“Sizin için iyi, Gezegen için iyi” stratejisinin başarısını kanıtlayarak ekonomik verilere ve sürdürülebilirlik sonuçlarına yansıdığını belirten Barilla Yönetim Kurulu Başkanı Guido Barilla, “Barilla olarak kar odaklı bir şirket değiliz. Temel hedefimiz, lezzetli, sağlıklı, keyifli bir beslenme tarzını teşvik etmek ve herkesin gıdaya eşit erişim hakkına sahip olmasını sağlamak” açıklamasını yaptı.

Barilla Grubu, 2015 yılı mali ve sürdürülebilirlik raporlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre şirket, global hacim olarak 2014’e kıyasla geçen yıl yüzde 2 büyüme yakalayarak 3,383 milyar Euro ciroya ulaştı; tüm dünyada sürdürülebilir buğday alımını yüzde 50 artırırken, su tüketimini yüzde 19, karbon salımını ise yüzde 23 oranında azalttı.

Barilla_Basin_Toplantisi1

Barilla’nın gelecek vizyonunun paylaşıldığı basın toplantısında ayrıca, Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN) “Eating Planet – Gıda ve Sürdürülebilirlik: Geleceğimizi İnşa Ederken” kitabının dünya lansmanı da gerçekleştirildi. İnsanların dengeli diyet ve bilinçli yiyecek tercihleriyle çevresel etkileri azaltılabileceklerini ortaya koyan kitap, pek çok hastalığın sürdürülebilir beslenme ile önlenebileceğini, çevreye de zarar vermeyecek sağlıklı bir yaşam tarzının Akdeniz diyeti ile mümkün olabileceğine dikkat çekiyor.

“Kar odaklı bir şirket değiliz”

Toplantıda konuşan Barilla Yönetim Kurulu Başkanı Guido Barilla, “Barilla olarak kar odaklı bir şirket değiliz. Halka açık bir şirket olmamamıza rağmen, halka açık bir şirket gibi tüm üretim süreçlerimizi ve finansal sonuçlarımızı şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Zor bir ortama rağmen, 2015 yılında şirketimiz küresel olarak büyümesini sürdürdü. İtalya’da ise pazar ortalamasından daha yüksek bir performans sergiledik. Barilla Grubu olarak makarna tüketiminin yüksek olduğu gelişen pazarlarda büyümeye ve ürünlerimizle fırsatlardan yararlanmaya kararlıyız. Bu kararlılığımızın temel hedefi, Akdeniz yaşam tarzından esinlenerek lezzetli, sağlıklı, keyifli bir beslenme tarzını teşvik etmek ve herkesin gıdaya eşit erişim hakkına sahip olmasını sağlamak” açıklamasını yaptı.

Barilla CEO'su Claudio Colzani
Barilla CEO’su Claudio Colzani

Bir önceki yılın sonuçlarını değerlendiren CEO Claudio Colzani ise “Operasyonel ve finansal performansımızdan çok memnunuz. Ancak, insanların, gezegenin ve toplumun esenliğine katma değer sunabilmek de en az bunlar kadar önemli. Yaptıklarımızın karşılık bulması, itibar endeksindeki konumumuz, PETA gibi sivil kuruluşlar tarafından takdir edilmemiz, sağlıklı ve yenilikçi ürünlerle tüketicilerimize vaatlerimizi yerine getirebiliyor olmamız, gurur verici olmanın ötesinde yolumuzun doğruluğunu da teyit ediyor. Bunlar karlılıktan çok daha önemli bizim için” dedi.

147 milyon Euro yatırım yaptı

Raporlara göre Barilla’nın 2015 yılı cirosu, faiz etkisinden arındırılmış olarak yüzde 2 artış göstererek 3,383 milyar Euro’ya yükseldi. Faiz, vergi ve amostisman öncesi kâr (FAVÖK) cironun ortalama yüzde 13’ünü oluşturdu. 2014 yılında 427 milyon Euro olan bu rakam, 440 milyon Euro’ya yükseldi. Kalite ve çalışmalarında teknolojiye önemli yatırım gerçekleştiren Barilla Grubu’nun 2015 yılındaki yatırım harcamaları cironun yaklaşık yüzde 4’ü oranında 147 milyon Euro olarak gerçekleşti. Grubun 2014 yılında 250 milyon Euro olan borçlanması 170 milyon Euro’ya gerilerken, satış hacimleri ise 2014 seviyesini korudu.

Barilla’nın 2015 yılı mali ve sürdürülebilirlik raporlarından diğer bazı önemli başlıklar ise şöyle:

Şirket, yeni ürün lansmanlarıyla İtalya haricinde Avrupa pazarında bir önceki yıla göre yüzde 4 büyüme yakaladı. Aynı büyümeyi ABD pazarında da yakalayan grup, mevcut ürünlerinin yanı sıra “Pronto” makarna, Premium ve glutensiz segmentinde de önemli bir performans gösterdi.

Ekim 2015’te Academia Barilla restoranın üçüncüsünü New York’ta açan grup, interaktif dijital ekranların ve sosyal medya etkileşiminin yer aldığı yeni restoranıyla perakende dünyasında bir ilke imza attı.

Cirosunun neredeyse yarısını İtalya pazarında gerçekleştiren Barilla, başta pesto ve et bazlı makarna sosları olmak üzere, yemek çözümleri kategorisinde büyüme yakaladı. Glutensiz ve tam buğday makarna çeşitleri ise gruba ‘2016 İtalyan Ulusal Yenilik Ödülü’nü kazandırdı.

Barilla_Gorsel2219 ürün yeniden formüle edildi

Şirket, geçtiğimiz 6 yılda 219 ürününü yeniden formüle etti. Grup sadece son 3 yılda 73 üründe toplam yağ ve doymuş yağ oranlarını, 15 üründe ise tuz oranlarını azaltırken, yeni ürünlerini endüstri ortalamasının altında daha az şeker ve daha fazla tam tahıl miktarı ile piyasaya sundu.

2015 yılında sürdürülebilir durum buğdayı alımını bir önceki yıla göre yüzde 50 artıran Grup, 1.300 çiftlikten 140 bin ton durum buğdayı satın alımı yaparken, sorumluluk sahibi tedarik zincirlerinden satın alınan hammadde miktarı üç katına çıkarıldı.

Karbon ayak izi küçüldü

Barilla, 2015 yılında her ton ürün başına su tüketimini % 19 oranında, sera gazı salımını ise % 23 oranında azalttığını açıkladı. Çevreye karşı hassasiyetini “Buğday Treni” projesiyle artıran şirket, bu proje ile Parma’daki Barilla merkezinde bulunan dünyanın en büyük makarna fabrikasına durum buğdayı taşımacılığı için yeni bir demiryolu bağlantısı kurdu. Gerçekleşen yatırım sayesinde yollara 3 bin 300 kamyonun çıkması engellenerek, sera gazı emisyonunda 1,100 ton azalma sağlandı.

“Akıllı çalışma” ve kadınların yılı

Grup, ‘Akıllı Çalışma’ projesiyle 2015 yılında yeni bir döneme adım attı. Projeyle, çalışanların önemli bir bölümü işlerini ofis dışından yürütebilecek hale geldiler.

Son bir yıl içinde grup içerisinde kadın yöneticilerin oranı yüzde 28’den yüzde 35’e; Küresel Yetenek Havuzu’nda ise kadın çalışan sayısı ise yüzde 32’den yüzde 41’e yükseldi.

3 boyutlu makarna yazıcısı

Barilla’nın basın toplantısında öne çıkan çarpıcı başlıklardan bir diğeri ise 3 boyutlu makarna yazıcısı oldu. Toplantıda, Barilla’nın makarna baskısı yapabilen 3 boyutlu yazıcısı ile makarna severlerin artık kendi tasarımlarını yapabileceği açıklandı. Henüz gelişme aşamasında olan proje sayesinde makarna severlerin, tasarladıkları makarnaları hafıza kartı ile Barilla restoranlarına getirip, birkaç dakika sonra pişirilmeye hazır olarak teslim alabilecekleri kaydedildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın