AB ve Japonya serbest ticaret anlaşması: Kazanan AB tarımı olacak

Avrupa Birliği ve Japonya şimdiye kadar yapılmış olan en büyük ve kapsamlı ticaret anlaşmalarından biri olacak olan AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerini tamamladı. Küresel ekonominin yaklaşık %30’unu kapsayacak olan anlaşma özellikle AB tarımsal gıda sektörü açısından önemli kazanımlar müjdeliyor.

Tüfenkci: “Hal sayısı azaltılacak”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Hal Yasasının Gıda Komitesinden onay aldığını ve sektör görüşüne açılacağını vurgulayarak, “Türkiye’de 175 tane hal statüsünde yer var. Baktığımız zaman bunların 175 tanesi de gerçek anlamda hal değil. Bunların sayısını düşüreceğiz.” dedi.

Küresel gıda fiyatlarındaki düşüş devam etti

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi’ne göre küresel gıda fiyatları, Ekim ayındaki yüzde 2,5’lik düşüşün ardından, çok az da olsa Kasım ayında da gerilemeye devam etti.

Bakliyatta 1 Haziran 2018’e kadar gümrük vergileri sıfırlandı

Bakanlar Kurulu kararıyla kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranları 1 Haziran 2018 tarihine kadar sıfıra indirildi.

İsrail’e kuru meyve ihracatı yüzde 6 arttı

Türkiye'nin İsrail'e kuru meyve ihracatı 2016 yılının Ocak - Ekim döneminde 12 milyon 672 bin dolar iken, 2017 yılının 10 aylık döneminde bu rakam 13 milyon 380 bin dolara ulaştı.

Gıda sektöründe bir satış daha!

Geçtiğimiz günlerde yabancı ortak arayışına girdiğini açıklayan Altınyağ Kombinaları Lüksemburg merkezli şirkete 34 milyon dolara satıldı.

“Gramaj düşürülmesi gizli zam değilse, ekmeğin fiyatı da gramajı gibi düşürülecek...

Ekmek gramajı hakkında Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, “Gramaj düşürülmesi gizli zam mıdır? Şayet zam değilse halkın temel besin kaynağı ekmeğin fiyatı da gramajı gibi düşürülecek midir?” sorusunu yöneltti.

Küresel gıda fiyatları Ekim’de geriledi

Küresel gıda fiyatları özellikle süt ürünleri fiyatlarındaki azalmadan dolayı Ekim ayında düştü; böylece fiyatlar 2011 başında ulaştığı tüm zamanların rekorunun ortalama yüzde 27 altında gerçekleşti.