Tire Süt Kooperatifi’ne “Tarım Oskarı” ödülü

Projeleri ve ürünleriyle kooperatifçilik alanında Türkiye çapında örnek model haline gelen Tire Süt Kooperatifi, “Oskar” alarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.

ABD’de “Yoğurt Vadisi” kuruyor

Hamdi Ulukaya, 6 bin 500 metrekarelik modern bir bina ile Amerika’nın Idaho eyaletinde bulunan Twin Falls kasabasını “Yoğurt Vadisi” haline getiriyor. 9 Kasım’da temelleri atılan yeni bina, Ulukaya’nın ABD’de Chobani markasıyla kurduğu dünyanın en büyük yoğurt fabrikasına ek olarak inşa edilecek.

Okul Sütü ihalesi iptal

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Okul Sütü ihalesinin iptal edildiğini duyurdu.

“25,6 milyar dolarlık peynir ihracatından sadece 150 milyon dolar pay alıyoruz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Ülkemizde tespit edilen peynir sayısı 193. Bu kadar çeşit zenginliğimize rağmen, dünyada 25,6 milyar dolarlık peynir ihracatından sadece 150 milyon dolar pay alıyoruz… Çok fazla peynir çeşidi olmayan Almanya 3,7 milyar dolarlık ihracatla birinci, iki-üç çeşit peyniri olan Hollanda 3,5 milyar dolarlık ihracatla ikinci iken Türkiye 22. sırada.”

Gıda biliminin acı kaybı

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Kemal Erdem vefat etti.

“Süt üretimi ve fiyatları acil çözülmesi gereken bir sorun haline geldi”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin eline geçen süt fiyatının, üretim artışı ve sürdürülebilir üretimi desteklemediğini, süt fiyatlarının üreticiyi kurtaracak seviyelere çekilmesi gerektiğini bildirerek, “sanayiye aktarılan inek sütü miktarı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 düşerek 756 bin tondan 755 bin tona geriledi” dedi.

Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Ağustos ayında içme sütü üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,1, inek peyniri üretimi %4,5, yoğurt %0,9, ayran üretimi ise %7,8 artış gösterdi.

Okul Sütü Programından 32 bin okulda 6 milyon öğrenci faydalanacak

Programın 7. uygulama yılındaki okul sütü dağıtımı, 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin başlangıç tarihi olan 05 Şubat 2018 tarihinde başlayacak ve dönem boyunca devam edecek. 200 ml sade, yağlı UHT içme sütü, öğrencilere pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde, haftada 3 gün süreyle dağıtılacak.