Dünya

Dünya kategorisinde, dünyada meydana gelen toplumsal, sektörel ve küresel ekonomik gelişmelere yer verilmektedir.

İsrail, Türkiye’den tarım ürünleri ithalatını durdurdu

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Türkiye'den tarım ürünleri ithalatını dondurduğunu açıkladı.

Kuşak çatışması değil jenerasyon dayanışması

Sodexo’nun “Workplace Trends” raporuna göre, kuşak farklılıkları ofislerdeki verimliliği artırıyor. Sodexo CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, sonuçları, “İş dünyasının geleceğinde kuşak çatışması değil jenerasyon dayanışması var” sözleriyle yorumladı.

Ticarette küresel korumacılık önlemleri

Euler Hermes’in raporuna göre tüm korumacılık önlemleri birlikte ele alındığında Çin ve ABD’nin ithalata yönelik gümrük vergilerinde toplam 0,5 puanlık bir artış ortaya çıkıyor. Gerçekleşme ihtimali en yüksek olan bu senaryo, ABD ve Çin için yıllık toplam 30 milyar dolar ihracat kaybı demek.

Tarım Suriye’de istikrarın motoru olabilir

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Suriye için uluslararası yardım konferansına katılan ülkelere toparlanma ve istikrarın bir motoru olarak tarıma yatırım yapmaları çağrısında bulundu. 2018 Suriye için İnsani Müdahale Planı kapsamında ülkelerden 120 milyon Amerikan doları yardım da isteyen FAO, bu miktarın sadece dörtte birini alabildi.

TABA – AmCham Başkanı Akat: “Çin-ABD ekonomik savaşı Türkiye’ye yarayacak”

Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik savaşın, Türkiye’ye yarayacağını söyleyen TABA – AmCham Başkanı Ali Osman Akat “300 milyon dolarlık dev bir alım pazarı Türkiye’ye kayabilir” dedi.

Kota sonrası AB şeker üreticileri hayatta kalma mücadelesi veriyor 

2017 yılı Eylül ayında Avrupa Birliği şeker üretim şirketleri üretim kotası kozasından çıktılar ve şimdi fiyat ve karları alt üst olmuş durumdayken oldukça rekabetçi bir dünya pazarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar.

Global üretimin lideri Çin

Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından açıklanan İmalat Riski Endeksi 2018 (Manufacturing Risk Index, 2018) araştırmasına göre küresel üretimin kalbi Çin’de atmaya devam ediyor. Araştırmanın sürpriz yıldızı Litvanya olurken, Türkiye listede ilk 10’da yer aldı.

Unilever Rotterdam’a taşınıyor

İngiltere ve Hollanda merkezli dünyanın en büyük gıda, bakım ve temizlik maddesi üreticilerinden Unilever, merkez ofisini Rotterdam'a taşıyor. Unilever CEO'su Paul Polman, şirket merkezinin Londra'dan Hollanda'nın Rotterdam kentine taşınması kararının, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma sürecinden (Brexit) bağımsız olduğunu söylüyor.