Zeytin ve zeytinyağı sektörü sorunlarını Aydın’da masaya yatırıyor

Üç ay önce yasa tasarısı ile değiştirilmek istenen Zeytincilik Yasası ve sektörün son 10 yılı, Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı’nda masaya yatırılıyor. Toplantının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tüm sektörü kapsayacak bir çalıştay düzenlemesi çağrısı yapılacağı bildirildi.

33 yıllık başkan görevi bıraktı

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, 33 yıldır yürüttüğü başkanlık görevinden ayrıldığını açıkladı.

Zeytinyağı tanıtımında yeni durak, Van

Aydın Ticaret Borsası (ATB) Tadım Paneli uzmanları, Vanlılara kaliteli zeytinyağını anlatacak. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, zeytinyağı konusunda bilinçli bir tüketici kitlesi oluşmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

9 Türk markasına İsrail’den Kalite Ödülü

Türk zeytinyağı markaları Asya’nın en önemli zeytinyağı kalite yarışmalarından biri kabul edilen Terrraolivo’dan kalite ödülleriyle döndü. İsrail’de (Kudüs) düzenlenen ve Türkiye’den katılımların Zeytindostu Derneği işbirliğinde gerçekleştirildiği yarışmada, ülkemizin çeşitli bölgelerinden dokuz zeytinyağı markası kalite ödülü alma başarısını gösterdi.

Bosnalı: “Zeytinyağı tüketimi arttırılmalı”

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Türkiye’de kişi başına düşen zeytinyağı tüketiminin ve zeytinyağı markalarının daha da arttırılması gerektiğini söyledi.

Zeytinyağı ihracatında rekor artış

Türkiye zeytinyağı ihracatında yüzde 450’lik rekor artış başarısı yakaladı. 2016-17 sezonun ilk 5,5 aylık döneminde Türkiye’nin zeytinyağı ihracatı yüzde 450’lik artışla 23,6 bin tona ulaştı. Zeytinyağı ihracatından Türkiye’nin döviz geliri ise 85 milyon ABD doları oldu.

ZZTK’dan son tanıtım

Türk zeytin ve zeytinyağının dünya genelinde 10 yıldır tanıtımını üstlenen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK)’nin tanıtım yolculuğu Londra’da düzenlenen IFE London 2017 Fuarı ile noktalandı.

Bakan Tüfenkci: Bitkisel yağda tabloyu tersine çevirmek istiyoruz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Üretimimiz az, tüketimimiz fazla, tesislerimiz atıl vaziyette, ihracatımız az, ithalatımız çok. Bu tabloyu tersine çevirmek istiyoruz. Özellikle üretilen yağlar bakımından ihracatımızı arttırmak, fabrikalarımızı tam kapasiteyle çalıştırmak istiyoruz.” dedi.