Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

Dış ticaret endeksleri açıklandı

Eylül ayında ihracat birim değer endeksi %2,3 azalırken, ithalat birim değer endeksi %2,6 arttı.

Üretici enflasyonu yıllıkta yüzde 45’i gördü

Ekim ayında aylık %0,91 artan yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), yıllıkta %45,01 oldu. Yİ-ÜFE, gıda ürünleri imalatında aylık %0,90 yıllıkta %29,42 olurken, içecek imalatında ise aylık %6,13 yıllıkta %24,84 seviyesinde gerçekleşti.

Kampanyaya rağmen enflasyon durdurulamıyor

Enflasyonla Topyekûn Mücadele kampanyasına rağmen Ekim ayında enflasyon, aylık bazda yüzde 2,67 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 25,24 ile Eylül ayında elde edilen yüzde 24,52’lik son 15 yılın rekorunu geride bırakırken, gıda enflasyonu ise yüzde 30’a dayandı.

Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye’nin Ekim ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre %13,1 oranında artarak 15 milyar 732 milyon dolara yükseldi. Ticaret Bakanı Pekcan, ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını söyledi.

Korumacılık büyümeyi frenliyor

KPMG Türkiye’nin dünya ve Türkiye ekonomisinde makroekonomik gelişmeleri değerlendirdiği Bakış’a göre, 2018’in üçüncü çeyreğinde dünya ekonomisi, küresel ticaretteki korumacılık eğilimlerinin yayılması ve Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırma kararının etkisiyle yavaşlama trendine girdi. Finansal koşullardaki değişimden nasibini alan Türkiye’de ise, dış talebin gücünü koruması, büyümedeki yavaşlamayı azalttı.

Aydın’da ekonomi atağa kalkıyor

Aydın Valiliği ile Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda kentin atağa kalkması için hayata geçirilecek yeni yol haritası masaya yatırıldı.

Aydın ili, huzurlu şehir olmanın ötesinde lider de olmak istiyor

Aydın’ın, gelir dağılımının en iyi illerden biri olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi ise, kırsal kalkınmanın en iyi yaşanan şehirlerden biri olduğu için. İncir, zeytin, kestane, çilek, bal, pamuk gibi tarımsal ürünlerde öncü şehirlerden biridir. Süt ürünlerinde komşusu İzmir, Manisa ve Denizli ile yarışabiliyor. Yine deniz ürünlerinde de lider şehirlerden biri durumunda. Güzel ama yetmiyor!

Yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919...

TÜRK-İŞ’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 311 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise bin 014 TL arttı. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 375 TL ve aile bütçesine gelen ek yük bin 223 TL oldu.