Dünya

Dünya

Dünya kategorisinde, dünyada meydana gelen toplumsal, sektörel ve küresel ekonomik gelişmelere yer verilmektedir.

AB ve Japonya serbest ticaret anlaşması: Kazanan AB tarımı olacak

Avrupa Birliği ve Japonya şimdiye kadar yapılmış olan en büyük ve kapsamlı ticaret anlaşmalarından biri olacak olan AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerini tamamladı. Küresel ekonominin yaklaşık %30’unu kapsayacak olan anlaşma özellikle AB tarımsal gıda sektörü açısından önemli kazanımlar müjdeliyor.

Global özel sermaye fonları 15 trilyon doları yönetecek

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin özel sermaye fonu sektörünün geleceğini günümüz piyasa koşulları ile mercek altına aldığı araştırmaya göre; global çapta özel sermaye fonlarının yönetimi altında olan 4 trilyon ABD dolarının önümüzdeki 10 yıl içerisinde 15 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

Çin vizelerinde yeni dönem: online randevu ve parmak izi

Çin vize başvurusu ile ilgili yeni bir döneme giriliyor. Yeni başlayan uygulamaya göre vize başvuruları için artık online randevu ve parmak izi talep ediliyor.

USDA, küresel pirinç üretim tahminini düşürdü

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), 2017-2018 sezonu pirinç arzı tahminini, Hindistan’da hasadın yüzde 2 düşeceği beklentisi nedeniyle 619,3 milyon tona düşürdü.

ILO: Çocuk emeği kullanılan en büyük sektör kahve endüstrisi

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) raporuna göre kötü koşullar altında yaygın olarak çocuk emeği kullanan en büyük sektör kahve endüstrisi. Kolombiya, Tanzanya, Kenya, Uganda, Meksika, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Panama, El Salvador, Gine ve Fildişi Sahili'nde çocuklar kahve çekirdeklerinin toplanması işinde çalıştırılıyor.

AB fonlarındaki kesinti ‘talihsiz bir gelişme’

İKV Başkanı Zeytinoğlu, AB Konseyi’nin Türkiye’ye Katılım Öncesi Strateji kapsamında verilen fonlarda 105 milyon avro tutarında kesinti yapma kararını, “son derece talihsiz bir gelişme” olarak nitelendirdi.

WWF’den mavi yüzgeçli orkinos uyarısı!

100’den fazla ülkede 5 milyondan fazla destekçisi ile dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan WWF, mavi yüzgeçli orkinoslar için artırılması düşünülen avlanma kotasının, geri dönülemez sonuçlar doğuracağı konusunda uyarılarda bulundu.

Orta ve Güneydoğu Avrupa tarımında dijital dönüşüm başlıyor

Orta ve Güneydoğu Avrupa’da tarım ve gıda üretimini daha verimli, güvenilir, çevreye uyumlu ve çiftçiler için daha kazançlı hale getirmeyi amaçlayan ‘E-tarım’da öncelikli odak alanları tarım, balıkçılık, ormancılık ve hayvancılık olarak belirlendi.