Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı ihracat desteklerinde 2013 öncesine dönülmesini istiyor

Zeytin ve zeytinyağı ihracat desteklerinin 2013 yılına kadar dolar bazında verildiği bilgisini veren EZZİB Yönetim Kurulu Üyesi M. Kadri Gündeş, "2013 öncesinde ambalajlı zeytinyağına tonda 650 dolar, sofralık zeytinde ise; 260 dolar teşvik veriliyordu. Bugün ise; ihracat destekleri yüzde 50 gerilemiş durumda. Tarihi bir rekoltenin gerçekleştiği 2017/18 sezonunda Türk zeytin ve zeytinyağı sektöründe ihracat çok daha önemli hale geldi. Zeytin ve zeytinyağı ihracatında ihracat desteklerinin yüzde 100 arttırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Zeytine prim, zeytinyağı primine artış talebi

Orhangazi Kaymakamlığı tarafından, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağının uluslararası platformda tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı “Uluslararası Tanıtım Oscarı” ödülü verilen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi M. Kadri Gündeş; “zeytinyağına verilen 80 kuruş primin 2,5 TL’ye çıkarılması, sofralık zeytine ise kilogramda 1 TL prim verilmesi talebinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu: “Avrupa’da Ayvalık Zeytinyağı bir marka olacak.”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ayvalık Ticaret ve Sanayi Odası sayesinde Ayvalık zeytinyağının coğrafi işaret aldığını belirtirken, “Şimdi de Avrupa’da tescil ettirmek için girişimlere başladı. Avrupa’da Ayvalık Zeytinyağı bir marka olacak.” dedi.

Zeytinyağı ihracatı rekor kırdı

Türkiye, zeytinyağı ihracatının kayda alındığı 01 Kasım 2015 - 31 Ekim 2016 sezonunda 55 milyon 618 bin dolar ihracat yapmışken, 2016/17 sezonunu yüzde 213'lük artışla 174 milyon 155 bin dolarlık ihracatla geride bıraktı. Bu rakam Türkiye'nin son 4 sezondaki en yüksek zeytinyağı ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti.

Turyağ, Samsunlu ustalarla buluştu

Cargill Gıda Türkiye, bünyesindeki Turyağ markası için başlattığı “Türkiye’nin Yağı, Türkiye’nin Ustalarıyla” etkinlik serisine İstanbul ve Bursa’nın ardından Samsun’da devam etti.

Bin yıllık Bilge Ağaç’lardan elde edilen zeytinyağı müzayede ile satılacak

Seferihisar Belediyesi ilçe genelinde bin yaşın üzerinde 150 zeytin ağacını tespit etti ve “Bilge Ağaç” adını verdi. Bu ağaçlardan toplanan zeytinlerden özel yöntemlerle elde edilen zeytinyağları, düzenlenecek müzayedeyle satılacak.

Zeytincilik sektörü Hasan Köşklü için buluştu

Zeytincilik sektörünün duayen isimlerinden Hasan Köşklü, memleketi Aydın'da anısına düzenlenen "Ortak Akıl ve Güç Birliği Toplantısı"nda anıldı.

Zeytin ve zeytinyağı sektörü sorunlarını Aydın’da masaya yatırıyor

Üç ay önce yasa tasarısı ile değiştirilmek istenen Zeytincilik Yasası ve sektörün son 10 yılı, Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 15. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı’nda masaya yatırılıyor. Toplantının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tüm sektörü kapsayacak bir çalıştay düzenlemesi çağrısı yapılacağı bildirildi.