Uludağ İçecek’ten Ar-Ge Merkezi

Uludağ İçecek’in Bursa Yenice Fabrikası’nda yer alan Ar-Ge Merkezi, Türkiye’nin içecek sektöründe Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmiş ilk Ar-Ge merkezi oldu.

Coca-Cola tarihinde bir ilk

Küresel içecek devi Coca-Cola, 130 yıllık tarihinde bir ilki gerçekleştirecek. Şirket, Japonya’da düşük alkollü meyveli gazoz piyasaya süreceğini açıkladı.

Başarır: “Kaliteli büyümeden memnunuz”

Türkiye’de bu yıl onuncu fabrikayı açtıklarını kaydeden CCI CEO’su Burak Başarır, 2017 senesinde gazlı içecek kategorisinin beş yılın ardından büyümesi ve küçük paketlerin payının artmasıyla birlikte oldukça sağlıklı bir performans sergilediklerini açıkladı.

PepsiCo 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

PepsiCo, %1.2’lik artışla 63,5 milyar dolara ulaşan net geliri ve %2.3’lük organik ciro büyümesi ile 2017 yıl sonu hedeflerini gerçekleştirdiğini duyurdu

PepsiCo, UEFA Şampiyonlar Ligi ortaklığını uzattı

PepsiCo, UEFA Şampiyonlar Ligi ortaklığını üç yıl daha uzattığını duyurdu. Pepsi, 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi Finaline kadar şampiyonayı destekleyecek.

PepsiCo’da Ümran Beba’ya yeni görev

Ümran Beba, PepsiCo’nun Global Yetenek Yönetimi, Çeşitlilik ve Dahil Etme Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Coca-Cola’nın 2017 satış hacmi %4,1 arttı

Coca-Cola İçecek’in satış hacmi 2017 yılında %4,1 oranında artış kaydetti. Türkiye operasyonlarının satış hacmi son 5 yılın en yüksek büyüme oranını sergileyerek %3,3 artış gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü şekeri mercek altına aldı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan rapora göre belli işlenmiş gıdalarda şeker miktarı oldukça yüksek ancak ürünlerde kullanılan şeker miktarı ürün kategorilerine ve hatta ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Aynı markalı ürünler farklı ülkelerde farklı miktarda şeker içerebiliyor. Raporda adı verilmeyen markalı bir içeceğin bir kutusunun İngiltere’de 23 gram, Rusya’da 38 gram, Türkiye’de ise 40 gram şeker içerdiği belirtiliyor. Raporda bu konu ile ilgili; “(Bu durum) işlenmiş gıdalara ilave edilen şeker miktarının azaltılması için kayda değer bir alan bulunduğunu gösteriyor.” değerlendirmesine yer veriliyor.