Avrupalı tüketicilerin yüzde 78’i cam ambalajı tercih ediyor

Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun (FEVE) işbirliğiyle gerçekleştirdiği tüketici araştırmasına göre Avrupalı tüketicilerin yüzde 78’i cam ambalajı tercih ediyor. Avrupa’da Türkiye’nin de dahil olduğu 12 ülkeden tüketicilerin katıldığı anket, Avrupalıların yüzde 73’ünün camı en çevre dostu ambalaj olarak değerlendirdiğini, yüzde 78’inin ise gıda ve içecek ürünlerini satın alırken sağlık için cam ambalajı tercih ettiğini gösteriyor.

Bakanlıktan ‘Deli Dana’ açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Cumhuriyet gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan "İthal ette 'deli dana' skandalı!" başlıklı haberle ilgili olarak açıklama yaptı. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, iddialar yalanlandı.

Pilicin ‘çiftlikten sofraya’ hikayesi

Şenpiliç, tüketicilerini Çiftlikten Sofraya web platformuyla pilicin sofralara ulaşmadan önceki kat ettiği uzun yolculuğa eşlik etmeye davet ediyor.

Bakanlığın sessiz kalması, gıdada bilgi kirliliğini arttırıyor.

6.Gıda Güvenliği Kongresi Sonuç Bildirgesi yayınlandı. Gıdanın, kendi alanlarında bilimsel bir varlık gösteremeyenlerin toplumda isim yapmak için istismar ettikleri bir alan haline geldiği vurgulanan bildirgede; “Kamu yönetiminin verdiği izinle yine onun belirlediği koşullarda ve denetiminde üretilen gıdalar hakkında yapılan bilim dışı iddialar karşında, bu izni veren ve denetimini yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sessiz kalması, bilgi kirliliği veya bilginin istismarı olarak adlandırılan gelişmeyi hızlandırmaktadır.” değerlendirmesine yer verildi.

Tüketiyoruz ama güveniyor muyuz?

Son yıllarda giderek artan gıdalardaki sahtecilik olayları nedeni ile gıdaların güvenilirliği konusunda tüketicilerin algısında haklı olarak tereddütler artmaktadır. Tüketici bilgi düzeyi üzerine yaptığım bu çalışma tüketicilerin güvenilir gıda tercihinde hangi faktörlerden etkilendikleri, gıdaların etiket bilgilerini okuma ve anlama düzeyleri, hileli gıdalarla ilgili algıları ve bilinç düzeyleri, gıda gruplarına göre güvenilirlik dereceleri ortaya konmuş ve kendi ölçüleri içinde tüketicilerin gıda güvenilirliği konusunda algı düzeyi üzerine yol gösterici veriler sunmaktadır.

İklim değişikliği, gıda güvenilirliği için ne anlama geliyor?

FAO Gıda Güvenilirliği ve Tüketici Koruma Yetkilisi Mary Kenny, İstanbul’da gerçekleştirilen 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde iklim değişikliği ve bunun gıda güvenilirliği üzerindeki etkileri hakkında konuştu.  

Gıdada yaratılan korku, tüketiciye yanlış seçimler yaptırıyor

“Ambalajlı gıda güvenli gıdadır. İlgili otoriteden izinlidir ve kontrol altında olduğu gibi, etiketlerde üretiminden menşeine kadar hikâyesini ve özelliklerini görebilirsiniz.” diyen MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, yaratılan korkuyla yanlış seçimler yapan tüketicilere de ciddi zararlar veren bilgi kirliğine karşı organize, stratejisi belirli ve sürdürülebilir bir mücadele gerektiğini vurguladı.

6. Gıda Güvenliği Kongresi başladı…

Gıda Güvenliği Kongresi'nin 6.'sı bugün İstanbul Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi’nde başladı.