Taydaş: “Her işletmede gıda mühendisi olmalı”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zeki Taydaş, “Güvenli bir gıda için gıda mühendisi şarttır. Bakanlık yetersiz sayıdaki denetim elemanları ile bütün işletmelere yetişememekte taklit ve tağşişli ürünler piyasada alıcı bulmaktadır. Her işletmede istihdam edilecek bir gıda mühendisi ile bu sorunla mücadele etmek daha da kolaylaşacaktır” dedi.

Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu

Bugün yayımlanan 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) resmen kuruldu. Kurum, helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre değerlendirecek, bu kuruluşların yeterliliğinin onaylanması, düzenli aralıklarla denetlenmesi ve izlenmesini sağlayacak.

Gıda Mühendisleri Odası: “Türkiye, tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale getirildi.”

Tarımda uygulanan yanlış politikalar ve plansızlık neticesinde Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale getirildiğine dikkat çeken TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bugün yaptığı yazılı açıklamada; özellikle AKP iktidarları döneminde uygulanan plansız tarımsal faaliyetler ve beraberinde yapılan özelleştirme, rant, dışa bağımlılık, vurgun ve talanı getiren yasal düzenlemelerin, net ithalatçı bir ülke olmamıza neden olduğunu savundu.

Bitkisel yağ sanayicisi tağşiş yasasını bekliyor

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yeni dönemde sektör olarak, uzun süredir gündemde olan ve TBMM’de bekleyen ‘Tağsiş Yasası’nın çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Et hakkında bilinmesi gerekenler ve doğru bilinen yanlışlar

Kırmızı et, tavuk, balık dolapta ne kadar süre saklanabilir? Etler ne zaman dondurulmalıdır? Dondurulmuş et ne kadar saklanabilir? Nasıl çözündürülmelidir? Endüstriyel tavuk etleri zararlı mı, kanser yapar mı? Tavukları hızla büyütmek için hormon kullanılıyor mu? Tavuklar 45 günde nasıl büyüyor? Tavuk etlerinde antibiyotik var mı? Gezen tavuk mu daha sağlıklı endüstriyel tavuk mu? Kurban eti nasıl tüketilmeli?

“Bayramda zehirlenmemek için bunlara dikkat edin!”

Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu yaklaşan Ramazan Bayramı’nda misafir ağırlamaya hazırlanan ve tatile gidecek olanlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Avrupalı tüketicilerin yüzde 78’i cam ambalajı tercih ediyor

Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun (FEVE) işbirliğiyle gerçekleştirdiği tüketici araştırmasına göre Avrupalı tüketicilerin yüzde 78’i cam ambalajı tercih ediyor. Avrupa’da Türkiye’nin de dahil olduğu 12 ülkeden tüketicilerin katıldığı anket, Avrupalıların yüzde 73’ünün camı en çevre dostu ambalaj olarak değerlendirdiğini, yüzde 78’inin ise gıda ve içecek ürünlerini satın alırken sağlık için cam ambalajı tercih ettiğini gösteriyor.

Bakanlıktan ‘Deli Dana’ açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Cumhuriyet gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan "İthal ette 'deli dana' skandalı!" başlıklı haberle ilgili olarak açıklama yaptı. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, iddialar yalanlandı.