Dünya

Dünya kategorisinde, dünyada meydana gelen toplumsal, sektörel ve küresel ekonomik gelişmelere yer verilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabinesini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında cumhurbaşkanı yardımcısını ve yeni yönetim sisteminin ilk kabinesini açıkladı.

İzmir, Dünya Pamuk Araştırma Konferansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

İzmir, tüketiminde dünya dördüncüsü olduğumuz pamuk ile ilgili dünya genelinde yapılan AR-GE çalışmalarının masaya yatırıldığı Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’na 2020 yılında ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İKV Başkanından vize açıklaması

İKV Başkanı Zeytinoğlu: “AB’ye vizesiz seyahat öncesinde kayıt olunması esasını getiren yeni sistem 2021’de yürürlüğe girecek”.

Tarihi seçimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazandı

16 Nisan referandumunun ardından dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oyların yüzde 52.55'ini alan Recep Tayyip Erdoğan, seçimi ilk turda kazandı. Seçim sonuçlarına ilişkin olarak AK Parti Genel Merkezi’nde balkon konuşması yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “Bu seçimin galibi demokrasidir, millî iradedir, milletimizin kendisidir. Bu seçimin galibi 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdidir” dedi.

Karadeniz’de sürdürülebilir balıkçılık tehdit altında

FAO Kıdemli Balıkçılık ve Su Ürünleri Uzmanı Victoria Chomo, Karadeniz’in çözüm gerektiren sorunlarla karşı karşıya olmaya devam ettiğini belirtiyor. Chomo’ya göre, elde edilmesi gereken ilerlemelerin başında “aşırı avlanma sebebiyle kaybedilmiş olan balık stoğunun geri kazanılması, ekosistemlere yönelik kirlilik ve istilacı türler kaynaklı tehditlerin bertaraf edilmesi, iklim değişikliğine uyum ve su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir gelişiminin sağlanması” geliyor. FAO’nun dikkat çektiği bir başka önemli sorun ise yasadışı, kayıtdışı ve düzenlenmemiş – ya da kısaca IUU – balıkçılık faaliyetleri.

Lübnan’dan Türkiye menşeli bisküvi, gofret ve temizlik ürünlerine ithalat yasağı

Lübnan, Türkiye başta olmak üzere üçüncü ülkelerin bazı ürünlerine yönelik ithalat yasakları ile kırmızı hat uygulaması başlatıyor.

Küresel alacak tahsil süreleri 2007’den beri en yüksek seviyesinde…

Alacak tahsil sürelerinin küresel ortalaması 2007’den beri en yüksek seviyesine ulaşarak 2017’de 66 güne uzadı. Euler Hermes, alacak tahsil süresinin küresel ortalamasının 2018’de 67 güne ulaşarak 1 gün daha uzamasını bekliyor. En uzun alacak tahsil süresine sahip olan ülkelerden Çin ve Yunanistan’ı ortalama 83 gün ile Türkiye takip ediyor.

İran, Avrasya Ekonomik Birliği’ne doğru…

İran ve Avrasya Ekonomik Birliği arasında Kazakistan’da Geçici Serbest Ticari alan oluşması protokolü imzalandı.