Dondurulmuş veya konserve sebze ve meyvelerin besin değeri değişiyor mu?

Dondurulmuş veya konserve besinlerin, özellikle vitamin-mineral içeriğinin tamamen kayba uğradığı düşüncesi ise oldukça yaygın. Peki, bilimsel veriler bu konuda ne söylüyor?

Bal kovandan alındığı haliyle tüketilmeli

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan ham balın, pastörize ve filtre edilmediğinden besin içeriğinin tüm doğallığıyla korunduğunu belirtiyor.

Erdoğan: “GDO’lu ürünler noktasındaki hassasiyetimizi arttırmamız lazım”

Vatandaşların kaliteli bir hayat sürmesi için yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşılabilmesini temin edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda gıda kayıp ve israfının önlenmesine, tarımsal üretimde kendine yeterliliğe ve verimliliği arttırmaya odaklanacağız… GDO’lu ürünler noktasındaki hassasiyetimizi bir defa arttırmamız lazım. Devlet olarak birinci derece bu bizim sorumluluğumuzda.” dedi.

Hileli gıda üretenler neden açıklanmıyor? İşte sebebi…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hileli gıda üreten veya ithal eden firmaları açıklama uygulamasını “bazı mağduriyetler yaşanması” nedeniyle durdurduğunu açıkladı. Ancak bu mağduriyetlerin ne olduğu açıklanmadı.

Sofradan çiftliğe geriye doğru izlenebilirlik

İşletmelerin ürünlerine ait gıda güvenilirliğini tehlikeye sokan herhangi bir durumun tespiti halinde, piyasadan çok kısa süre içerisinde aynı ürün özelliklerine sahip tüm ürünlerin geri çağrılması nasıl mümkün olabilmektedir? İşte buradaki anahtar kelime; ‘İzlenebilirlik’tir.

Gıda Mühendisleri Odası: “ESK’nın açıklaması şüpheleri gidermiyor”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bugün yayınladığı bildiride, Bosna Hersek’ten ithal edilen ve E. Coli 0157 bakterisine rastlanan etlerin imha edildiğine dair Et ve Süt Kurumu (ESK) açıklamasının şüpheleri gidermediğini belirtti.  

Gıda israfını azaltmak için gıda ambalajlama teknolojisinden yararlanılacak 

FAO, upakovka Moskova 2018 fuarında dünyanın daha az gıda israfı vizyonunu paylaşıyor ve bunu başarmak için bir yol haritası ortaya koyuyor.

ESK’dan hastalıklı ithal et haberine yalanlama

Et ve Süt Kurumu (ESK) Odatv’nin “Vatandaşa Hastalıklı Et Yedirdiler” başlıklı haberi üzerine açıklamada bulundu. Kurum, haberde yer alan iddiaların tamamen asılsız olduğunu savundu.