Haber

Haber

Haber ana kategorisinde, gıda, tarım, beslenme, içecek, inovasyon, çevre, yaşam, sürdürülebilirlik ve sektörel markaların haberleri yer almaktadır. Yaşam İçin Gıda haber portalı, en güncel, en sıcak, bilimsel, doğru ve objektif habercilik yapmaktadır.

Sahte ve kaçak ürün ticareti 7,2 milyar dolar vergi kaybı yarattı

Marka Koruma Grubu (MKG), Türkiye’de yaklaşık 17,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak, taklit ve sahte ürün piyasası nedeniyle 90 bin kişilik istihdam kaybı yaşandığını açıkladı.

Karadeniz’de sürdürülebilir balıkçılık tehdit altında

FAO Kıdemli Balıkçılık ve Su Ürünleri Uzmanı Victoria Chomo, Karadeniz’in çözüm gerektiren sorunlarla karşı karşıya olmaya devam ettiğini belirtiyor. Chomo’ya göre, elde edilmesi gereken ilerlemelerin başında “aşırı avlanma sebebiyle kaybedilmiş olan balık stoğunun geri kazanılması, ekosistemlere yönelik kirlilik ve istilacı türler kaynaklı tehditlerin bertaraf edilmesi, iklim değişikliğine uyum ve su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir gelişiminin sağlanması” geliyor. FAO’nun dikkat çektiği bir başka önemli sorun ise yasadışı, kayıtdışı ve düzenlenmemiş – ya da kısaca IUU – balıkçılık faaliyetleri.

İhracatçılardan Oğuz Satıcı’ya destek mesajları

Oğuz Satıcı’nın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan adaylığını açıklamasının ardından ihracatçı ailesinin üyelerinden kendisine ilk destek açıklamaları geldi.

Lübnan’dan Türkiye menşeli bisküvi, gofret ve temizlik ürünlerine ithalat yasağı

Lübnan, Türkiye başta olmak üzere üçüncü ülkelerin bazı ürünlerine yönelik ithalat yasakları ile kırmızı hat uygulaması başlatıyor.

İthal edilen karışık plastik atıkların %35’i geri dönüştürülebilecek nitelikte değil!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 2011 yılında 55 bin ton mertebesinde olan plastik atık ithalatının, 2017 yılında gelmiş geçmiş en yüksek miktar olan 205 bin ton seviyesine ulaştığını belirtti. 2018 yılının ilk iki ayında, geçen yılın neredeyse üçte biri kadar plastik ithalatı yapıldığını ve son 5 yıl içerisinde sadece atık plastik özelinde dış ticaret açığı toplamımızın 128 milyon Euro’ya ulaştığını vurgulayan Oda, ithal edilen karışık plastik atıkların %30-35’inin ise geri dönüştürülebilecek nitelikte olmadığına dikkat çekti.

İstatistiklerle Çevre

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Yılı Çevre İstatistiklerini yayınladı. İstatistiklere göre, 2016 yılında çevresel harcamalar 31,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Çevresel vergiler ise 88,7 milyar TL olarak tahakkuk etti.

Bazı problemleri çözmek için #BilmekYetmez

Bugüne kadar doğa eğitimleri ve farkındalık etkinlikleri ile üç milyondan fazla çocuğa ulaşan TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ülke çapında yürüttüğü doğa eğitimi kampanyasına destek çağrısı yaptı.
merkez-bankasi

Üretici maliyetleri, tüketici enflasyonu üzerinde baskı oluşturuyor

TCMB, Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının bir önceki aya kıyasla önemli ölçüde arttığını belirtti.