Haber

Haber

Haber ana kategorisinde, gıda, tarım, beslenme, içecek, inovasyon, çevre, yaşam, sürdürülebilirlik ve sektörel markaların haberleri yer almaktadır. Yaşam İçin Gıda haber portalı, en güncel, en sıcak, bilimsel, doğru ve objektif habercilik yapmaktadır.

İTÜ “Dünyanın En Yeşil 100 Üniversitesi” Arasında

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği Greenmetric (Yeşil Ölçüm) sıralamasında 619 üniversite içerisinde 77. sırada yer alarak ilk 100’e giren ilk ve tek Türk üniversitesi oldu.

Tüfenkci: “Esnaf ve sanatkarları büyütmek istiyoruz”

Bakanlığının 2018 yılı bütçe görüşmelerinde değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf ve sanatkarları büyütüp tüccar, tüccarı büyütüp sanayici, sanayiciyi büyütüp ihracatçı yapmak istediklerini belirtti.

Gıda ve iklim değişikliği, 1 milyar insanı göç etmeye zorluyor

MacroGeo şirketinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre dünyada göçmenlerin sayısı 1 milyara ulaştı. Araştırma, gıda güvensizliğindeki her yüzde 1'lik artışın, nüfusun yüzde 1,9'unu göçe zorladığını ortaya koyuyor.

Gıda ihracatında birim değer düştü, miktar arttı

Ekim ayında gıda, içecek ve tütünde ihracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,4 azalırken, ihracat miktar endeksi %14,8 arttı. Türkiye, daha fazla gıdayı daha ucuza ihraç etti.

Tarım ürünleri yıllık enflasyonu yüzde 20’ye dayandı

Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,97 artan Tarım – ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,79 artış gösterdi.

AB ve Japonya serbest ticaret anlaşması: Kazanan AB tarımı olacak

Avrupa Birliği ve Japonya şimdiye kadar yapılmış olan en büyük ve kapsamlı ticaret anlaşmalarından biri olacak olan AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerini tamamladı. Küresel ekonominin yaklaşık %30’unu kapsayacak olan anlaşma özellikle AB tarımsal gıda sektörü açısından önemli kazanımlar müjdeliyor.

Türkiye, üçüncü çeyrekte çift haneli büyüdü

Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası (GSYH), bu yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 arttı.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. İTO’dan yapılan açıklamada, Çağlar’ın cenaze töreninin yarın yapılacağı kaydedildi.