Gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan kalsiyum sorbata AB’de yasak geliyor

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre güvenliği ile ilgili yeterli veri bulunmaması nedeniyle gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan kalsiyum sorbat, Avrupa Birliğinde yasaklanacak.

Satın alma ve birleşmeler gıda güvenliğini tehdit ediyor

Agrifood Atlas raporuna göre tarım ve gıda sektörlerinde satın alma ve birleşmeler sonucu ortaya çıkan tekelleşme dünya genelinde gıda güvenliği, istihdam, çevre ve tüketici hakları açısından tehdit oluşturuyor.

Manuka balı tüketenler dikkat! Piyasada sahtesi gerçeğinden fazla

Başarılı birçok sporcunun ve ünlülerin Manuka balını kullandığını açıklamasıyla birlikte popülerleşen bal için küresel talep artınca talebi karşılamak için sahte ballar da piyasaya sürüldü. Yeni Zelanda'dan tüm dünyaya ihraç edilen balın yıllık üretimi sadece 1700 ton iken satılan miktarın 10.000 ton olması nedeniyle, ülkemizde Manuka balı adı altında satılan balların büyük çoğunluğunun sahte olduğu beirtiliyor.

Zeybekci: “Helal belgelendirmenin yıllık pazar büyüklüğü 6 milyar dolar”

Dünya genelinde helal ürün ticaretinin yanı sıra helal belgelendirme pazarı oluştuğuna dikkat çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, helal belgelendirme pazarının büyüklüğünün 6 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

ASD: Ambalajsız gıdalar sağlığımızı tehdit ediyor

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir; “Açıkta, ambalajsız şekilde satılan gıdalar bakteri ve çürümeye karşı savunmasız; hızlı bozuluyor ve sağlığı tehdit ediyor. Üstelik bu tür gıdaların menşei takip edilemiyor, raf ömrü de güvenilir olmuyor.”

PAGEV: Ambalajlar 20 milyar liralık sebze-meyveyi çöpten kurtaracak

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu; gıda ambalajları sayesinde Türkiye’de her yıl israf edilen 20 milyar liralık yaş sebze ve meyve ile 1,8 milyar liralık ekmeği çöpe gitmeden kurtarmanın mümkün olduğunu belirtti.

Türk nanobiyoteknoloji şirketine ‘Save Food’ unvanı

Nanobiyoteknoloji şirketi Nanomik, geliştirdiği doğal gıda koruyucuları ile Dünya Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) “Save Food – Gıdayı Koru” organizasyonuna kabul edilen ilk ve tek Türk girişimi oldu.

Avrupa’da cam ambalaja talep artıyor

Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu (FEVE) 2016 yılı sektör verilerini açıkladı. Buna göre; Avrupalı iki tüketiciden biri, üç yıl öncesine göre daha çok cam ambalaj kullanıyor. Veriler ayrıca Avrupalıların yüzde 75’inin camı en çevre dostu ambalaj olarak gördüğünü de işaret ediyor.