağrı yapıyor.

Şişli Belediyesi’nden “Atık Yağını Getir, Hediyeni Götür” kampanyası

Şişlililer topladıkları atık yağ miktarı 6 litreye ulaştığında 444 1 568 numaralı Çözüm Merkezi’ne başvuruyor ve belediye atık yağları doğrudan ev ve işyerlerinden teslim alıyor. Şişli Belediyesi, başlattığı “Atık Yağını Getir, Hediyeni Götür” kampanyası ile 1, 3 ve 6 litre atık yağ getiren vatandaşlara çevreye duyarlı mutfak temizlik ürünleri hediye ediyor.

Akdeniz’e en çok plastik Türkiye’den

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) raporuna göre Avrupa Çin’den sonra dünyada en fazla plastik üretilen bölge; burada üretilen 27 milyon ton plastiğin sadece üçte biri dönüştürülebiliyor. Akdeniz’e en çok plastik atık ise Türkiye’den atılıyor (günde 144 ton). Daha sonra İspanya (126 ton), İtalya (90 ton), Mısır (77 ton) ve Fransa (66 ton) geliyor. Akdeniz kıyılarını ziyaret eden turistler ise atıkların her yıl %40 artmasına neden oluyor.