Kanatlı sektöründen 24 firmaya, Japonya’ya ihracat vizesi

Türk Kanatlı Sektörü, yıllık 3 milyar dolar kanatlı eti ithal eden Japonya’ya ihracata başlıyor. Sektörden 24 firma, Japonya’ya ihracat için vize aldı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Japonya’ya Türk kanatlı sektörünün ihracat kapısının açılmasının sektör için dünya genelinde referans olacağını belirtti.

Cargill İnsan Kaynakları Direktörlüğüne atama

Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevine Banu Öksün getirildi. Öksün, Cargill'in Türkiye’den yönetilen Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika bölgesindeki insan kaynakları operasyonlarına liderlik yapacak.

Küresel gıda fiyatları Ağustos ayında geriledi

Küresel gıda fiyatları Ağustos ayında düşerken bunda alışılmışın dışında bol tahıl hasadı ihtimalinin iri taneli stokları arttırma beklentisi etkili oldu.

Bayraktar: “Sadece gıdaya odaklanmak enflasyonu düşürmez”

Enflasyonda kalıcı düşüşün, bütün harcama gruplarında enflasyonun gerileterek sağlanacağını söyleyen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar; “Sadece gıdaya odaklanmak enflasyonu düşürmez. Çünkü gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon sıfıra inse bile, Ağustos ayında yüzde 8,07’lik bir enflasyon olacaktı. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi artık politikalarını buna göre oluşturmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Porsiyonlar küçüldü, esnek ambalaj yaygınlaştı

Porsiyonların küçülmesi ve aç bitir özellikli ürünlere ilginin artması esnek ambalaj sektörüne yaradı. Yılda ortalama yüzde 5 büyüyen ve 85 milyar dolarlık bir değere ulaşan dünya esnek ambalaj sektörünün 2020 yılında 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Türkiye ise 10 milyar liralık pazar büyüklüğü ile dünya trendini yakından izliyor.

Üretici market fiyatlarında Ağustos ayı…

Üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 461,19 ile elmada görüldü. Elmayı fiyat farkında yüzde 398,33 ile kuru kayısı, yüzde 305,13 ile karpuz, yüzde 252,05 ile süt, yüzde 240,14 ile domates, yüzde 228,70 ile salatalık takip etti.

102 yıllık Türk şirketi, Japonların oldu

Bünyesinde Türkiye’nin köklü gıda markası Kemal Kükrer’i bulunduran Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50’sini 2013 yılında satın alan Ajinomoto, 17 Ağustos 2017’de imzalanan sözleşme ile Kükre Gıda’nın kalan hisselerinin de sahibi oldu. Ajinomoto, Kükre Gıda hisselerinin yüzde 50’si için 181 milyon TL ödedi.

Yem hammaddelerine gümrük vergisi düzenlemesi

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nden yapılan açıklamada, et üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan yem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla çeşitli yem hammaddelerine ilişkin gümrük vergilerinde düzenleme yapılmasına karar verildiği bildirildi.