Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik ilkeleri, kuraklık, iklim değişikliği, çevre, çevrenin korunması, karbon salımı, karbon ayak izi, su ayak izi

Akdeniz’e en çok plastik Türkiye’den

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) raporuna göre Avrupa Çin’den sonra dünyada en fazla plastik üretilen bölge; burada üretilen 27 milyon ton plastiğin sadece üçte biri dönüştürülebiliyor. Akdeniz’e en çok plastik atık ise Türkiye’den atılıyor (günde 144 ton). Daha sonra İspanya (126 ton), İtalya (90 ton), Mısır (77 ton) ve Fransa (66 ton) geliyor. Akdeniz kıyılarını ziyaret eden turistler ise atıkların her yıl %40 artmasına neden oluyor.

İthal edilen karışık plastik atıkların %35’i geri dönüştürülebilecek nitelikte değil!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 2011 yılında 55 bin ton mertebesinde olan plastik atık ithalatının, 2017 yılında gelmiş geçmiş en yüksek miktar olan 205 bin ton seviyesine ulaştığını belirtti. 2018 yılının ilk iki ayında, geçen yılın neredeyse üçte biri kadar plastik ithalatı yapıldığını ve son 5 yıl içerisinde sadece atık plastik özelinde dış ticaret açığı toplamımızın 128 milyon Euro’ya ulaştığını vurgulayan Oda, ithal edilen karışık plastik atıkların %30-35’inin ise geri dönüştürülebilecek nitelikte olmadığına dikkat çekti.

İstatistiklerle Çevre

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Yılı Çevre İstatistiklerini yayınladı. İstatistiklere göre, 2016 yılında çevresel harcamalar 31,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Çevresel vergiler ise 88,7 milyar TL olarak tahakkuk etti.

Bazı problemleri çözmek için #BilmekYetmez

Bugüne kadar doğa eğitimleri ve farkındalık etkinlikleri ile üç milyondan fazla çocuğa ulaşan TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ülke çapında yürüttüğü doğa eğitimi kampanyasına destek çağrısı yaptı.

Yaprak Dede

Yaprak Dede'yi (Ali Nihat Gökyiğit) vicahen de tanımış olmanın onurunu taşıyorum. Kendisiyle 25 Aralık 2006'da rahmetli Sabri Ülker'in hayat hikâyesi ile ilgili yaptığım çalışma esnasında tanıştım. Esas konumuzla ilgili söyleşimiz dışında -fırsatını bulmuşken- TEMA ve faaliyetlerini anlatmasını da istirham ettim doğal olarak. Anlatırken yüzüne yansıyan mutluluğu ve heyecanı görmenizi isterdim. O günle ilgili notlarımı okurken bu hâli gördüğümde verdiğim tepkiye gayriihtiyari gülümsedim.

İklim değişikliğinden etkilenen aileler, Avrupa Birliği’ne dava açtı

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ve iklim değişikliğinin etkilerine doğrudan maruz kalan aileler, Avrupa Birliği’ne (AB) dava açtı. AB’nin iklim hedeflerinin yeterince iddialı olmadığı ve yurttaşlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle dava açan aileler, hükümetleri iklim değişikliğinin etkilerine karşı somut adımlar atmaya davet ediyor. Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe) üyesi olan TEMA Vakfı da davanın önemine dikkat çekiyor.

Trakya’yı üzme, Çerkezköy’e ve Kapaklı’ya kömür santrali dikme

TEMA Vakfı, tüm Trakya’nın tarım alanlarını etkileyecek bir termik santral kurulması planlanan Çerkezköy’ü ve Kapaklı’yı basın temsilcileri ve uzmanlarla birlikte ziyaret etti. “Kömür Üzer” kampanyası kapsamında gerçekleşen ziyarette TEMA Vakfı Genel Müdürü Oben Akyol, yapılması planlanan termik santralin başta Saray, Ergene, Edir, Yoncalı, Karacakılavuz, Muratlı ve Çorlu büyük ovaları olmak üzere Trakya'nın tüm tarım alanlarını ve ormanlarını tehdit ettiğini belirtti.

Dünya Arı Günü: Arı yaşamı üzerine bir uluslararası taahhüt

Dünya Arı Günü’nde bir araya gelen 22 ülkenin Bakanları, yayınladıkları ortak siyasi deklarasyonda, arıların ve diğer tozlayıcıların korunma tedbirleri, halkın bilinçlendirilmesi, eğitimi ve iyi arıcılık uygulamalarının değişimini konuları ile ilgili ülkeler aralarındaki işbirliğini arttıracaklarını taahhüt ettiler.