Küresel gıda fiyatlarında 2018’in ilk düşüşü

Uluslararası tarımsal gıda emtia fiyatları Haziran’da düşüş gösterdi ve böylece 2018’de fiyatlarda ilk defa gerileme yaşanmış oldu. Fiyatlarda küresel üretim beklentilerinin düşük olmasına rağmen yaşanan azalma, ticaret politikası anlaşmazlıklarının piyasalar üzerinde etkili olduğuna işaret ediyor.

TMO: “Ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesi doğru değil”

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmadığını, sanayicinin de piyasadan geçen yıl seviyelerindeki fiyatlarla ürün tedarik edebildiğini belirttiği açıklamasında, bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Market fiyatlarında artış şampiyonu kuru soğan oldu

Bayraktar: “Markette en fazla fiyat artışı yüzde 110,82 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 50,73 ile patates, yüzde 38,91 ile domates, yüzde 22,10 ile limon, yüzde 19,86 ile salatalık, yüzde 13,15 ile sivri biber, yüzde 12,47 ile kabak, yüzde 11,45 ile Antep fıstığı takip etti.”

Çinli gıda ithalatçıları Türkiye’ye geliyor

Çin’in gıda ve tarım alanında faaliyet gösteren önemli şirketleri ve dernek temsilcileri, Ekonomi Bakanlığı ve TİM koordinasyonunda, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği organizasyonuyla Türkiye’ye geliyor.

Mayıs ayında küresel gıda fiyatları yükseldi

Küresel tarımsal gıda maddesi fiyatları süt ürünleri fiyatlarında izlenen belirgin artışın da etkisiyle yükseliş gösterdi. FAO Gıda Fiyat Endeksi Mayıs’ta Nisan’a oranla yüzde 1.2 artış göstererek ortalama 176.2 puan seviyesinde oluştu.

150 ülkeye 160 milyon dolarlık baharat ürünleri ihraç ettik

Türkiye, 2017 yılında 150 ülkeye 160 milyon dolarlık baharat ürünleri ihraç ederken, bu ihracatın 70 milyon dolarlık kısmı Avrupa ülkelerine gitti.

Küresel coğrafi işaretli gıda ticareti 50 milyar dolara ulaştı

FAO-EBRD ortak çalışması, menşe yerlerine bağlı gıda ürünlerinin kırsal alanlara ekonomik ve sosyal açıdan faydalı olduğunu ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik ettiğini ortaya koydu. Coğrafi İşaret (Cİ) etiketi ile tescil edilen gıda ürünleri, dünya çapında 50 milyar doların üzerinde bir yıllık ticaret değerine ulaştı.

İhracatçı, tarımsal ürünlerde ihracat iadesinin artmasını istiyor

İhracatçıya sağlanan “Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi" desteğinin düşük düzeyde olduğu inancında olduklarını söyleyen EZZİB Başkanı Davut Er, “Talebimiz, zeytin ve zeytinyağına sağlanan desteklerin yüzde 100 oranında arttırılması gerektiği yönündedir” şeklinde konuştu.