Nisan ayı süt ve süt ürünleri üretimi: aylık bazda geriledi, yıllıkta...

Nisan ayında süt ve süt ürünleri üretiminde aylık bazda düşüş yaşanırken, geçen yılın aynı ayına göre üretimde artış görüldü.

SETBİR Başkanı Tarık Tezel: Hayvancılığa yatırım şart!

Tezel: “Türkiye'de sütte ve kırmızı ette yeterli hayvanımız yok. Her yıl giderek artan miktarlarda süt ve besi sığırı ithal ediyoruz. Eğer kendi hayvan kaynağımızı geliştiremezsek bu ithalat yarın da devam edecek.”

Yüksek market fiyatı, tüketiciyi sütte kayıt dışına yöneltiyor

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Dünya Süt Günü basın açıklamasında, süt market fiyatların yüksek olmasının, bütçesi yeterli olmayan tüketicileri kayıt dışı ürün tüketimine yönlendirdiğine dikkat çekildi. “Sokak sütü tüketimi de bu kayıt dışılığın başında gelmektedir.” denilen açıklamada, üretilen çiğ sütün yarısına yakınının kayıt dışı olarak pazarlanıp satıldığı vurgulandı.

Bayraktar: “Sütte tüketim ve ihracat arttırılmalı”

Süt üretiminde arz fazlasının önüne geçmek için tüketim ve ihracatın artırılması gerektiğini vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar; süt tüketimini artırmak için önemli bir enstrüman olan okul sütü programının; tüm yıla yayılmasını, okulların açılmasından kapanmasına kadar sürdürülmesini, ortaokul ve liselerde de yaygınlaştırılmasını ve peynir ve yoğurt gibi süt ürünleriyle çeşitlendirilmesini önerdi.

“Herkesi günde 2 bardak süt içmeye davet ediyorum”

Türkiye’de yıllık kişi başı süt tüketim miktarının 33 litre olduğunu belirten Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Bu rakam tüketimde günlük yaklaşık yarım bardağa eşdeğer. Başta çocuklarımız olmak üzere herkesi günde 2 bardak süt içmeye davet ediyorum” dedi.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Arınık: “Süt sektörünün geleceğinin açık olduğunu düşünüyorum.”

Süt üretiminde 20 milyon tonun yakalandığını belirten Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık; “Bu sütü hem işliyoruz, hem de ihraç ediyoruz… Biz Teksüt olarak örneğin Tayvan’a ihracat yapıyoruz. Devletimiz de Çin’e süt ürünleri satabilmek için gerekli çalışmaları yapıyor. Bütün bunlar ışığında Türkiye’de süt üretiminin ve süt sektörünün geleceğinin açık olduğunu düşünüyorum.” dedi.

SETBİR Başkanı Tezel et, süt ve hayvancılık sektörüne ilişkin önerilerini sıraladı

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, gerekli düzenlemelerin yapılması halinde Türkiye’nin beş yıl sonra “süt ve kırmızı ette dışa bağımlılıktan kurtulmuş, yurtdışında rekabetçi bir ülke” haline gelebileceğini söyledi.

Sanayiye giden sütte artış

Ticari süt işletmelerince Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 artışla 845 bin 191 ton inek sütü toplandı.