Gramaj oyunu son bulmalı!

Gramaj oyunu bizler tanıdık geliyor. Önce ekmeğimizin gramajıyla oynadılar. Piyasanın hakim firmaları bugünde güçlerini kendi çıkarları doğrultusunda tüketicileri aldatan yanıltan küçük gramaj oyunlarına başvurmaktadır. Zamma zam demektense gramaj ve fiyat oyunlarıyla tüketicilerin aklıyla dalga geçmektedirler.

Gıda Bankacılığı

Dünyada insani tüketim için üretilen gıdanın neredeyse üçte biri, yani yaklaşık 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu yönüyle baktığımızda israf edilen gıdaların işe yaramasını sağlamak için gıda bankacılığı ve benzeri sosyal yardım sistemlerinin işlerliğini arttırmanın çok önemli olduğunu görüyoruz. Ancak sistemin etkili ve sürdürülebilir işlemesi de çok önemli.

Canan Karatay’dan özür diliyorum

Bugün orta boy 30'luk yumurtayı ucuzluk marketlerinden birinden 18 TL'den aldım. Demek ki bunun bir de "küçük boy"u var. Normal bir insan orta boy yumurtanın ancak 4'ünü birden yerse vücudu için gerekli gıdayı alır diye tahmin ediyorum. Orta boy ve küçük boy yumurtaların boyutlarını tahmin edebilesiniz diye böyle yazıyorum. Bu vesileyle Canan Karatay Hanımefendi'den de özür diliyorum: "Günde 10 yumurta yiyebilirsiniz." dedi diye eleştiriyordum. Meğer bu günleri gördüğü için böyle söylüyormuş.

ABD’den Türk makarnasına nihai gözden geçirme soruşturması

ABD, ülkemiz menşeli “Yumurtasız, Pişirilmemiş, Dondurulmamış Makarnalar” ürün grubu ithalatına uygulanmakta olan anti-damping ve telafi edici vergi önlemlerine nihai gözden geçirme (Sunset Review) soruşturması başlatıldığını duyurdu. Soruşturmaya taraf olmak isteyenlerin ise 21 Ağustos tarihine kadar soruşturmaya taraf olma niyetlerini yazılı olarak sunmaları istendi.

Tüketici Hakları Derneği: Uygulanmakta olan tarım ve gıda politikaları tüketicileri açlığa...

Gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon ve maaş artışlarını katladığını belirten Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan on milyonlarca tüketicinin yeterli ve dengeli beslenemediğini savundu.

Küresel gıda fiyatları Temmuz’da sert düştü

Temmuz’da küresel zirai emtia fiyatlarında sert düşüş izlendi. Düşüşün sebebi, süt ürünleri ve şeker başta olmak üzere tüm önemli ticaret maddelerinin fiyatlarında kayda değer azalma gerçekleşmiş olması.

Gençlere uluslararası kariyer fırsatı

Mondelēz International Türkiye, üniversite öğrencilerine yönelik oluşturduğu MT programı ‘Star Gate’ ile gençlere uluslararası bir kariyer yapma şansını sunuyor. İlki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen programın ikincisi ağustos ayında başlıyor.

Hedef, 50 milyon dolarlık taze siyah incir ihracatı

Türkiye'nin, üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu taze incirde ihracat yolculuğu başlıyor. Sarılop çeşidi taze incir ihracatı 12 Temmuz’da start alırken, siyah taze incirin ihracatı, 17 Temmuz 2018 tarihinde başlayacak.