“Süt üretimi ve fiyatları acil çözülmesi gereken bir sorun haline geldi”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin eline geçen süt fiyatının, üretim artışı ve sürdürülebilir üretimi desteklemediğini, süt fiyatlarının üreticiyi kurtaracak seviyelere çekilmesi gerektiğini bildirerek, “sanayiye aktarılan inek sütü miktarı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 düşerek 756 bin tondan 755 bin tona geriledi” dedi.

Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Ağustos ayında içme sütü üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,1, inek peyniri üretimi %4,5, yoğurt %0,9, ayran üretimi ise %7,8 artış gösterdi.

Okul Sütü Programından 32 bin okulda 6 milyon öğrenci faydalanacak

Programın 7. uygulama yılındaki okul sütü dağıtımı, 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin başlangıç tarihi olan 05 Şubat 2018 tarihinde başlayacak ve dönem boyunca devam edecek. 200 ml sade, yağlı UHT içme sütü, öğrencilere pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde, haftada 3 gün süreyle dağıtılacak.

Okul Sütü İhalesi 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Okul Sütü Programı kapsamında, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde dağıtılmaya başlanacak olan 290 milyon 707 bin 200 adet, 200 ml. UHT yağlı süt için ihale 25 Ekim 2017 Çarşamba günü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek.

Çiğ süt referans alım fiyatı 10 kuruş arttı

Ulusal Süt Konseyi (USK) 1 Ekim 2017 - 28 Şubat 2018 dönemi için çiğ sütün referans litre fiyatını 1 lira 40 kuruş olarak açıkladı. Belirlenen fiyatın yağ oranı yüzde 3,6, protein oranı yüzde 3,2 olan çiğ süt için geçerli olacağı belirtildi.

TZOB: “Sütte üretici fiyatlarının yetersiz olması sanayiye aktarılan sütü de olumsuz...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ocak ayından bu yana gerileyen sanayiye aktarılan süt miktarı, Temmuz ayında da düşmeye devam ettiğini bildirerek, “Sanayiye aktarılan inek sütü miktarı, Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 düşerek 770 bin tondan 741 bin tona geriledi” dedi.

Süt ürünleri üretiminde artış

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre peynir, ayran ve yoğurt üretiminde artış yaşandı.

Ulusal Süt Konseyi’nden süt ürünleri ihracatına destek talebi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini üstlenen Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret eden Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı, süt ürünleri ihracatının artması için destekleme modellerinin hayata geçirilmesinin gerekliliğini söyledi. Çallı, ayrıca önemli mesafe kat edilen Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için son bir hamle yapılması halinde ihracatın önünün açılacağını belirtti.