Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

“Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” belirleniyor!

Slimstock ve Lojistik Derneği (LODER) ortaklığı ile organize edilen "Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. 

İkinci çeyrek büyümesi yüzde 5,2 oldu

Türkiye Gayrisafi Yurt içi Hasılası 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %5,2 arttı. İkinci çeyrekte tarım sektöründe %1,5 küçülürken, sanayi sektörü %4,3, inşaat sektörü %0,8 büyüdü.

THD Başkanı Çakar: “Açlık ve yoksulluk hızla artıyor”

Zamların yağmur gibi yağdığı bugünlerde açlık ve yoksulluğun hızla arttığına dikkat çeken Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, çalışanların ve emeklilerin maaşlarının enflasyon artış oranında her ay düzenli olarak arttırılmasını talep etti. Çakar, asgari ücretlilerin, emekli işçi ve memurların maaşlarının da insanca yaşayabilecekleri düzeye yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Şişecam, Mersin fabrikasına dördüncü fırını kuruyor

Şişecam Topluluğu’nun, Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda yaklaşık 18,2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceği yeni fırını, yıllık 80 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak. Yeni yatırımı sonrasında şirketin, Türkiye’deki cam ambalaj kapasitesi 1,3 milyon tona yükselecek.

Merkez Bankasından parasal duruş açıklaması

Merkez Bankası, Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından bir duyuru yayınladı. Duyuruda, Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısına işaret eden Banka, faiz artışı sinyali verdi.

Ağustos ayı enflasyonu açıklandı

TÜİK, Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre, tüketici enflasyonu aylık yüzde 2,30 artarken, yıllıkta yüzde 17,90 oldu. Enflasyon sepetinde bulunan 407 maddeden 304'ünün fiyatlarında artış meydana geldi. Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 6,60 arttı, yıllıkta yüzde 32,13’e yükseldi.

Arslan: Düşük kurdan döviz işlemleri iptal

Cuma gecesi Halkbank’ın internet sitesinden piyasa fiyatından düşük gerçekleştirilen döviz satışına Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’dan açıklama geldi. NTV canlı yayınına konuşan Arslan; “Bu işlemlerle ilgili olarak, derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmamıştır.” dedi.

ABD ürünlerine ek vergi

ABD menşeli bazı ürünlere uygulanan ek mali yükümlülük yüzde 100 oranında artırıldı. Ek vergi uygulanacak ürünler arasında, pirinç ve diğer sert kabuklu meyveler gibi ürünler de var.