Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

merkez-bankasi

Merkez, kuru ihracatçıya sabitledi

Merkez Bankası’ndan döviz kurlarındaki oynaklığa karşı yeni adım. Banka, ihracat reeskont kredi ödemelerinde dolar kurunu 4,20'ye, Euro kurunu ise 4,90'a sabitlediğini duyurdu.

TÜSİAD: Ekonomimize duyulan güveni yeniden tesis etmemiz gerekiyor

Kural temelli, öngörülebilir politikalara dayanmayan günübirlik tedbir ve paketlerin, bir ülkenin ekonomisinin sürdürülebilirliğini sorgulanır hale getirdiğini belirten TÜSİAD Başkanı Bilecik; “Nitekim kurda gördüğümüz hızlı yükseliş, Türkiye ekonomisi için bu sorgulamanın başladığını gösteriyor. Bir an önce ekonomimize duyulan güveni yeniden tesis etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde; ekonomimiz sert bir düzeltme ile karşı karşıya kalacaktır.” uyarısında bulundu.

E-ihracat yapan şirketler dikkat: AB’nin veri güvenliğine yönelik yeni düzenlemesi Cuma...

Türkiye’nin e-ihracatında önemli bir ağırlığa sahip olan AB bünyesinde uygulamaya başlanacak olan AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (EU GDPR) 25 Mayıs 2018 Cuma gününden itibaren yürürlüğe giriyor. Oldukça kesin düzenlemeler getiren GDPR, kişisel veriler konusunda gerektiği şekilde hareket etmeyen şirketlere yıllık cironun yüzde 4’üne veya 20 milyon Euro’ya varan ağır cezalar da getiriyor.

İş dünyasında büyüme sancısı

Küresel ekonomide giderek yaygınlaşan korumacı ve popülist anlayışı büyümenin bir numaralı tehdidi olarak gören CEO’lar, önümüzdeki üç yıl boyunca stratejik ortaklıkların büyümeyi yöneteceğine inanıyor.

Dış Ticaret Üniversitesi geliyor

Ege İhracatçı Birlikleri dış ticaret firmalarının kalifiye personel ihtiyacına cevap verecek Dış Ticaret Üniversitesi kuracak. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir'de bir dış ticaret üniversitesi kurmak istediklerini, üniversitenin altyapısı için çalışmalara başladıklarını söyledi.

TİSK’in Teşvik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantıları devam ediyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile düzenlediği Teşvik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantıları 21 Mayıs 2018 tarihinde İzmir’de, 22 Mayıs 2018 tarihinde Bursa’da gerçekleştirilecek.

T tipi eleman aranıyor

Üçüncüsü yapılan endüstri 4.0 toplantısında konuşan FESTO Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü, "En çok T tipi eleman işimize yarıyor. Her işten biraz anlayacak. Ama bir işi çok iyi bilecek. Bu insan tipi her yerde aranılır olur" dedi.

Emeklilere bayram ikramiyesi Meclisten geçti

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen torba tasarıyla emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1000'er lira ikramiye verilecek. Tasarıyla yaşlılık aylığı da iki katına çıkarılıyor.