Sofralık zeytinde son dört sezonun en yüksek ihracatı

Zeytinyağının ihracat rekorları kırdığı 2017/18 sezonunda, sofralık zeytin ihracatı da arttı. Yüzde 14’lük artışın yakalandığı sofralık zeytinde, ihracat geliri 71 milyon 53 bin dolar oldu. 2016/17 sezonunun ilk yarısındaki sofralık zeytin ihracatı 62 milyon 225 bin dolar olmuştu.

Küresel gıda fiyatlarına buğday ve mısır etkisi

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi iri taneli tahıl ve süt fiyatlarındaki güçlü artışların etkisiyle Mart ayında yükseldi.

Değirmen makineleri ihracatında Çin’den sonra 2’nci sıradayız

Küresel ticareti yıllık 3 milyar doları aşan değirmen makineleri sektöründe Türkiye, ihracat rakamlarında Çin'den sonra 2'nci sırada yer alıyor. DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, “1 milyar 77 milyon dolar ihracat hacmi ile değirmencilikte güçlü bir role sahibiz. Hedefimiz lider olmak” açıklamasında bulundu.

AB Türk zeytinyağının 100 tonluk kotasını arttırmalı

Avrupa Birliği’nin Türk zeytinyağına ton başına 1.300 Avro gümrük vergisi uyguladığına söyleyen EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Emre Uygun, AB’nin Türk zeytinyağına gümrük vergisiz olarak tanımış olduğu 100 tonluk kotanın da Fas, Tunus gibi rakip üretici ülkelere tanınan yüksek kotalar ile karşılaştırıldığında komik denilebilecek düzeyde kaldığını belirtti.

Zeytincilik sektöründe 500 milyon dolarlık ihracat hedefi

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Zeytincilik sektörünün 2018 yılı ihracat hedefinin 500 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Japonya’ya gıda ihracatımız 154 milyon dolara ulaştı

Türk gıda ihracatçıları 42 firma ile Foodex Japan 2018’e büyük ilgi gösterdi. Fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nu üstlenen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatının 2017 yılında 154 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Küresel gıda fiyatlarına süt ve tahıl etkisi

Süt ürünleri ve başlıca iri taneli tahıl fiyatlarındaki artış nedeniyle küresel gıda fiyatları Şubat ayında arttı. Bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüş tahıl ve süt ürünlerindeki artışı dengelemeye yetmedi.

Bu yıl domates ve domates ürünlerine talep artacak

Türkiye’de, yılda 2,5 milyon ton civarında salçalık domates üretildiğini belirten Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, bu yıl bu rakamın 1,5 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. Üretimdeki bu gerilemenin domates ve domates ürünlerine olan talebi artıracağına dikkat çeken Konakçı; “Üreticilerimizin bu gelişmeden yararlanması için ekim alanlarını genişletmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.