Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

Tarım ürünleri yıllık enflasyonu yüzde 20’ye dayandı

Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,97 artan Tarım – ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,79 artış gösterdi.

Türkiye, üçüncü çeyrekte çift haneli büyüdü

Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası (GSYH), bu yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 arttı.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. İTO’dan yapılan açıklamada, Çağlar’ın cenaze töreninin yarın yapılacağı kaydedildi.

Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa birincisi oldu

PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre 2017 yılının ilk 11 aylık diliminde en az bin 851 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi. Bu rakamlar Türkiye’yi Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü sıraya yerleştirdi.

Üretici fiyatlarındaki artış, tüketici fiyatlarını solladı

Tüketici fiyatları Kasım ayında aylık bazda yüzde 1,49 artarken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,02 artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 17,30’a yükselen yıllık enflasyon da yüzde 12,98 olarak gerçekleşen tüketici fiyatlarını sollamış oldu.

Enflasyonda yeni zirve

Kasım ayında bir önceki aya göre %1,49 artış görülen enflasyon, geçen yılın aynı ayına göre %12,98 artışla son yılların zirvesini yaptı. Yıllık enflasyon artışında %18,56 ile ulaştırma ilk sırada yer alırken, bu grubu %15,78 ile gıda ve alkolsüz içecekler takip etti.

Kasım ayında dış ticaret açığı yüzde 52,43 oranında arttı

Kasım ayında dış ticaret açığı, yüzde 52,43 artışla 6 milyar 287 milyon dolar oldu. 2016 yılı Kasım ayında yüzde 75,7 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 2017 yılı Kasım ayında yüzde 69,4’ geriledi.

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketi: Koç Holding

İş dünyasında en saygın, güvenilir, en çok çalışılmak istenen ve başarısı en çok takdir edilen şirketleri ortaya koyan “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının sonuçları açıklandı. Capital’in gelenekselleşen araştırmasında zirvede geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Koç Holding yer aldı.