PAGEV: Ambalajlar 20 milyar liralık sebze-meyveyi çöpten kurtaracak

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu; gıda ambalajları sayesinde Türkiye’de her yıl israf edilen 20 milyar liralık yaş sebze ve meyve ile 1,8 milyar liralık ekmeği çöpe gitmeden kurtarmanın mümkün olduğunu belirtti.

Türk nanobiyoteknoloji şirketine ‘Save Food’ unvanı

Nanobiyoteknoloji şirketi Nanomik, geliştirdiği doğal gıda koruyucuları ile Dünya Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) “Save Food – Gıdayı Koru” organizasyonuna kabul edilen ilk ve tek Türk girişimi oldu.

Avrupa’da cam ambalaja talep artıyor

Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) 2016 yılı sektör verilerini açıkladı. Buna göre; Avrupalı iki tüketiciden biri, üç yıl öncesine göre daha çok cam ambalaj kullanıyor. Veriler ayrıca Avrupalıların yüzde 75’inin camı en çevre dostu ambalaj olarak gördüğünü de işaret ediyor.

Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS) uygulamasının başlama tarihi yine ertelendi

Uygulaması 7 kez ertelenen Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS), bir kez daha ertelendi. Bakanlıktan yapılan duyuruda, daha önce 2 Ekim 2017 olarak belirlenen uygulamaya son başlama tarihinin 31 Aralık 2017 olarak değiştirildiği bildirildi.

Okul kantinlerine sıkı denetim

2016-2017 eğitim-öğretim döneminde okul kantinlerine toplam 35 bin 840 denetim gerçekleştirildiğini ve 156 okul kantinine idari para cezası uygulandığını açıklayan Bakan Fakıbaba, “2017-2018 eğitim öğretim döneminde de denetimlerimiz aralıksız devam edecek. Ayrıca okullara taşımalı yemek hizmeti veren işletmelerin de denetlenmesi amacıyla 81 İl Müdürlüğümüzü görevlendirmiş bulunuyoruz.” dedi.

Sabancı Üniversitesi gıdaların raf ömrünü uzatan nano-kil katkılı ambalaj geliştirdi

Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen gıdaların raf ömrünü uzatan nano-kil katkılı gıda ambalaj teknolojisi, Amerika’nın Washington eyaletinde düzenlenen 'American Chemical Society National Meeting'de tanıtıldı.

Bakan Fakıbaba’dan zehirli yumurta açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şu ana kadar Türkiye'de fipronilli yumurta tespit edilmediğini belirterek, "Batıda yumurta sektörü zor durumda, bu sektöre sürülen leke gibi sanki Türkiye'yi de içine katarak ekonomik olarak vurmaya çalışıyorlar." dedi.

TVHB: “Yumurta güvenle tüketilebilir”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi (TVHB), vatandaşların yumurtayı güvenle tüketebileceğini açıkladı.