Türkiye 153 ülkeye makarna ihraç ediyor

Türkiye, 2018 yılının Ocak – Eylül döneminde 153 ülkeye 409 milyon dolarlık makarna ihraç etti. Makarna ihracatında ilk 10 ülkenin 6’sı ise Afrika’dan… Listenin en başında ise 49 milyon dolarlık ihracatla Angola yer alıyor.

Kuru meyve sektörü 6 ülkeyi hedef pazar seçti

“Turkish Dried Fruits” isimli Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’nde bir araya gelen 19 firma, önümüzdeki 3 yıl için Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Japonya, Çin, Brezilya ve Hindistan’ı kuru meyve ihracatında hedef pazar olarak belirledi.

Gıda enflasyonu, yüzde 10 ve Yeni Hal Yasası – 2

Yöneticilerimizin Yeni Hal Yasası'ndan beklentileri kısaca şunlar: Ürün kayıpları önlenecek. Aracılar azaltılacak. Dolayısıyla gıda enflasyonuna engel olunacak. Peki, bunlar nasıl olacak?

Gıda enflasyonu, yüzde 10 ve Yeni Hal Yasası – 1

Televizyonlarda iki gündür yayımlanan bir zincir markete ait domates reklamı sizin de dikkatinizi çekmiştir: Fiyatı 6,95 olan domates, 4,75'e indirilmiş (6,95, internet sitelerindeki en düşük domates fiyatı. Birkaç misli fazlasına satılan domates türleri de var.). Geçen haftaki makalemi okuyanlar, halk pazarında domatesi 5 TL'ye satıyor diye azarlanan, ya 1-1,5 liraya satması ya da tezgahını pazardan kaldırması istenen pazarcıya reva görülen muameleye tepkimi hatırlamıştır. Domates'i 6,95'ten satıyorken kısa süreliğine 4,75'e indiren zincir market "kahraman", gariban pazarcı "stokçu, vurguncu", dolayısıyla "vatan haini" (!).

Türk gıda ihracatçıları için Brexit fırsatı

Dean Harris: “Şu anda AB ile var olan anlaşmalar nedeniyle dezavantajlı görünen durum Brexit ile fırsata dönüşebilir.”

ESK ve AOÇ’den enflasyonla mücadeleye destek

Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü (AOÇ), ürünlerinin fiyatlarında indirime giderek Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na destek verdi.

Küresel gıda fiyatları Eylül’de geriledi

FAO Gıda Fiyat Endeksi Eylül ayında Ağustos’a göre yüzde 1,4 düşüş gösterdi. Endeks, Eylül 2017’de izlenen seviyenin ise yüzde 7,4 altında gerçekleşti.

Kanatlı üreticisi: Yüzde 200’e varan zammı 18 entegre firma ve bayileri...

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği, beyaz et fiyatlarında %200’e (yüzde ikiyüze) varan artışları yapanların kesinlikle beyaz et üreticileri olmayıp, 18 adet markalı entegre sahipleri ve onların dağıtım kanallarındaki bayileri ve toptancıları olduğunu açıkladı.