Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

Ağbal’dan, KDV Kanunu tasarısı hakkında açıklamalar

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın sunumunu yaparak, tasarının getirdiği yenilikler hakkında bilgi verdi.

İhracata destek ödemelerinde e-imza şartı

Ekonomi Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle ihracata destek ödemelerinde e-imza şartı getirildi. Ülke ekonomisine 157,1 milyar dolar katkı sağlayan 71 bin 269 ihracatçı firma, devlet desteği almak için Mart ayının sonuna kadar e-imza almak zorunda.

Kadın girişimciliğine en büyük engel, toplumsal önyargılar

Mastercard’ın 2018’de ikinci kez yayınladığı Kadın Girişimciler Endeksi Raporu, kadın girişimciliğinin önündeki en büyük engel olan toplumsal cinsiyet önyargılarının aşılması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Türkiye’deki iflas oranı 2018’de yüzde 4 düşecek

Küresel olarak iflaslarda 2017 yılında yüzde 1’lik artış gerçekleşti. Bu yıl için yüzde 1 oranında düşüş bekleniyor. Türkiye’deki iflaslarda ise 2018 yılında yüzde 4’lük bir düşüş olacağı tahmin ediliyor. Çin yüzde 10, İngiltere ve Fas yüzde 8, Romanya yüzde 7 ve Polonya yüzde 5 ile 2018’de iflaslarda en şiddetli artışı yaşayacak ülkeler arasında yer alıyor.

İTO Başkanı Oran: “Büyük tezgahta sıra Moody’s’de.”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, Moody's’in Türkiye'nin kredi notunu düşürme kararı için, “Sınırına yerleşmeye çalışan terörü yok etmek üzere 80 milyonun yek vücut olduğunu görenler, yine not silahına sarıldı. Büyük tezgahta sıra Moody's'de. Ama silahları hep olduğu gibi bu kez de geri tepti. Piyasaların nötür kalması bunun ispatı” dedi.

Enflasyon ateşini gıda ve sağlık fiyatları körükledi

Şubat ayı enflasyonunda aylık en yüksek artış %2,57 ile sağlık grubunda oldu. Bu grubu, %2,24 artışla gıda ve alkolsüz içecekler takip etti.

Bakanlıktan Çiftlik Bank açıklaması

Çiftlik Bank üyelerinin, bankaların, denetimi devam eden şirket ile para çekme, yatırma gibi çeşitli bankacılık işlemlerini yapmadığı ve bu durumun çok sayıda mağduriyet yarattığı şikayetlerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

FORBES 100: Paralarına para kattılar!

FORBES Türkiye, bu yıl 13’üncü kez hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesini açıkladı. FORBES 100’ün toplam serveti, geçen yıla göre 18,5 milyar dolar artarak 121,4 milyar dolara yükseldi. Asıl büyük sıçrama ise listede yer alan milyarder sayısında yaşandı. Dolar milyarderlerinin sayısı geçen yıla göre dokuz kişi artarak 40’a yükseldi. Milyarderlerin toplam serveti ise 72,4 milyar dolara çıktı.