Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik ilkeleri, kuraklık, iklim değişikliği, çevre, çevrenin korunması, karbon salımı, karbon ayak izi, su ayak izi

Su kaynaklarından 17,3 milyar m3 su çekildi

Belediyeler, köyler, imalat sanayi işyerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri (OSB) ve maden işletmeleri tarafından 2016 yılında 17,3 milyar m3 su doğrudan su kaynaklarından çekildi.

TEMA Vakfı dünya eğitim literatürüne girdi

TEMA Vakfı, “Yeryüzü Eğitimi: Değişen Gezegende Eğitimi Yeniden Düşünmek” temalı Dünyanın Durumu 2017 kitabını ve eğitimde çocuk doğa ilişkisinin önemini bir basın toplantısı ile duyurdu.

Seferihisar, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni yerelleştiriyor

Seferihisar Belediyesi ve Cittaslow Türkiye Ağı, yerel yönetim vizyonunu Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” doğrultusunda uyarlama ve geliştirme çalışmalarına başladı.

İklim değişikliği: Çiftçi farkında ama destek ve politika eksik

“Çiftçiler iklim değişikliğine nasıl uyum sağlıyor?” anketi, çiftçilerin yüzde 96’sının iklim değişikliğinin bilincinde olduğunu ancak yaşanan doğa olayları sonrasında büyük oranda herhangi bir yardım ya da maddi destek almadığını ortaya koydu. İklim değişikliği konusunda genel olarak kimlerle görüştükleri sorusuna verdikleri cevaplarda ise, yüzde 40,54’lük oranla, çiftçilerle en çok görüşen grubun gübre ve ilaç firmaları gibi özel şirketlerin temsilcileri olduğu ortaya çıktı. Devlet temsilcileri olan İlçe Ziraat Müdürlüğü yetkilileriyle görüşme oranı yüzde 24,64 olurken, akademisyenlerle görüşme oranı ise yüzde 3,87 olarak gerçekleşti.

Nesli tehlike altında olan Toy kuşu için çalıştay

Konya’da düzenlenen ve 2 gün süren toy kuşu çalıştayında; yasadışı avcılığın sonlandırılması, koruma alanlarının tespiti ve farkındalık yaratma faaliyetleri konuşuldu.

İzmir Körfezi Geçiş Otobanı Tartışmaları Büyüyor

İzmir Körfezi Geçiş Otobanı ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Bunun nedeni, projenin, yeryüzünün en çok tehlike altındaki 422 kuş alanı arasında yer alan Gediz Deltası’ndan geçmesi. Gediz Deltası ise İzmir gibi nüfusu dört milyonu aşan bir metropolün içinde yer alan yeryüzünün tek sulak alanı…

FAO-EBRD değerlendirmesi: tarımsal artıkları biyoenerjiye dönüştürme 

Değerlendirme 2023 yılına kadar enerji tüketiminin yüzde 20'sini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefleyen Türkiye’nin potansiyelini de ele alıyor.

TÜDAV 20. Yıl Denizler Raporu hepimizi uyarıyor

TÜDAV, Türkiye denizlerinin de bütün dünya deniz ve okyanusları gibi kirlenme, iklim değişikliği, yabancı türler, aşırı ve yasadışı balıkçılık konularında zorlu bir sınavla karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor.